Dodatkowy certyfikat dla hodowców bydła mlecznego?

Redakcja

Polska Izba Mleka podjęła inicjatywę wprowadzenia systemowych rozwiązań poprawienia bytu zwierząt. Jego założeniem jest rozszerzenie istniejącego już „Bez GMO” o moduł systemu oceny dobrostanu zwierząt.

 

10 lutego odbyło się pierwsze spotkanie, powstałej z inicjatywy Agnieszki Maliszewskiej dyrektor Polskiej Izby Mleka, grupy roboczej zajmującej się zagadnieniem standardu PIM ukierunkowanego na dobrostan zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem bydła mlecznego. Komisja Europejska opracowując Europejski Zielony Ład wpisała w jego założenia niezwykle istotny element, a mianowicie dobrostan zwierząt. Polska Izba Mleka podjęła inicjatywę wprowadzenia systemowych rozwiązań poprawienia bytu zwierząt. Jego założeniem jest rozszerzenie istniejącego już Standardu Polskiej Izby Mleka „Bez GMO” o moduł systemu oceny dobrostanu zwierząt. Wg PIM pozwoli to rolnikom nie tylko na zapewnienie wymaganego przepisami minimum, ale na podniesienie standardu hodowli zwierząt, co niewątpliwie uczyni te gospodarstwa konkurencyjnymi, a jednocześnie uczyni zadość założeniom strategii Europejskiego Zielonego Ładu związanymi ze zrównoważonym rolnictwem, zasadami ochrony środowiska czy zasadami postępowania ze zwierzętami.

 

- Polska podobnie jak inne kraje UE będzie musiała spełnić te ambitne cele, jakie zakłada Komisja Europejska w kluczowych strategiach i o tym musimy mówić wprost i otwarcie, nie mamy od tego odwrotu - powiedziała Agnieszka Maliszewska, dyrektor PIM i wiceprezydent COGECA. - Zdajemy sobie sprawę z konieczności informowania opinii publicznej o tym, że już dziś wiele w tym zakresie zrobiliśmy i nikt lepiej niż rolnicy nie dba o dobrostan zwierząt w gospodarstwach, ponieważ są one źródłem utrzymania rolnika. Ale my chcemy iść krok dalej. Chcemy podnosić te standardy, chcemy edukować konsumentów o tym, jak wygląda prawda w zakresie dobrostanu, obalać fałszywe przekazy pseudo obrońców zwierząt. Ważne też, żebyśmy na poziomie Komisji i Parlamentu Europejskiego zabiegali o większy strumień finansowania dla rolnictwa w obszarze planowanych zmian w Nowej Wspólnej Polityce Rolnej – przekonuje Maliszewska.

 

Nowy moduł dotyczący dobrostanu zwierząt będzie obejmował takie elementy jak: organizacja gospodarstwa rolnego, budynki i urządzenia w gospodarstwie rolnym, pastwiska, kondycja i zdrowie zwierząt, żywienie zwierząt i opieka nad nimi.

 

26 lutego odbyło się spotkanie grupy roboczej zajmującej się zagadnieniem standardu PIM ukierunkowanego na dobrostan zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem bydła mlecznego. W spotkaniu uczestniczyli rolnicy, producenci mleka zrzeszeni w Stowarzyszeniu Polskie Mleko, przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego, zootechnicy, przedstawiciele zakładów przetwórczych oraz audytorzy z TUV SUV Polska, współpracujący z Polską Izbą Mleka.

 

Jak przekonywała uczestników spotkania przedstawicielka Izby, standard PIM w ramach wymagań może pomóc poprawiać dobrostan zwierząt oraz przedstawiać dowody dla instytucji kontrolnych, organizacji oraz klientów w Polsce i zagranicy. Opracowanie wymagań na podstawie 12 kryteriów, które powinny być ujęte w systemie oceny dobrostanu zwierząt. Propozycja:

- uwzględnienie wymagań dobrostanu zwierząt jako dodatkowy moduł w ramach standardu PIM,

- wprowadzenie określonych poziomów spełnienia wymagań ( A, B,C).

 

Propozycja trzech poziomów:

- C - poziom podstawowy,

- B - poziom dobry (dodatkowe rozwiązania systemowe, znaczna poprawa dobrostanu),

- A - poziom najwyższy spełniający wytyczne międzynarodowowe ( np. wolny wybieg, brak uwięzi itp.).

 

Audyty miałyby być połączone przy okazji innych modułów, np. „BEZ GMO”. Działania w tym kierunku miałaby podjąć firma TÜV SÜD Polska.

 

 

Źródło: Polska Izba Mleka 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz