Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7610 EUR EUR - 4,4194 GBP GBP - 4,8766 DKK DKK - 0,5938
Archiwum
03.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 180,25 (- 1,37%), kukurydza SIE20 - 182,00 (+ 2,25%), rzepak LIS20 - 384,00 (+ 0,59%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.08.2020 12:47 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Dopłaty do prywatnego przechowywania nie pomogą producentom mleka?

Redakcja

Europejscy producenci mleka będą protestować przeciwko unijnej polityce dla rynku mleka w czasie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Jutro maja odbyć się manifestacje w siedmiu krajach członkowskich UE.

 

Europejska Rada ds. Mleka (EMB) krytykuje wprowadzenie dotacji na prywatne przechowywanie produktów mlecznych. Organizacja reprezentująca sto tysięcy producentów w 16 krajach, twierdzi, że podjęte przez Brukselę środki nie zatrzymają kryzysu. Towar zgromadzony w magazynach trudno będzie sprzedać za granicę, bo cały świat dotknęło spowolnienie, a na wewnętrznym rynku popyt jest bardzo ograniczony.

 

Przypomnijmy, że od 7 maja Komisja planuje uruchomić mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania 100 000 ton sera. Zdaniem przewodniczącego EMB Erwina Schöpgesa jedynie ograniczenie produkcji mleka w całej UE może przynieść jakiś skutek. Przechowywanie już przetworzonych produktów, takich jak mleko w proszku, masło i ser, nie zmniejszyłoby presji cenowej na producentów, ponieważ produkty te nadal stanowią część nadmiernej podaży produktów mlecznych.

 

- Wyrazimy rozczarowanie obecną nieprawidłową decyzją z 7 maja dotyczącą kampanii mlecznych w wielu krajach europejskich - powiedział Schöpges. Na przykład rolnicy chcą w czwartek zbudować „piramidę” z mleka w proszku w Berlinie. We Francji w kilku regionach powstaną „pola mleka w proszku”. Dalsze kampanie z mlekiem w proszku planowane są we Włoszech, Danii, Belgii, na Litwie i w Luksemburgu.

 

Kampanie są powiązane z apelem do Komisji Europejskiej o uruchomienie aktywnego ogólnounijnego programu ograniczania wolumenu produkcji. Wiceprzewodnicząca EMF, Sieta van Keimpema, powiedziała, że takie zmniejszenie wolumenu musi być koordynowane przez UE, aby mogło mieć efekt.

 

Pakiet wsparcia dla rynków rolnych w UE, ogłoszony przez Komisję Europejską, przewiduje, że od 7 maja do 30 czerwca będą realizowane dopłaty do przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku, sera i masła. Jak dowiedziano się w kręgach komisji, Niemcy mają otrzymać kwotę 21 726 ton na prywatne przechowywanie sera; 18 394 t planowane jest dla Francji. W przypadku Włoch planowane jest 12 654 tony, a Wielka Brytania, która w tym roku nadal jest uprawniona do funduszy UE, otrzyma pomoc na przechowywanie 4 499 t sera. Pozostała kwota jest rozłożona na inne państwa członkowskie.

 

ogloszenia dla hodowcow bydla

 

Źródło: Agrarheute

Może zainteresuje Cię również:

Zakład drobiarski zamknięty z powodu koronawirusa.

W zakładzie drobiarskim firmy Ami w Mikstacie (woj. wielkopo

Koronawirus w ubojni Danish Crown. Ponad 60 osób z

W ubojni Danish Crown w Ringsted w Danii ponad 60 osób jest

Wielkopolska: Duże ognisko koronawirusa w zakładzi

Ognisko koronawirusa w zakładzie drobiarskim na terenie gmin