Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 listopada 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,8767 EUR EUR - 4,2884 GBP GBP - 5,0257 DKK DKK - 0,5739
Archiwum
18.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,00 (+ 0,42%), kukurydza STY20 - 163,00 (- 0,76%), rzepak LUT20 - 390,00 (+ 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.11.2019 12:37 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,95 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++

Dlaczego mleczarnia w Rypinie upadła?

Redakcja
ROTR Rypin

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w Rypinie z rolnikami powiatu rypińskiego. Omówiono m.in. sytuację upadłej spółdzielni mleczarskiej w tym mieście. Rypińska mleczarnia, jeden z najstarszych zakładów mleczarskich nie tylko w regionie, ale także w Polsce, jest w stanie upadłości. Zdaniem rolników, błędy w zarządzaniu mają znamiona świadomego działania na szkodę firmy. 

 

Wspólnie z rolnikami minister analizował jakie były przyczyny takiego stanu rzeczy. Oprócz złego zarządzania prezesa spółdzielni, do kryzysu walnie przyczynił się zarząd. Rolnicy twierdzą, że błędy w zarządzaniu mają znamiona świadomego działania na szkodę firmy, a współwinnymi są członkowie rady nadzorczej. Minister podkreślił, że każda spółdzielnia jest prywatną własnością jej członków i to członkowie, w tym przypadku, w zdecydowanej większości rolnicy, decydują komu powierzą kierowanie spółdzielnią.

 

- Bycie członkiem rady nadzorczej wybranym przez spółdzielców jest nie tylko przywilejem, choć wielu członków rad nadzorczych w Polsce tak uważa, ale przede wszystkim poważnym obowiązkiem. Nie ma tłumaczenia, że czegoś się nie wie, że się na tym nie zna, że się nie umie czytać dokumentów finansowych i z sensem ich analizować. Jak czegoś nie wiesz, to się nie bierz! Bezradność i niekompetencja członków rady nadzorczej, połączona z kłamstwami i wprowadzaniem w błąd przez zarząd, doprowadziły do tragedii w rypińskiej mleczarni – czytamy na facebook'owym profilu Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

 

Uczestnicy wspólnie zastanawiali się jak uratować produkcję, bo zakład w którym „w rurach nie płynie mleko” właściwie nie ma żadnej wartości, a w skrajnym przypadku jest wart tyle, ile grunt minus koszty rozbiórki do niczego innego nieprzydatnych budynków. Minister zadeklarował, że jeżeli syndyk w porozumieniu z radą wierzycieli znajdzie inwestorów, którzy chcieliby uruchomić produkcję, na początek z mleka i serwatki przerzutowej, a w dalszym etapie odzyskując dostawców mleka, to udzieli takiemu inwestorowi dopuszczalnej prawnie pomocy finansowej.

 

Spółdzielnia Mleczarska ROTR Rypin upadłość ogłosiła 5. października 2018 roku. Cena zakładu w Rypinie została ustalona na 70 milionów złotych, od których trzeba odjąć cenę maszyn, które są przedmiotem sporu i sąd nie wyraził zgody na ich sprzedaż. Wartość tych maszyn została ustalona na 8,5 miliona złotych. Jak na razie nie ma chętnych na zakup zakładu.

Może zainteresuje Cię również:

Prezes PiS zapowiedział rząd kontynuacji. Jan Krzy

Wczoraj odbyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na

Minister Ardanowski: Przez lata wmawiano rolnikom,

– Unia Europejska oczekuje, że podstawa europejskiego rolnic

Minister Ardanowski ma żal do izb rolniczych. Proj

Podczas spotkania z członkami Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolni