Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

SM Gostyń: Nieprawdą jest, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane wodą,

Redakcja

W związku z doniesieniami o procederze rozrzedzania mleka wodą, Spółdzielnia Mleczarska Gostyniu wydała oświadczenie, w którym potwierdza interwencję prokuratury. Czytamy tam, iż w czterech cysternach ujawniono dodatkowo zamontowane zaworki typu „kranik próbobiorczy”, ale pozostałe 14 cystern było bez zarzutu. Spółdzielnia zapewnia, że każdy pojazd jest monitorowany i badany na zawartość wody w mleku. Wszystkie wyniki są zgodne z parametrami mleka niezafałszowanego.

 

Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu potwierdza w oświadczeniu, że w dniu 17.09.2019 r. zgodnie z postanowieniem Prokuratora Okręgowego w Poznaniu pana Pawła Barańczaka Spółdzielnia Mleczarska została zobowiązana do wydania zespołowi policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu wszelkich dokumentów związanych ze skupem mleka surowego w tym dokumentacji księgowej, elektronicznych środków, dokumentacji dotyczącej pracy kierowców dokonujących odbioru mleka od rolników. Czynności dochodzeniowe dotyczyły okresu od 1 sierpnia do 30 listopada 2018 r. i dotyczą wprowadzenia w błąd co do ilości odbieranego od producentów mleka krowiego, następnie dostarczanego do SM w Gostyniu.

 

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu z udziałem specjalistów z firmy Schwarte Group Sp. z o.o. produkującej urządzenia do odbioru mleka przeszukali wszystkie samochody i przesłuchali w/w sprawie wszystkich kierowców i kilku dostawców mleka.

 

- W wyniku przeszukania i kontroli samochodów do zwozu mleka, w czterech cysternach ujawniono dodatkowo zamontowane zaworki typu „kranik próbobiorczy”, które miały służyć do fałszowania wskazań liczników. Pozostałe 14 cystern i 3 naczepy były bez zarzutu. W Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu wszystkie cysterny są wyprodukowane przez firmę Schwarte Group i wyposażone są w zespoły zliczające, które co roku są legalizowane. Ponadto od września 2018 r. na systemach zliczeniowych zaczęliśmy montować monitoring. Na dzień 20 września 2019 r. monitoring jest na wszystkich samochodach – czytamy w oświadczeniu szefostwa Spółdzielni.

 

Władze Spółdzielni piszą, iż nieprawdą jest, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane wodą, a następnie były podmieniane próbki. Każda cysterna z mlekiem jest badana na zawartość wody w mleku i wszystkie wyniki są zgodne z parametrami mleka niezafałszowanego, to znaczy, że temperatura zamarzania mleka wynosiła poniżej 0,512 st. C.- Oświadczamy, że nasze produkty są zgodne z wymogami przepisów prawa żywnościowego i są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto zakład jest pod stałą kontrolą Powiatowego Lekarza Weterynarii, a także posiada systemy zapewnienia jakości takiej jak ISO i BRC – zapewnia Spółdzielnia Mleczarska Gostyń.

Może zainteresuje Cię również:

Rośnie unijna produkcja mleka

W pierwszym kwartale 2020 r. producenci mleka w UE dostarczy

Jeszcze raz o imporcie mleka. Patriotyzm gospodarc

Patriotyzm gospodarczy niektórych przedsiębiorstw mleczarski

Mlekovita: W niewielkim zakresie organizujemy sur

Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, G