Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

SM Gostyń: Nieprawdą jest, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane wodą,

Redakcja

W związku z doniesieniami o procederze rozrzedzania mleka wodą, Spółdzielnia Mleczarska Gostyniu wydała oświadczenie, w którym potwierdza interwencję prokuratury. Czytamy tam, iż w czterech cysternach ujawniono dodatkowo zamontowane zaworki typu „kranik próbobiorczy”, ale pozostałe 14 cystern było bez zarzutu. Spółdzielnia zapewnia, że każdy pojazd jest monitorowany i badany na zawartość wody w mleku. Wszystkie wyniki są zgodne z parametrami mleka niezafałszowanego.

 

Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu potwierdza w oświadczeniu, że w dniu 17.09.2019 r. zgodnie z postanowieniem Prokuratora Okręgowego w Poznaniu pana Pawła Barańczaka Spółdzielnia Mleczarska została zobowiązana do wydania zespołowi policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu wszelkich dokumentów związanych ze skupem mleka surowego w tym dokumentacji księgowej, elektronicznych środków, dokumentacji dotyczącej pracy kierowców dokonujących odbioru mleka od rolników. Czynności dochodzeniowe dotyczyły okresu od 1 sierpnia do 30 listopada 2018 r. i dotyczą wprowadzenia w błąd co do ilości odbieranego od producentów mleka krowiego, następnie dostarczanego do SM w Gostyniu.

 

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu z udziałem specjalistów z firmy Schwarte Group Sp. z o.o. produkującej urządzenia do odbioru mleka przeszukali wszystkie samochody i przesłuchali w/w sprawie wszystkich kierowców i kilku dostawców mleka.

 

- W wyniku przeszukania i kontroli samochodów do zwozu mleka, w czterech cysternach ujawniono dodatkowo zamontowane zaworki typu „kranik próbobiorczy”, które miały służyć do fałszowania wskazań liczników. Pozostałe 14 cystern i 3 naczepy były bez zarzutu. W Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu wszystkie cysterny są wyprodukowane przez firmę Schwarte Group i wyposażone są w zespoły zliczające, które co roku są legalizowane. Ponadto od września 2018 r. na systemach zliczeniowych zaczęliśmy montować monitoring. Na dzień 20 września 2019 r. monitoring jest na wszystkich samochodach – czytamy w oświadczeniu szefostwa Spółdzielni.

 

Władze Spółdzielni piszą, iż nieprawdą jest, że mleko trafiające do spółdzielni było rozrzedzane wodą, a następnie były podmieniane próbki. Każda cysterna z mlekiem jest badana na zawartość wody w mleku i wszystkie wyniki są zgodne z parametrami mleka niezafałszowanego, to znaczy, że temperatura zamarzania mleka wynosiła poniżej 0,512 st. C.- Oświadczamy, że nasze produkty są zgodne z wymogami przepisów prawa żywnościowego i są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto zakład jest pod stałą kontrolą Powiatowego Lekarza Weterynarii, a także posiada systemy zapewnienia jakości takiej jak ISO i BRC – zapewnia Spółdzielnia Mleczarska Gostyń.

Może zainteresuje Cię również:

Szantażowany prezes spółdzielni mleczarskiej. W tl

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu w dniu 10 lutego 2021 roku s

Płonęła chlewnia z tysiącem świń. Straty sięgają p

W piątek (29 stycznia) w Rokosowie, w gminie Poniec w Wielko

Komórki somatyczne w mleku: co oznaczają?

Liczba komórek somatycznych w mleku ma ścisły związek ze zdr