Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Ceny mleka w górę, a masła w dół

Redakcja

Jak informuje Instytut Gospodarki Rolnej, po dwóch latach interwencji na rynku mleka, Komisja Europejska zdecydowała się na uwolnienie połowy zapasów odtłuszczonego mleka w proszku. Ruch ten nie spowodował turbulencji w państwach członkowskich. Ostatni publiczny przetarg, na 30 tys. ton mleka w proszku, miał miejsce w pierwszej dekadzie listopada. Rynek mleka wciąć wykazuje umiarkowany wzrost cen. Producenci mogą mówić o nadziei na koniec nieopłacalności produkcji. Tymczasem Bruksela planuje kolejny publiczny przetarg i z optymizmem ogłasza nadchodzący koniec problemów z nadprodukcją. 

 

Wyniki produkcji w odniesieniu do 2017 r.

 

W porównaniu z rokiem ubiegłym wyniki za pierwsze osiem miesięcy 2018 roku pokazują, że nadprodukcja rynku jako całości zdecydowanie wyhamowała. To za sprawą skurczenia się wytwórstwa unijnego mleka skondensowanego aż o 12 proc. Spadki zaobserwowano także w sektorach wytwórstwa mleka w proszku (-2,7 proc.) i odtłuszczonego mleka w proszku (-0,4 proc.), a także śmietanki (-1,2 proc.) i mleka pitnego (-1,3 proc.). Z drugiej strony dodatnie wyniki produkcji odnotowano dla mleka niepasteryzowanego (+1,5 proc.), masła (+1,8 proc.), mleka sfermentowanego (+1,1 proc.) i sera (+1,8 proc.).

 

Produkcja w okresie styczeń – sierpień 2018 (w porównaniu do okresu styczeń – sierpień 2017):

 

Ceny mleka w górę, a masła w dół

 

Wypuszczanie na rynek wcześniej skupowanego interwencyjnie mleka nie spowodowało rewolucji cenowej. We wrześniu bieżącego roku średnia cena mleka niepasteryzowanego była o 3,7 proc. wyższa niż w miesiącu poprzedzającym. Jednocześnie zaczynamy obserwować powolną obniżkę ceny masła (o 2,4 proc. we wrześniu). Jeżeli trend ten się utrzyma, to jeszcze pod koniec roku realną różnicę w cenie koszyka zakupowego odczują unijni konsumenci.

 

Niestety polscy odbiorcy będą jednymi z ostatnich, którzy odczują spadek cen masła, a to z uwagi na długofalowe skutki tegorocznej suszy. Latem 2018 r. utrzymujące się w Polsce ceny było średnio o 30 proc. wyższe od tych z początku roku. O ile średnia unijna wskazuje na obniżenie ceny o 2,4 proc., o tyle według danych z giełdy spożywczej polski odbiorca na przełomie sierpnia i września mógł liczyć na obniżkę jedynie o 0,7 proc.

 

Ceny we wrześniu 2018 r. w relacji do cen z sierpnia 2018 r.:

 

Zmiany w eksporcie

 

Na obniżenie ceny masła z pewnością wpływ ma fakt, że według prognoz w roku 2018 państwa członkowskie UE wyeksportują poza Wspólnotę aż o 13 proc. mniejszy wolumen tego produktu. Jedynym dużym odbiorcą, któremu sprzedamy ilość podobną to tej sprzed roku są Stany Zjednoczone. W sumie w roku bieżącym UE sprzeda 87,8 tys. ton masła.

 

Niewielkie odchylenia od zeszłorocznych wyników eksportu można zauważyć na rynku odtłuszczonego mleka w proszku. Niestety wzrostem wciąż charakteryzuje się sprzedaż do Chin (+3 proc.), których polityka skupowa miała dotychczas bezpośrednie przełożenie na ceny w Europie. Równocześnie Państwo Środka zmniejszyło całkowitą ilość kupowanego mleka w proszku (-5 proc.). Algieria, która dotychczas była ważnym odbiorcą unijnego mleka w proszku, dokonuje rewolucyjnych zmian na rzecz zakupów odtłuszczonego mleka w proszku. W sumie w 2018 r. eksport unijnego mleka w proszku skurczy się o 15 proc. względem toku 2017, a eksport odtłuszczonego mleka w proszku – jedynie o ok. 1 proc.

 

Największe kierunki eksportu:

 

Prognozy

 

Rok 2018 okazał się być względnym odbiciem dla rynku mleczarskiego. Wszystko wskazuje na to, że umiarkowany wzrost cen mleka i spadek cen masła będą się utrzymywały do roku 2019. Niestety w całej UE obserwuje się spadek pogłowia krów mlecznych.

 

W Polsce na wciąż niską opłacalność produkcji mleka wpływa m.in. sytuacja hydrologiczna i wysokie koszty prowadzenia hodowli. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec poprawie w roku 2019.

 

Źródło: Instytut Gospodarki Rolnej 

Może zainteresuje Cię również:

W listopadzie wzrosły ceny skupu mleka

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka&nbs

Ceny krów rzeźnych w Niemczech przestały spadać

Presja na ceny krów rzeźnych w Niemczech znacznie się obniży

Wyczerpały się zapasy odtłuszczonego mleka w prosz

Podczas ostatniego przetargu sprzedano ostatnie 162 tony odt