Prognozy produkcji mleka w 2019: główni gracze nieco zwalniają

Redakcja

Wzrost produkcji mleka u największych światowych graczy może nieznacznie spowolnić w 2019. Według USDA łącznie w USA, UE, Nowej Zelandii Australii i Argentynie produkcja mleka krowiego zwiększy się o 1,1% wobec wzrostu o 1,3% w 2018. Wzrost wynikać będzie głównie ze zwiększenia produkcji w USA (+1,5% r/r). Największy wpływ na wyhamowanie produkcji może mieć jej spadek (o 1,6%) w Australii, spowodowany suszą w regionach o znacznej koncentracji chowu krów mlecznych. 

 

Z uwagi na ograniczenie pogłowia krów, nieznacznie spowolnić może produkcja w Nowej Zelandii (-0,13% r/r). Wolniejszego przyrostu produkcji można spodziewać się w Unii Europejskiej, szczególnie w 1h19. Decydujące w tym względzie mogą okazać się skutki suszy odnotowanej w 2018. Mogą one być już zauważalne w zmniejszonych unijnych dostawach mleka w 2h18.

 

Z prognoz USDA wynika, że w 2018 produkcja mleka w UE zwiększy się o 0,9% r/r. Osiągnięcie takiego wyniku, biorąc pod uwagę dotychczasowe dostawy (+1,5% r/r w I-VIII. 2018 wg Eurostatu) oznacza, że do końca roku unijna produkcja będzie maleć. Łączne dostawy mleka w UE od września do grudnia’18 zmniejszyć się mogą o 0,2% r/r. Czynnikiem sprzyjającym realizacji prognozy jest ograniczanie liczebności stada krów mlecznych w niektórych krajach UE. W Niemczech (największy producent mleka w UE), z powodu zmniejszenia dostępności pasz wynikającego z suszy, uboje krów w lipcu i sierpniu’18 zwiększyły się o 11% r/r (za Eurostat), a we Francji o 7,8%.

 

Osłabienie dynamiki unijnej produkcji widoczne było już w sierpniu’18, kiedy dynamika dostaw zbliżyła się do 0 (+0,13% r/r). Możliwy spadek unijnej produkcji mleka w nadchodzących miesiącach będzie czynnikiem wyhamowującym trwające spadki cen.

 

Źródło: Agro Nawigator  PKO BP 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz