Do 2030 r. produkcja mleka na świecie wzrośnie o jedną trzecią

Paweł Hetnał

Produkcja i spożycie mleka krowiego wzrośnie na całym świecie o 35 procent do 2030 roku. Ceny powinny pozostać stabilne – tak ocenia sytuację rynkową międzynarodowa sieć ekspertów IFCN.

 

Na dorocznym spotkaniu ekspertów ds. mleka w ramach sieci badawczej IFCN, które w tym tygodniu odbyło się w Irlandii, organizacja przedstawiła swoją nową długoterminową prognozę dotyczącą światowego rynku mleka. Kierując się wzrostem populacji o 1,2 miliarda konsumentów i 16 procentami większej konsumpcji na mieszkańca niż w 2017 roku, naukowcy oczekują znacznego wzrostu produkcji i popytu.

 

Wg rokowań, produkcja mleka wzrośnie o 304 miliony ton lub 35 procent do 1 168 milionów ton do 2030 roku. Jest to w przybliżeniu trzykrotność produkcji mleka w USA. Ponad połowa wzrostu nastąpi w Azji Południowej. To dodatkowe mleko będzie głównie spożywane bezpośrednio na miejscu. Ma zatem ograniczony wpływ na wydarzenia na rynku światowym.

 

Ponieważ globalny popyt ma również wzrosnąć o 35 procent, IFCN spodziewa się stabilnej długoterminowej średniej ceny producenta. Średnia cena rynkowa mleka krowiego wynosiłaby 41 USD za 100 kg mleka z 4% tłuszczu i 3,3% białka, co odpowiada 34,8 EUR. Poziom osiągnięty w 2017 r. zostałby przekroczony o 15,5%. W porównaniu do wieloletniej średniej z lat 2007-2014 w wysokości 40 USD, praktycznie nie ma żadnych zmian. Dyrektor zarządzający IFCN Torsten Hemme szacuje, że liczba gospodarstw mleczarskich będzie jednak spadać. Farmy będą większe, a wydajność mleka na krowę zwiększy się. Eksperci oczekują zdecydowanych zmian w produkcji mleka, przede wszystkim za sprawą biotechnologii i cyfryzacji.

 

W krótkim okresie eksperci IFCN na globalnym rynku mleka widzą bardziej zrównoważone trendy podaży i popytu. W drugiej połowie roku eksperci prognozują średnią cenę na rynku światowym w wysokości od 30 do 32 euro za 100 kilogramów mleka. Wzrost produkcji jest niższy niż w 2017 roku. Przyczyniają się do tego niekorzystne warunki pogodowe w Nowej Zelandii, UE i Argentynie. Amerykańscy rolnicy cierpią również z powodu trudnej sytuacji gospodarczej.

 

Źródło: www.agrarheute.com

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz