kps

kojs

CenyRolnicze
11 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7514 EUR EUR - 4.5628 GBP GBP - 5.3050 DKK DKK - 0.6137
Archiwum


11.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-226,75 (+ 1,45%), kukurydza CZE21-258,50 (+0,68%), rzepak SIE21-543,25 (+2,11%) [euro/t

10.05.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,10 zł/kg, średnia: 6,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

ph konrad

agrifirm

Radioaktywne mleko z Ukrainy

Paweł Hetnał

Ponad 30 lat po klęsce w Czarnobylu, mleko w niektórych częściach Ukrainy nadal ma poziomy radioaktywności nawet pięciokrotnie przekraczające oficjalny bezpieczny limit. 

 

Naukowcy pobrali próbki mleka krowiego z prywatnych gospodarstw i domów w regionie Równem, około 200 km od miejsca eksplozji w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku.

 

Naukowcy odkryli poziomy radioaktywnego cezu w mleku powyżej bezpiecznego limitu dla dorosłych o wartości 100 bekereli na litr (Bq / L) w sześciu z 14 badanych osad, a powyżej limitu dla dzieci w wysokości 40 Bq / L w ośmiu miejscach. Najwyższe znalezione poziomy to około 500 Bq / L - pięć razy więcej niż dla dorosłych i ponad 12 razy więcej niż dla dzieci.

 

Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Exeter i Ukraińskim Instytucie Radiologii Rolniczej. - Ponad 30 lat po katastrofie w Czarnobylu ludzie nadal są narażeni na promieniowanie cezem podczas spożywania produkowanych lokalnie podstawowych artykułów spożywczych, w tym mleka, na obszarach dotkniętych klęska w Czarnobylu na Ukrainie - powiedziała dr Iryna Labunska z Uniwersytetu w Exeter. Wiele osób w badanym obszarze utrzymuje krowy na mleko, a dzieci są głównymi konsumentami tego mleka.

 

Chociaż poziom zanieczyszczenia gleby w badanych obszarach nie jest bardzo wysoki, radioaktywny cez gromadzi się w mleku i innych produktach żywnościowych. Mieszkańcy tych wiosek są chronicznie narażeni na promieniowanie, które stanowi zagrożenie dla zdrowia prawie każdego systemu w ciele - szczególnie wśród dzieci. Naukowcy twierdzą, że można zastosować proste środki ochronne w celu obniżenia poziomu narażenia na promieniowanie poniżej limitów, kosztem poniżej 10 euro na osobę rocznie dla 8 300 osób żyjących w sześciu wioskach o największym zanieczyszczeniu.

 

Takie środki obejmują podawanie spoiwa cezowego o nazwie Ferrocyn krowom, nawożenie mineralne pól ziemniaków i karmienie świń niezanieczyszczoną paszą. Jak twierdzą naukowcy, koszt tego zmniejszałby się co roku, ponieważ poziom promieniowania spadł. Ostrzegają jednak, że jeśli nie podejmie się żadnych działań, skażenie mleka nadal będzie przekraczać limit 100 Bq / L dla dorosłych w niektórych częściach Ukrainy do co najmniej 2040 roku.

 

Źródło: www.independent.co.uk

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu