Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Nadal trwa zamieszanie wokół OMP

Cezary Wójcicki
odtluszczone mleko w proszku

Nadal trwa zamieszanie wokół Odtłuszczonego Mleka w Proszku. Po ostatnim kryzysie magazyny unijne są nadal pełne.

Szacuje się, że składowane jest tam ok. 400 tys. ton tego produktu. Wprowadzenie na rynek tak dużej ilości OMP przewróciłoby rynek mleka do góry nogami.

Co w takim razie zrobić ze składowanym OMP? 

Na razie sama UE nie ma planów na zagospodarowanie tego produktu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że OMP ma ograniczony termin przydatności do spożycia. Jednym z rozwiązań, za którym opowiedziała się także Polska, jest przeznaczenie części tego produktu na paszę dla zwierząt.

Sytuacja jest jednak jeszcze bardziej skomplikowana. Rada UE wprowadziła zmiany w interwencji publicznej. W przypadku skupu interwencyjnego określonych produktów, ustala się cenę minimalną za jaką państwo może wykupić określoną ilość danego towaru. W tej sytuacji nie ustalono minimalnej ceny interwencyjnej, co skutkuje tym, że UE chcąc kupić OMP będzie musiała brać udział w przetargu i kupić ten towar po najniższej cenie. Taka sytuacja nie pozostanie bez wpływu na dochody przetwórców.

Produkcja mleka wciąż wzrasta, zatem surowca będzie na rynku przybywać. Nie ma w tym momencie mechanizmów pozwalających Unii Europejskiej na uniknięcie ewentualnego kryzysu lub przynajmniej złagodzenie jego skutków.

Źródło: farmer.pl

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Komórki somatyczne w mleku: co oznaczają?

Liczba komórek somatycznych w mleku ma ścisły związek ze zdr

Aldi chce obniżyć cenę skupu masła. Rolnicy z 200

Niemieccy rolnicy walczą ze spadkiem cen masła i od niedziel

Ceny mleka w trendzie wzrostowym

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka