Niemieccy hodowcy są wściekli i nawołują do bojkotu importowanej wieprzowiny. Mięso przyjeżdża nawet z Chile

Redakcja
ceny tuczników, ceny świń, ceny żywca wieprzowego

Niemieckie stowarzyszenie hodowców trzody chlewnej ISN nawołuje do zgłaszania i piętnowania ofert sprzedaży taniej wieprzowiny z importu w sieciach handlowych. Wg organizacji, do Niemiec przyjeżdża wieprzowina nie tylko z Hiszpanii, ale nawet z Chile. I nie jest tu mowa o wykwalifikowanych specjałach, ale o standardowych elementach. Wszystko to w sytuacji gdy cena skupu tuczników nie gwarantuje kosztów pokrycia produkcji.

 

Jak czytamy w komunikacie ISN, podwójne standardy w handlu żywnością stają się obecnie szczególnie widoczne na rynku trzody chlewnej. Różne firmy handlowe raz po raz podkreślają, jak ważne jest dla nich niemieckie pochodzenie wieprzowiny. Niektóre podmioty handlowe wspierają to odpowiednią promocją sprzedaży i szeroko zakrojonymi kampaniami reklamowymi niemieckiej wieprzowiny w materiałach informacyjnych itp. - Dobrze i tak trzymać, bo tego właśnie potrzebujemy w obecnej sytuacji rynkowej – pisze ISN. Z drugiej jednak strony są też firmy handlowe, które działają zupełnie inaczej: mają własne hurtownie, które zaopatrują odbiorców hurtowych i branżę gastronomiczną. Jedyne, co liczy się dla nich, to cena. Niemieckie pochodzenie i lokalne standardy wydają się nie mieć znaczenia. – Stosowane jest tam motto: bez względu na to, jak jest produkowany, nieważne gdzie, najważniejsze, że jest tanie – uważa stowarzyszenie ISN.

 

Podwójne standardy sieci handlowych

 

W kryzysie ujawnia się prawdziwe oblicze branży, które ściąga mięso z Hiszpanii i Chile. - Najnowsze przykłady to oferty standardowych elementów wieprzowych m.in. od Metro i EDEKA Foodservice z Hiszpanii i Chile. Ta ostatnia firma zapowiedziała już w liście, że ze względu na rosnącą krytykę wycofa chilijski produkt z aktywnego marketingu. Ale co to znaczy? Dopóki te importowane produkty nie zostaną całkowicie wycofane z giełdy, a handel nimi zostanie wyraźnie zatrzymany, z naszego punktu widzenia ta informacja jest tylko ociepleniem swojego wizerunku – uważają hodowcy z ISN. W obliczu katastrofalnej sytuacji lokalnych hodowców świń, co jest powszechnie znanym faktem, takie praktyki to bolesny policzek dla hodowców. 

 

- Nasze żądanie w handlu żywnością jest jasne: ustąpić miejsca krajowej wieprzowinie! Atrakcyjne cenowo oferty z innych krajów muszą natychmiast zniknąć z całego niemieckiego handlu artykułami spożywczymi – bez „jeśli” i „ale”! - mówi dyrektor zarządzający ISN dr. Torsten Staack. - Nigdy więcej podwójnych standardów! Wyraźne zaangażowanie w produkcję krajową musi dotyczyć wszystkich kanałów sprzedaży – takich jak sprzedaż hurtowa – w danej grupie. Ten sam standard musi mieć zastosowanie do wszystkich produktów, niezależnie od kanału dystrybucji, za pośrednictwem którego są one sprzedawane. Pochodzenie i standardy muszą mieć znaczenie nie tylko dla świeżego mięsa, ale muszą również dotyczyć całej gamy przetworzonych produktów. Nawiasem mówiąc, dotyczy to również produkcji prosiąt, która do tej pory była rzadko brana pod uwagę – mówi Staack.

 

Niemiec dokłada 50 euro do świni

 

- Nie interesują nas specjały z innych krajów! Mówimy tutaj o standardowych produktach, dla których nie ma uzasadnionego powodu, aby pochodziły z innych krajów. Pomijam fakt, że powinniśmy również kwestionować standardy produkcyjne z krajów takich jak Chile - kontynuuje Staack. – Narzuca się nam coraz wyższe standardy, a jednocześnie na rynek trafiają oferty z innych krajów, w których nie przywiązuje się wagi do standardów. Tutaj również widać podwójne standardy, które pokazują niektóre sieci handlowe - podsumowuje dyrektor ISN.

 

- Presja cenowa na niemieckim rynku trzody chlewnej musi się skończyć. Świnie z lokalnej produkcji muszą wreszcie znowu otrzymać odpowiednią cenę, a obecnie jesteśmy od tego bardzo daleko. Obecnie brakuje ponad 50 euro przychodu na świnię! Żadna firma nie wytrzyma tego przez długi czas – kończy Staack. Jednocześnie zachęca do zgłaszania do stowarzyszenia ofert sprzedaży taniego mięsa z importu.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz