kps

kps

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Lepiej zrezygnować z jedzenia mięsa czy jednego lotu samolotem?

Redakcja

Mięso jest kozłem ofiarnym w kontekście emisji CO2. W Europie bydło hodowane na mięso jest odpowiedzialne zaledwie za 7,2 proc. emisji gazów cieplarnianych, podczas gdy średnia światowa wynosi 14,5 proc. Skąd pochodzi pozostałe 85-90 proc.?

 

- Znaczna część globalnego ocieplenia wynika z wykorzystania paliw kopanych do produkcji energii w przemyśle, sektorze mieszkaniowym i transporcie. Przykład? Podróż w obie strony na trasie Rzym-Bruksela odpowiada za większą emisję CO2 na pasażera niż umiarkowane roczne spożycie mięsa przez te osobę – słyszymy w materiale filmowym zaprezentowanym w siedmiu europejskich państwach. Apel video, sporządzony przez europejskie organizacje rolnicze, pokazuje paradoksy strategii „Od pola do stołu”, które utrudniają zieloną transformację Wspólnoty.  Tym samym europejski sektor hodowli zwierząt wyszedł z ofertą przekazania swojej wiedzy w zakresie zrównoważonej produkcji.

 

 

Europejski sektor hodowli zwierząt przedstawił  „9 paradoksów strategii Od pola do stołu”. Jest to apel organizacji branżowych o aktywny udział w pracach nad kształtem strategii, tak aby była ona dostosowana do dzisiejszych realiów oraz przede wszystkim skuteczna. Stworzona z inicjatywy Carni Sostenibili i European Livestock Voice, seria filmów została uruchomiona jednocześnie w siedmiu krajach: Belgii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Polsce.

 

Filmy mają uświadamiać, że pomimo dobrych intencji strategia „Od pola do stołu” nie odpowiada na aktualną sytuację i wyzwania sektora hodowli zwierząt. Seria stanowi jednocześnie apel, mówiący o tym, że cały łańcuch produkcyjny powinien być zaangażowany w trwający proces zielonej transformacji.

Zidentyfikowane paradoksy odzwierciedlają błędne przekonania i uprzedzenia narosłe wokół sektora zwierząt hodowlanych w zakresie środowiska, zdrowia oraz gospodarki. Ujawniają one nieścisłości w rozumieniu:

 

 

  • wartości odżywczej mięsa,
  • spójności użytkowania gruntów pod działalność związaną z hodowlą zwierząt,
  • zrównoważenia środowiskowego europejskiego łańcucha hodowlanego,
  • ekonomicznego wpływu sektora,
  • ochrony dobrostanu zwierząt,
  • różnic w zakresie stosowania nawozów chemicznych i naturalnych,
  • bezpieczeństwa pracy i zatrudnienia na obszarach wiejskich,
  • gastronomicznego i kulturowego dziedzictwa produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • bezpieczeństwa i dostępności naszych produktów spożywczych.

 

- Strategia „Od pola do stołu”, leżąca u podstaw Europejskiego Zielonego Ładu, może być okazją do poprawy wyników osiąganych przez europejskie rolnictwo – żeby tak się stało, to musimy postawić na badania, innowacje i technologie. Kluczowe jest również zapewnienie odpowiedniej produkcji, reagującej na rosnące zapotrzebowanie na żywność, przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystanych zasobów – mówi Giuseppe Pulina, prezes Carni Sostenibili – Obecnie osoby pracujące w sektorze hodowli zwierząt mają obowiązek pomóc politykom, tak aby nie zmarnowali oni okazji do prawidłowego ukształtowania systemu rolno-spożywczego na kolejne 10 lat.

 

- Hodowla zwierząt była – i nadal jest – obwiniana za wiele zła. Może nie jesteśmy idealni, ale należy podkreślić wiele podjętych już działań na drodze zrównoważonego rozwoju. Te działania podejmujemy już od wielu lat i będziemy podejmować dalej. Filmy, które udostępniamy dzisiaj, odzwierciedlają rzeczywistość hodowli zwierząt i mają na celu obalenie błędnych przekonań, z których wiele miało niestety wpływ na kształt strategii „Od pola do stołu”. Nasz głos musi być słyszalny, ponieważ chcemy być częścią procesu, który zadecyduje o przyszłości. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem w ramach aktualnie trwającej dyskusji dotyczącej strategii – mówi Brithe Steenberg, sekretarz generalna organizacji AVEC, w imieniu European Livestock Voice.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu