kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
12 maja 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7456 EUR EUR - 4.5453 GBP GBP - 5.2969 DKK DKK - 0.6113
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

zm skiba

Sylwia Spurek lobbuje za produkcją i sprzedażą alternatyw produktów odzwierzęcych

Redakcja
Fot. Sylwia Spurek (Facebook)

W związku z rozpoczętą przez Sylwię Spurek debatą publiczną, dotyczącą wprowadzenia pakietu regulacji pod nazwą „Piątka dla branży roślinnej”, europosłanka zwróciła się do wszystkich parlamentarnych kół poselskich z pytaniem o zainteresowanie współpracą w zakresie wspólnego opracowania projektu przedmiotowej regulacji, a następnie jego złożeniem do laski marszałkowskiej. Spurek liczy na ustawowe wsparcie podmiotów zajmujących się badaniami i rozwojem oraz produkcją i sprzedażą alternatyw produktów odzwierzęcych.

 

Jak pisze eurodeputowana, według wstępnych założeń projektowana regulacja będzie miała charakter specustawy określającej 5 głównych instrumentów prawnych i finansowych, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia rozwoju rynku alternatyw mięsa, mleka i jaj, a jednocześnie wprowadzenie pierwszej części regulacji ułatwiających rozwój branży roślinnej, jak również wsparcie podmiotów zajmujących się badaniami i rozwojem oraz produkcją i sprzedażą alternatyw produktów odzwierzęcych.

 

W opinii Spurek, w ramach działań podnoszących świadomość społeczną kluczowe jest z jednej strony odejście od finansowania ze środków publicznych promocji produktów odzwierzęcych (mięso, mleko i jaja), a z drugiej – uruchomienie specjalnego funduszu promocji produktów roślinnych. Przy powstaniu tego funduszu mogłyby zostać wykorzystane m.in. środki finansowe uwolnione w związku z zaprzestaniem finansowania przez państwo promocji produktów odzwierzęcych. Środki z takiego funduszu powinny być przeznaczone zarówno na działania promocyjne i reklamowe sensu stricto jak i na wydatki związane z badaniami i rozwojem produktów stanowiących alternatywy dla produktów zwierzęcych.

 

Dodatkowym działaniem powinno być wprowadzenie zakazu promocji i reklamy wyżej wskazanych kategorii produktów odzwierzęcych, w szczególności na ich negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne, zdrowie ludzi i jakość życia ludzi mieszkających w sąsiedztwie ferm przemysłowych, a także ze względu na potrzebę podnoszenia rzeczywistych standardów dobrostanu zwierząt. Ostatnim elementem pakietu przedmiotowych regulacji  prawnych jest wprowadzenie stawki 0% VAT na produkty stanowiące alternatywy dla produktów odzwierzęcych.

 

Jak przekonuje Sylwia Spurek, argumentem przewodnim przemawiającym za wskazanymi rozwiązaniami prawnymi jest zdrowie. Europosłanka utrzymuje, że dieta składająca się z produktów odzwierzęcych jest szkodliwa. Ponadto wskazuje, iż wpływ rolnictwa na pogłębiająca się katastrofę klimatyczną jest porównywalny do oddziaływania transportu. Spurek podkreśla, że należy wziąć pod uwagę wzrost liczby ferm przemysłowych, warunki i sposób w jaki zwierzęta są eksploatowane oraz zabijane. – Przykładowo liczba zwierząt hodowlanych trzymanych w Polsce w klatkach przekroczyła w ostatnim czasie liczbę naszych obywateli i obywatelek – podkreśla autorka wystąpienia.

 

 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu