Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
03.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 237,25 (- 3,16%), kukurydza MAR21 - 226,00 (- 0,88%), rzepak MAJ21 - 503,75 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Janusz Terka: Lidl przeznaczył większe środki na wsparcie niemieckich hodowców świń niż polski rząd dla swoich producentów trzody chlewnej

Redakcja

- Jedna z sieci, Lidl, przeznaczyła większe środki na wsparcie dla niemieckich hodowców świń niż polski rząd dla nas. Te sieci handlowe, które wspierają niemieckich farmerów, są również w Polsce. Czyli zyski wypracowane w Polsce będą w pewnym stopniu przekazywane po to, żeby wspierać niemiecką hodowlę – stwierdza Janusz Terka, działacz Solidarności RI z powiatu piotrkowskiego.

 

- Zwracam uwagę na to co dzieje się u sąsiada za Odrą. Tam hodowca świń jest wspierany przez rząd, tak aby ta gałąź rolnictwa nie upadła. Nawet sieci handlowe w Niemczech wspierają rolników. Przeznaczają duże pieniądze dla hodowców. Jedna z sieci, Lidl, przeznaczyła większe środki na wsparcie dla hodowców świń niż polski rząd. To też pokazuje skalę problemu. Niemcy bardziej dbają o rolników. Dodajmy jednak, że sieci handlowe, które wspierają niemieckich farmerów są również w Polsce. Czyli zyski wypracowane w Polsce w pewnym sensie będą w części przekazywane po to żeby wspierać niemiecką hodowlę. Będziemy czynili starania ażeby w najbliższym czasie zwrócić uwagę ministrowi rolnictwa i konsumentom polskim na nasza trudną sytuację. Dlatego będą kolejne działania jeszcze przed świętami, choć nie będą one spektakularne – zapowiada Janusz Terka.

 

Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu w sklepach Lidla przy stoiskach mięsnych pojawiły się oznaczenia przedstawiające ciągniki rolnicze, które mają nawiązywać do ostatnich protestów hodowców świń. Przy produktach wieprzowych znajduje się tabliczka z napisem: „Cena świadomie podwyższona”. Za każdy kilogram mięsa wieprzowego o podwyższonej cenie 1 euro zostanie przeznaczony na fundusz pomocy hodowcom świń. Jak wyjaśniają reprezentanci niemieckiej sieci, zorganizowana akcja daje klientom możliwość podjęcia świadomej decyzji o wsparciu lokalnego rolnictwa.

 

Ponadto na początku miesiąca Grupa Schwarz (Lidl i Kaufland) przekazała 50 milionów euro na inicjatywę Animal Welfare, która zajmuje się szeroko pojętym dobrostanem zwierząt.

 

 

 

Może zainteresuje Cię również:

Przedłużony termin składania wniosków o wsparcie n

Do 29 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw

Wieprzowina: ile zjadamy, ile importujemy?

Zgodnie z prognozami, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospoda

Lidl płaci zakładom mięsnym za wieprzowinę 1,47 EU

Lidl w Niemczech nie zmienił cen zakupu wieprzowiny od czasu