kowalczyk

kps

CenyRolnicze
18 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7050 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 5.2657 DKK DKK - 0.6088
Archiwum


17.05.2021 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,00 zł/kg, średnia: 6,72 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni)

17.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-214,50 (-1,61%), kukurydza CZE21-250,50 (-0,20%), rzepak SIE21-541,00 (-1,23%) [euro/t]

Dodaj komunikat

zm skiba

agrifirm

Janusz Terka: Lidl przeznaczył większe środki na wsparcie niemieckich hodowców świń niż polski rząd dla swoich producentów trzody chlewnej

Redakcja

- Jedna z sieci, Lidl, przeznaczyła większe środki na wsparcie dla niemieckich hodowców świń niż polski rząd dla nas. Te sieci handlowe, które wspierają niemieckich farmerów, są również w Polsce. Czyli zyski wypracowane w Polsce będą w pewnym stopniu przekazywane po to, żeby wspierać niemiecką hodowlę – stwierdza Janusz Terka, działacz Solidarności RI z powiatu piotrkowskiego.

 

- Zwracam uwagę na to co dzieje się u sąsiada za Odrą. Tam hodowca świń jest wspierany przez rząd, tak aby ta gałąź rolnictwa nie upadła. Nawet sieci handlowe w Niemczech wspierają rolników. Przeznaczają duże pieniądze dla hodowców. Jedna z sieci, Lidl, przeznaczyła większe środki na wsparcie dla hodowców świń niż polski rząd. To też pokazuje skalę problemu. Niemcy bardziej dbają o rolników. Dodajmy jednak, że sieci handlowe, które wspierają niemieckich farmerów są również w Polsce. Czyli zyski wypracowane w Polsce w pewnym sensie będą w części przekazywane po to żeby wspierać niemiecką hodowlę. Będziemy czynili starania ażeby w najbliższym czasie zwrócić uwagę ministrowi rolnictwa i konsumentom polskim na nasza trudną sytuację. Dlatego będą kolejne działania jeszcze przed świętami, choć nie będą one spektakularne – zapowiada Janusz Terka.

 

Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu w sklepach Lidla przy stoiskach mięsnych pojawiły się oznaczenia przedstawiające ciągniki rolnicze, które mają nawiązywać do ostatnich protestów hodowców świń. Przy produktach wieprzowych znajduje się tabliczka z napisem: „Cena świadomie podwyższona”. Za każdy kilogram mięsa wieprzowego o podwyższonej cenie 1 euro zostanie przeznaczony na fundusz pomocy hodowcom świń. Jak wyjaśniają reprezentanci niemieckiej sieci, zorganizowana akcja daje klientom możliwość podjęcia świadomej decyzji o wsparciu lokalnego rolnictwa.

 

Ponadto na początku miesiąca Grupa Schwarz (Lidl i Kaufland) przekazała 50 milionów euro na inicjatywę Animal Welfare, która zajmuje się szeroko pojętym dobrostanem zwierząt.

 

 

 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu