kowalczyk

kojs

CenyRolnicze
10 maja 2021, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7493 EUR EUR - 4.5631 GBP GBP - 5.2823 DKK DKK - 0.6137
Archiwum


10.05.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,10 zł/kg, średnia: 6,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

07.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-243,75 (- 3,85%), kukurydza CZE21-263,00 (+1,84%), rzepak SIE21-540,75 (+0,05%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

ph konrad

Przetwórcy podcinają gałąź, na której siedzą?

Redakcja

- Przetwórcy szukający możliwości łatwego zarobku, sprowadzając tańsze mięso z zagranicy, podcinają gałąź, na której siedzą. Okres kryzysu kiedyś się skończy, ale ci rolnicy, nawet z najlepiej zorganizowanym produkcjami, którzy teraz odejdą od hodowli, już do niej nie wrócą. Pokłosiem może być jeszcze większy kryzys, nie tylko w branży hodowli trzody chlewnej, ale i przetwórczej – przestrzega poseł Tadeusz Tomaszewski, który odnosi się do informacji o dużej skali importu na krajowy rynek wieprzowiny pochodzącej z krajów Europy Zachodniej.

 

- Sytuacja na rynku trzody, która jeszcze jakiś czas temu była uznawana za trudną, stała się obecnie tragiczna. Ceny oferowane przez skupujących przestały pokrywać koszty produkcji. Rolnicy szacują, że cena tucznika pozwalająca na wyjście na zero to około 4,5 zł/kg, tymczasem obecnie oferowane są ceny rzędu 3,50 zł/kg i mniej. Dodatkowo w wyznaczonych strefach zagrożenia ASF jeszcze o 1 zł/kg mniej – informuje poseł Tomaszewski w interpelacji skierowanej do ministerstwa rolnictwa.

 

Jak pisze poseł Lewicy z Konina, pierwszą z przyczyn kolejnego spadku cen jest zapewne rozprzestrzenianie się wirusa ASF w Niemczech i zalanie rynku produktami, które nie będą sprzedane do Chin. Kolejną – zmniejszenie popytu na ten rodzaj mięsa w gospodarstwach domowych kosztem mięsa drobiowego. Jak pisze parlamentarzysta, gospodarze mają też duże obawy związane z ewentualnym pojawieniem się choroby COVID-19 w ubojniach i zakładach mięsnych, które mogłyby wywołać dodatkowe zaburzenia na rynku.

 

- Jak informują producenci trzody chlewnej, niektóre zakłady mięsne ogłosiły właśnie, że nie mają miejsca na przyjmowanie kolejnych dostaw, w związku z czym zmieniły cennik, oczywiście w dół. Przetwórcy szukający możliwości łatwego zarobku, sprowadzając tańsze mięso z zagranicy, podcinają gałąź, na której siedzą. Okres kryzysu kiedyś się skończy, ale ci rolnicy, nawet z najlepiej zorganizowanym produkcjami, którzy teraz odejdą od hodowli, już do niej nie wrócą. Pokłosiem może być jeszcze większy kryzys, nie tylko w branży hodowli trzody chlewnej, ale i przetwórczej – przestrzega poseł z Konina.

 

 

Jak przypomina Tomaszewski, izba rolnicza wielokrotnie apelowała do rządu o pomoc dla producentów trzody. Niestety działania rządu wydają się niedostateczne i chaotyczne, w żaden sposób nierozwiązujące narastającego problemu. Proponowane programy pomocowe z tytułu wystąpienia COVID czy dopłat dla producentów trzody to kropla w morzu.

 

- Rolnicy obawiają się, że z braku możliwości zwiększenia produkcji i dalszego rozwoju nie wywiążą się z podjętych zobowiązań, gdyż wielu z nich zaciągnęło kredyty inwestycyjne lub skorzystało z dofinansowań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na rozwój produkcji trzody chlewnej – informuje parlamentarzysta.

 

W swoim wystąpieniu poseł pyta m.in. czy rząd rozważa wprowadzenie mechanizmów ograniczających import trzody, w sytuacjach takich jak wystąpienie wirusa ASF, dla ochrony naszego rynku i producentów.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu