Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Ubój bez stresu. Szwajcaria pozwala zabić zwierzę na pastwisku

Redakcja

Szwajcarski rząd dał zielone światło dla uboju zwierząt w gospodarstwach i na pastwiskach. Po wielu latach dyskusji na ten temat zmieniono rozporządzenie w sprawie uboju i kontroli mięsa (VSFK), które wejdzie w życie 1 lipca. Wszyscy hodowcy zwierząt będą mogli poddawać zwierzęta ubojowi w gospodarstwie i na pastwisku, pod warunkiem, że spełniają odpowiednie przepisy i posiadają zezwolenie. W przyszłości dozwolone będzie również znieczulenie i krwawienie zwierzęcia w gospodarstwie rolnym.

 

Instytut Badawczy Rolnictwa Ekologicznego (FiBL) wraz z organizacjami marek Bio Suisse, Demeter i KAGfreiland z zadowoleniem przyjął decyzję rządu. Wskazali, że około dziesięciu lat prac przygotowawczych pionierskich firm i przemysłu ekologicznego pod przewodnictwem FiBL prszyniosło w końcu oczekiwany skutek. Przedstawiciele przemysłu ekologicznego podkreślili, że ubój w gospodarstwie umożliwia najbardziej optymalny sposób zabijania zwierząt gospodarskich. Testy pilotażowe w kraju i za granicą wykazały, że zwierzęta poddawane ubojowi w gospodarstwie są narażone na znacznie mniejszy stres.

 

Według organizacji ekologicznych pierwsze gospodarstwa stosują już alternatywne metody uboju oparte na pozwoleniach kantonalnych. Zdobyta wiedza wykazała, że ta forma uboju jest szczególnie łagodna dla zwierząt. Zwierzę jest znieczulane w swoim naturalnym środowisku, a następnie wykrwawia się. Po śmierci zwierzę musi zostać zabrane do zatwierdzonej rzeźni w ciągu 45 minut i tam wypatroszone. Według stowarzyszeń, w porównaniu z ubojem konwencjonalnym, ten sposób oszczędza zwierzętom transportu i czasu oczekiwania w rzeźniach. Ma to pozytywny wpływ na poziom stresu zwierząt, a tym samym na jakość mięsa.Przemysł ekologiczny chce teraz promować ubój w gospodarstwach za pomocą różnych środków poprzez zwiększenie aktywności komunikacyjnej i tworzenie różnorakich projektów. FiBL opracuje ulotkę, która da zainteresowanym firmom przegląd różnych metod uboju w gospodarstwach i praktyczne wskazówki.

Może zainteresuje Cię również:

Ubój trzody chlewnej: błędy personelu najczęstszym

Większość problemów związanych z dobrostanem świń podczas ub

Problem z ubojem z konieczności. Złotówka za kilog

Wycena mięsa bydła poddanego ubojowi z konieczności zakrawa

Holandia uruchomi pierwszą mobilną ubojnię świń

Prowincja Overijssel przyznała dotację w wysokości 100 000 e