Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
21.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 231,50 (+ 3,81%), kukurydza CZE21 - 229,00 (+ 1,33%), rzepak MAJ21 - 561,75 (+ 2,60%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

W Niemczech szykują bat na przemysł mięsny. Koniec z wykorzystywaniem pracowników z Europy Wschodniej?

Redakcja

Masowe zakwaterowanie i najniższe płace − tak traktowani są w niemieckich rzeźniach pracownicy z Europy Wschodniej. Resort pracy Niemiec zapowiada daleko idące konsekwencje – czytamy w publikacji portalu Deutsche Welle. 

 

Jak podaje niemiecki portal, politycy wszelkich opcji domagają się wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za masowe szerzenie się koronawirusa w niemieckich rzeźniach. Minister rolnictwa Niemiec Julia Kloeckner (CDU) oraz minister pracy Nadrenii Północnej-Westfalii Karl-Josef Laumann (CDU) postulowali w niedzielę, by za nadużycia związane z czasem pracy w ubojniach znacznie zwiększyć sankcje finansowe. „Kara powinna być podniesiona z 15 tys. do 30 tys. euro" − przekonywała Kloeckner.

 

Zdaniem Wilfrieda Bommerta, rzecznika Instytutu Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego (IWE) z Norymbergi, niemieckie ubojnie są „strefami bezprawia”. Krytyczne warunki pracy uczyniły z rzeźni miejsce wylęgu patogenów, takich jak koronawirus. - Panują tam warunki urągające wszelkim wymogom bezpieczeństwa − powiedział ekspert w rozmowie z agencją EPD.

 

Jak podaje Deutsche Welle, w wielu niemieckich rzeźniach doszło ostatnio do infekcji koronawirusem. W kwietniu były to zakłady mięsne Birkenfeld w Badenii-Wirtembergii. A w ostatnich dniach doszło do zarażeń pracowników w rzeźniach w Coesfeld i Oer-Erenschick w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz w Bad Bramstedt w Szlezwiku-Holsztynie.

 

W reakcji na mnożące się przypadki zakażenia koronawirusem w niemieckich rzeźniach minister pracy Hubertus Heil (SPD) chce wprowadzić całkowity zakaz zatrudniania w nich zagranicznych pracowników kontraktowych. - W przyszłości ubój zwierząt rzeźnych i obróbka mięsa w niemieckich zakładach przetwórstwa mięsnego mają być przeprowadzane wyłącznie przez pracowników tych zakładów - cytuje w piątek (15.05.2020) agencja Reutersa zapis projektu ustawy przygotowanej przez ministerstwo.

 

Tym samym niemożliwe byłoby już zatrudnianie w niemieckich rzeźniach i zakładach przetwórczych zagranicznych pracowników na podstawie umów o dzieło. - Za naruszenie tych przepisów przewidziane są odpowiednie sankcje - głosi projekt ustawy.

 

Źródło: Deutsche Welle

Może zainteresuje Cię również:

Sylwia Spurek nie owija w bawełnę. Branża mięsna d

- Czy w końcu zaczniemy łączyć kropki? Hodowla przemysłowa n

Nie zapewnimy bezpieczeństwa żywnościowego jeżeli

- Komisja Europejska rozpoczęła bardzo niebezpieczną dyskusj

Lepiej zrezygnować z jedzenia mięsa czy jednego lo

Mięso jest kozłem ofiarnym w kontekście emisji CO2. W Europi