Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Czy będzie skup wołowiny na rezerwy materiałowe?

Redakcja

Prezes Związku Polskie Mięso, Witold Choiński, zapowiedział wystąpienie z wnioskiem do rządu RP i ministra rolnictwa o uruchomienie skupu wołowiny na rezerwy materiałowe lub skupu interwencyjnego bydła i dopłat do prywatnego przechowalnictwa. 

 

- Jeśli chodzi o skup mięsa wołowego, to ceny spadają i sytuacja u rolników staje się dramatyczna. Straciliśmy rynek główny odbiorców, czyli Włochy i cała Unia Europejska, gdzie eksportowaliśmy prawie 80 proc. naszej wołowiny Wiemy, że spożycie wołowiny w Polsce jest niewielkie i tutaj już upatrujemy wielkie problemy. Będziemy apelować do ministra rolnictwa oraz do rządu, żeby uruchomili albo skup na rezerwy materiałowe, albo też warto powrócić do rozmów z Komisją Europejską o to żeby przywrócić system skupu interwencyjnego bądź dopłat do prywatnego przechowalnictwa. W przypadku drobiu sytuacja jest lepsza i też jest w miarę dobra sytuacja w przypadku wieprzowiny – mówił niedawno Witold Choiński w programie „Money. To się liczy”.

 

Choiński odniósł się również do rosnących cen mięsa w handlu detalicznym. - To są działania trochę bez kontroli. Większość firm, które dostarczają surowiec do sklepów, nie podniosła ceny nawet o 1 gr. Przypadki, o których słyszymy, dzieją się w handlu tradycyjnym, np. w sklepach prywatnych i poprzez hurtownie. Jeśli chodzi o dostawców sklepów dyskontowych i sieci supermarketów, tam ceny nie wzrosły, ani u producenta, ani w sklepach. Najwyraźniej ktoś wykorzystuje sytuację, aby zarobić kilka złotych więcej. Popieram inicjatywę UOKiK, aby skontrolować tych przedsiębiorców - mówił w "Money. To się liczy" prezes Związku Polskie Mięso. Jak podał prowadzący program, są sklepy gdzie kilogram piersi z kurczaka wyceniono na ponad 30 zł/kg, a 10-procentowe wzrosty cen to najniższy wymiar podwyżek.

Może zainteresuje Cię również:

Unijny rynek zapełnił się elementami z kością, szc

Poseł Krzysztof Jurgiel wystąpił do Komisji Europejskiej z i

07.07.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: jest coraz g

W coraz głębszy marazm popada polski rynek bydła mięsnego. Z

Bruksela nie pomoże. Drób nie jest częścią standa

Europoseł Krzysztof Jurgiel zwrócił się do Komisji Europejsk