Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 lutego 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.6943 EUR EUR - 4.5143 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6071
Archiwum
25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Michał Kołodziejczak: W Polsce zabrakło wieprzowiny?

Redakcja
Facebook Michała Kołodziejczaka

- Schab tylko z Niemiec i Hiszpanii? No ok. Ale słonina?! W Polsce słonina z niemieckiego wieprza?! To przechodzi nam przez gardło? Właśnie to kupujemy w supermarketach – napisał dzisiaj na Facebook'u Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii.

 

- To co dzieje się w Polsce od wielu lat doprowadziło do niewyobrażalnej do niedawna sytuacji. Produkcja wieprzowiny w Polsce jest dużo poniżej poziomu jej spożycia. A niby u nas nadprodukcja żywności. Mówienie o tym nabiera całkiem innego wymiaru kiedy idziesz do sklepu i starasz się przeczytać treść tekstu przy cenniku mięsa. Ktoś wyobraża sobie to, że mięso wieprzowe kupowane na wagę pochodzi z Niemiec i Hiszpanii? Niemiecki i hiszpański schab w kraju nad Wisłą? Wiecie w jaki sposób hodowane są świnie w tych krajach? - pyta Kołodziejczak prezentując zdjęcia z stoiska rzeźniczego jednego ze sklepów niemieckiej sieci handlowej.

 

Lider Agro Unii pisze, że Hiszpania to kraj wielkich ferm świńskich gdzie rolnik jest jedynie wykonawcą poleceń korporacji. To one są od samego początku właścicielami świń. Korporacje dostarczają jedzenie, tabletki i co tylko potrzebne do hodowania zwierząt. Rolnik nie dostaje nawet informacji co to jest i ma jedynie przy tych zwierzętach pracować za wcześniej ustalona stawkę. Wg Kołodziejczaka, w tym kraju hodowla na własna rękę nie wchodzi w grę, bo korporacje od „zwykłych” hodowców nie kupują świń. - W taki sposób produkcja mięsa staje się korporacyjna. W Polsce można się jeszcze przed nią obronić. To wszystko zależy od nas – przekonuje działacz Agro Unii.

 

Może zainteresuje Cię również:

Gobarto: Nie przerzucamy całkowitego ciężaru obecn

- Prawdą jest, że zaproponowaliśmy hodowcom współpracującym

Mały biznes na wsi na celowniku rządu?

- Jesteśmy pod KRUS i mówimy jasno: nie ma naszej zgody na d

Michał Kołodziejczak: Polski rolnik nie będzie par

Dzisiaj przed ministerstwem rolnictwa odbyła się konferencja