Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 grudnia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7367 EUR EUR - 4.4769 GBP GBP - 4.9904 DKK DKK - 0.6015
Archiwum
30.11.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 210,25 (- 0,59%), kukurydza STY21 - 193,50 (- 0,51%), rzepak LUT21 - 408,75 (- 1,27%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.11.2020 13:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,53 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Michał Kołodziejczak: W Polsce zabrakło wieprzowiny?

Redakcja
Facebook Michała Kołodziejczaka

- Schab tylko z Niemiec i Hiszpanii? No ok. Ale słonina?! W Polsce słonina z niemieckiego wieprza?! To przechodzi nam przez gardło? Właśnie to kupujemy w supermarketach – napisał dzisiaj na Facebook'u Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii.

 

- To co dzieje się w Polsce od wielu lat doprowadziło do niewyobrażalnej do niedawna sytuacji. Produkcja wieprzowiny w Polsce jest dużo poniżej poziomu jej spożycia. A niby u nas nadprodukcja żywności. Mówienie o tym nabiera całkiem innego wymiaru kiedy idziesz do sklepu i starasz się przeczytać treść tekstu przy cenniku mięsa. Ktoś wyobraża sobie to, że mięso wieprzowe kupowane na wagę pochodzi z Niemiec i Hiszpanii? Niemiecki i hiszpański schab w kraju nad Wisłą? Wiecie w jaki sposób hodowane są świnie w tych krajach? - pyta Kołodziejczak prezentując zdjęcia z stoiska rzeźniczego jednego ze sklepów niemieckiej sieci handlowej.

 

Lider Agro Unii pisze, że Hiszpania to kraj wielkich ferm świńskich gdzie rolnik jest jedynie wykonawcą poleceń korporacji. To one są od samego początku właścicielami świń. Korporacje dostarczają jedzenie, tabletki i co tylko potrzebne do hodowania zwierząt. Rolnik nie dostaje nawet informacji co to jest i ma jedynie przy tych zwierzętach pracować za wcześniej ustalona stawkę. Wg Kołodziejczaka, w tym kraju hodowla na własna rękę nie wchodzi w grę, bo korporacje od „zwykłych” hodowców nie kupują świń. - W taki sposób produkcja mięsa staje się korporacyjna. W Polsce można się jeszcze przed nią obronić. To wszystko zależy od nas – przekonuje działacz Agro Unii.

 

Może zainteresuje Cię również:

Agro Unia ogłosiła pięć postulatów

- Dziś polscy rolnicy nie czują się bezpieczni. Jesteśmy świ

Rolnicy szykują się do strajku w Warszawie. Oborni

- Mam dużo telefonów i wiele głosów do mnie dociera, że trze

Bogdan Konopka: Nie dajcie się manipulować, że świ

- Jest wojna, jest pandemia. Dzisiaj choroby zakaźne rządzą