Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Michał Kołodziejczak: W Polsce zabrakło wieprzowiny?

Redakcja
Facebook Michała Kołodziejczaka

- Schab tylko z Niemiec i Hiszpanii? No ok. Ale słonina?! W Polsce słonina z niemieckiego wieprza?! To przechodzi nam przez gardło? Właśnie to kupujemy w supermarketach – napisał dzisiaj na Facebook'u Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii.

 

- To co dzieje się w Polsce od wielu lat doprowadziło do niewyobrażalnej do niedawna sytuacji. Produkcja wieprzowiny w Polsce jest dużo poniżej poziomu jej spożycia. A niby u nas nadprodukcja żywności. Mówienie o tym nabiera całkiem innego wymiaru kiedy idziesz do sklepu i starasz się przeczytać treść tekstu przy cenniku mięsa. Ktoś wyobraża sobie to, że mięso wieprzowe kupowane na wagę pochodzi z Niemiec i Hiszpanii? Niemiecki i hiszpański schab w kraju nad Wisłą? Wiecie w jaki sposób hodowane są świnie w tych krajach? - pyta Kołodziejczak prezentując zdjęcia z stoiska rzeźniczego jednego ze sklepów niemieckiej sieci handlowej.

 

Lider Agro Unii pisze, że Hiszpania to kraj wielkich ferm świńskich gdzie rolnik jest jedynie wykonawcą poleceń korporacji. To one są od samego początku właścicielami świń. Korporacje dostarczają jedzenie, tabletki i co tylko potrzebne do hodowania zwierząt. Rolnik nie dostaje nawet informacji co to jest i ma jedynie przy tych zwierzętach pracować za wcześniej ustalona stawkę. Wg Kołodziejczaka, w tym kraju hodowla na własna rękę nie wchodzi w grę, bo korporacje od „zwykłych” hodowców nie kupują świń. - W taki sposób produkcja mięsa staje się korporacyjna. W Polsce można się jeszcze przed nią obronić. To wszystko zależy od nas – przekonuje działacz Agro Unii.

 

Może zainteresuje Cię również:

Z Polski zrobiono śmietnik żywnościowy? Mięso z Hi

Michał Kołodziejczak po raz kolejny obnaża jakość produktów

Gwałtowny spadek eksportu polskiej wieprzowiny

Zgodnie z dostępnymi danymi Ministerstwa Finansów eksport mi

Tucz kontraktowy nadal zbiera żniwo. Wątłe warchla

Niedawno UOKiK podał informację, że wszczął postępowanie wob