Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

W najbliższej dekadzie należy spodziewać się znacznych wahań cen wieprzowiny

Redakcja

Wahania cen wieprzowiny i wyższa uprawa roślin wykorzystywanych w produktach białkowych pochodzenia roślinnego są elementami, które będą dominować w następnej dekadzie. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską.

 

Największy kryzys bezpieczeństwa biologicznego wywołany sytuacją ASF w Azji i Europie Wschodniej spowoduje przekształcenie krajobrazu rolniczego w Unii Europejskiej – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej. Dramatyczna sytuacja w Chinach, gdzie 50% krajowego inwentarza świń zostało zlikwidowane z powodu kryzysu ASF, sprawi że preferencje konsumentów dotyczące roślinnych produktów białkowych zmienią nawyki żywieniowe na rynku UE.

 

Raport KE dąży do wniosku, iż wahania cen wieprzowiny i większa uprawa roślin wykorzystywanych w produktach białkowych pochodzenia roślinnego są elementami, które będą dominować w następnej dekadzie. Zgodnie z prognozami przedstawionymi przez Komisję, roczny wywóz wieprzowiny z UE może osiągnąć poziom ponad 4 mln ton w 2022 r. - zależności od tempa odbudowy chińskich stad trzody chlewnej, w porównaniu z około 2,7 mln ton w ubiegłym roku. Wywnioskowano również, że do 2030 r. eksport wieprzowiny zmniejszy się do około 3,4 mln ton, czyli znacznie powyżej wielkości przed wybuchem chińskiej epidemii ASF.

 

- Ceny powinny pozostać wysokie, dopóki chińska produkcja nie wzrośnie. Gdy do tego dojdzie ceny mogą gwałtownie spaść, w zależności od tempa ożywienia i wzrostu produkcji konkurentów w UE - czytamy w raporcie. Wszystko zależy jednak od tego czy główni eksporterzy wieprzowiny w UE - Niemcy, Hiszpania, Dania i Francja - pozostaną wolni od ASF. Jeśli choroba zostanie tam zawleczona, to prognoza może zmienić się diametralnie.


Jak prognozuje Komisja, na rynku UE drób pokryje lukę wynikającą ze wzrostu eksportu wieprzowiny do Chin i tak pozostanie, nawet jeśli nastąpi spadek cen w ciągu następnych 10 lat. Komisja stwierdza, że konsumpcja drobiu stale rośnie i oczekuje się, że będzie nadal tak postępować, ponieważ obawy konsumentów dotyczące zdrowia, środowiska i dobrostanu zwierząt tłumią popyt na inne produkty mięsne. Oczekuje się, że obawy te będą również sprzyjać uprawom roślin bogatych w białko.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: euromeatnews.com

 

Może zainteresuje Cię również:

W Danii wzrosła cena tuczników. Pierwsza podwyżka

Po miesiącu stagnacji, dzisiaj duńska giełda zaskoczyła podw

Ceny tuczników: Stagnacja i symboliczne ruchy. Naj

- Chyba wszyscy oczekujemy już rozpoczęcia sezonu grillowego

W Europie spada liczba przypadków ASF wśród dzików

Dane dotyczące sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pa