Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9117 EUR EUR - 4,4738 GBP GBP - 4,9309 DKK DKK - 0,6009
Archiwum
15.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,25 (+ 0,94%), kukurydza SIE20 - 175,00 (- 3,31%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,92%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.07.2020 14:11 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,03 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Rzeźnicy i wędliniarze: Dramat na rynku wieprzowiny. Branży mięsnej grozi upadek?

Redakcja

- To co dzieje się na rynku wieprzowiny przypomina prawdziwy armagedon. Od czasu wykrycia wirusa ASF w Chinach, ceny wieprzowiny w Europie i Polsce wzrosły o 100 % , a wiele elementów nawet o 200%. Jako SRWRP, wiedząc na jakich marżach pracują przetwórcy w branży mięsnej, widzimy ogromne zagrożenie w najbliższym czasie, w tym tak ważnym dla wszystkich Polaków okresie świątecznym – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP.

 

Wg Stowarzyszenia podstawowym problemem jest permanentny brak surowca na rynku, a po drugie astronomiczne, najwyższe w historii, ceny wieprzowiny i niestety idący za tym brak zrozumienia w sieciach handlowych o konieczności zmian cen w tak dramatycznym momencie. Organizacja wymienia też brak rąk do pracy, kilkudziesięciu procentowy wzrost cen za wszystkie nośniki energii oraz wody, co składa się na bardzo trudną sytuację na rynku przetwórczym.

 

- Na dzisiaj sklepy, hurtownie oraz wszystkie sieci handlowe nie akceptują wzrostu cen, co spowoduje brak towarów na przedświątecznych półkach lub co przewidujemy, zalanie Polski produktami zagranicznymi. Dlatego apelujemy w imieniu całej branży mięsnej do wszystkich uczestników rynku o szybkie porozumienie handlowców z przetwórcami do czasu znormalizowania się rynku chińskiego. Władze chińskie prognozują że stanie się to w drugiej połowie 2020 roku. Jeżeli pilnie tego nie uczynimy, dramatyczna sytuacja na rynku wieprzowiny zamieni się w długotrwały kryzys, a może nawet w upadek branży mięsnej w Polsce – przestrzega Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.

Może zainteresuje Cię również:

Unijny rynek zapełnił się elementami z kością, szc

Poseł Krzysztof Jurgiel wystąpił do Komisji Europejskiej z i

Niemieckie sieci handlowe obniżyły ceny wieprzowin

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sieć handlowa Aldi o

Rolnicy szykują ciągniki do protestu. Sieć handlow

Według dziennika Lebensmittelzeitung, Aldi Süd i Aldi Nord c