Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Niemcy zalewają polski rynek tanim schabem. Czy ktoś to powstrzyma?

Paweł Hetnał

Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso, poinformował, że do polskich sklepów trafia mięso wieprzowe z Niemiec, które jest dużo tańsze od rodzimych produktów. Dlaczego Niemcom opłaca się sprzedawać mięso na eksport poniżej kosztów produkcji, eliminując tym samym z rynku "polskiego schabowego"?

 

- Najmniej zarabia producent i przetwórca, którzy są pośrednimi ogniwami w tym łańcuchu prowadzącym do półki sklepowej. To jest przede wszystkim pozycja siły. Pomimo tego, że weszły nowe ustawy i rozporządzenia, które w jakiś sposób to regulują, to nadal jednak siła przetwórcy, bo to on jest dostawcą do sieci handlowej, jest jeszcze bardzo mała. W dużym stopniu ma to to znamiona nieuczciwej praktyki i będziemy chcieli zainteresować odpowiednie urzędy, np. tym dlaczego na rynek krajowy wchodzi przysłowiowy schab z Niemiec czy z innego kraju po 12 zł/kg, gdzie koszt wyprodukowania w naszym kraju takiej porcji mięsa powinien wiazać się z ostateczną ceną 16-18 zł/kg. I tu jest pewien problem jeśli chodzi o kontrolę. UOKiK twierdzi, że nie jest instytucją, która bada przepływ towarów pomiędzy dostawcą a siecią handlową, tylko pomiędzy siecią i ostatecznym konsumentem. Będziemy chcieli zainteresować tym odpowiednie służby, żeby to zostało w jakiś sposób zbadane dlaczego tak się dzieje. Może UOKiK się jednak tym zajmie, bo były czynione starania o rozszerzenie kompetencji tego organu - mówił w programie "Money. To się liczy" Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Unijny rynek zapełnił się elementami z kością, szc

Poseł Krzysztof Jurgiel wystąpił do Komisji Europejskiej z i

Chiny trzęsą rynkiem tuczników. Niemcy są gotowi s

- W tym momencie to co się dzieje na rynkach europejskich, a

Niemieckie sieci handlowe obniżyły ceny wieprzowin

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sieć handlowa Aldi o