Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
11 grudnia 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8660 EUR EUR - 4,2851 GBP GBP - 5,0798 DKK DKK - 0,5734
Archiwum
11.12.2019 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 182,00 (- 0,55%), kukurydza STY20 - 163,50 (- 0,91%), rzepak LUT20 - 396,50 (- 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 11.12.2019 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,20 zł/kg, średnia: 5,60 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

Niemcy zalewają polski rynek tanim schabem. Czy ktoś to powstrzyma?

Paweł Hetnał

Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso, poinformował, że do polskich sklepów trafia mięso wieprzowe z Niemiec, które jest dużo tańsze od rodzimych produktów. Dlaczego Niemcom opłaca się sprzedawać mięso na eksport poniżej kosztów produkcji, eliminując tym samym z rynku "polskiego schabowego"?

 

- Najmniej zarabia producent i przetwórca, którzy są pośrednimi ogniwami w tym łańcuchu prowadzącym do półki sklepowej. To jest przede wszystkim pozycja siły. Pomimo tego, że weszły nowe ustawy i rozporządzenia, które w jakiś sposób to regulują, to nadal jednak siła przetwórcy, bo to on jest dostawcą do sieci handlowej, jest jeszcze bardzo mała. W dużym stopniu ma to to znamiona nieuczciwej praktyki i będziemy chcieli zainteresować odpowiednie urzędy, np. tym dlaczego na rynek krajowy wchodzi przysłowiowy schab z Niemiec czy z innego kraju po 12 zł/kg, gdzie koszt wyprodukowania w naszym kraju takiej porcji mięsa powinien wiazać się z ostateczną ceną 16-18 zł/kg. I tu jest pewien problem jeśli chodzi o kontrolę. UOKiK twierdzi, że nie jest instytucją, która bada przepływ towarów pomiędzy dostawcą a siecią handlową, tylko pomiędzy siecią i ostatecznym konsumentem. Będziemy chcieli zainteresować tym odpowiednie służby, żeby to zostało w jakiś sposób zbadane dlaczego tak się dzieje. Może UOKiK się jednak tym zajmie, bo były czynione starania o rozszerzenie kompetencji tego organu - mówił w programie "Money. To się liczy" Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Optymistyczne nastroje na rynkach europejskich żyw

W notowaniach VEZG cena w Niemczech w dniu 4/12/2019 wzrosła

Rzeźnicy i wędliniarze: Dramat na rynku wieprzowin

- To co dzieje się na rynku wieprzowiny przypomina prawdziwy

W przeliczeniu na polską walutę kilogram żywca w C

Niskie ceny wieprzowiny w USA prawdopodobnie niedługo ulegną