Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 stycznia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8844 EUR EUR - 4,2794 GBP GBP - 5,0614 DKK DKK - 0,5727
Archiwum
28.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,50 (+ 013%), kukurydza MAR20 - 169,75 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 404,50 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.01.2020 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,44 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++

Chiny uwalniają rezerwy wieprzowiny by obniżyć ceny

Martyna Frątczak

Rząd Chin ponownie sięga do strategicznych rezerw wieprzowiny. Chce obiżyć ceny mięsa przed świętami 70. rocznicy władzy partii komunistycznej.

 

Rząd Chin ogłosił w czwartek sprzedaż na aukcji 10 000 ton wieprzowiny, ulubionego mięsa swoich obywateli. Do strategicznych rezerw sięga już drugi raz w przeciągu ostatnich dwóch tygodni. Podobne ogłoszenie wydał 18 września.

Przez niszczycielski wpływ ASF cena wieprzowiny w Chinach w porównaniu z poprzednim rokiem niemal się podwoiła.

Kryzys związany z ASF jest bolesnym ciosem dla chińskiej partii rządzącej. Swoje roszczenia do władzy opiera częściowo na poprawie poziomu życia obywateli w ciągu ostatnich trzech dekad, wynikającej z reformy gospodarczej.

Władze obiecały utrzymać stabilne ceny żywności przed uroczystością 70. rocznicy władzy partii komunistycznej, która przypadnie we wtorek.

Chiny są największym konsumentem wieprzowiny na świecie. Rezerwy, po które obecnie sięga rząd Chin zaspokoją mniej niż 0,2% miesięcznej konsumpcji wieprzowiny w kraju, która wynosi około 4,7 mln ton (według danych z 2018 r.). Sugeruje to, że ruch partii rządzącej nie jest próbą zmiany poziomu podaży, a jedynie sygnałem dla zakładów mięsnych by obniżyły ceny mięsa.

Jak podało chińskie Ministerstwo Rolnictwa w czwartek, cena wieprzowiny w kraju wzrosła o 82,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, a cena żywych świń rzeźnych aż o 89,5%.

Niedobory wieprzowiny w Chinach spowodowane przez ASF nieustannie napędzają import mięsa, którego skutkiem jest wzrost cen na całym świecie.

Rząd Chin utrzymuje rezerwy żywych świń i mrożonej wieprzowiny, aby zagwarantować odpowiednie zapasy dla kraju. Szczegóły dotyczące strategicznej rezerwy są tajne, ale analitycy branżowi szacują jej wielkość nawet na 3 do 5 milionów ton metrycznych. Uważają jednak, że prawdopodobnie rezerwy te są zbyt małe, aby mieć wpływ na zmiany podaży na rynku.

Władze Chin ogłosiły w tym tygodniu również inne plany. Planują wesprzeć krajową produkcję wieprzowiny za pomocną dotacji dla rolników na odbudowę stad trzody chlewnej i poprawę infrastruktury gospodarstw.

 

Źródło:

CTV News

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Kto zaspokoi apetyt Chińczyków na wieprzowinę? Pań

Rabobank szacuje, że chiński import wieprzowiny wyniesie w t

Drastyczny marketing w Chinach. Świnia po skoku na

Właściciele jednego z chińskich parków rozrywki w szokujący

Rosja w zawrotnym tempie zwiększa produkcję wieprz

Dyrektor generalny Krajowego Stowarzyszenia Hodowców Świni (