Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
22.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 238,50 (+ 3,02%), kukurydza CZE21 - 233,75 (+ 2,07%), rzepak MAJ21 - 595,25 (+ 5,96%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Chiny uwalniają rezerwy wieprzowiny by obniżyć ceny

Martyna Frątczak

Rząd Chin ponownie sięga do strategicznych rezerw wieprzowiny. Chce obiżyć ceny mięsa przed świętami 70. rocznicy władzy partii komunistycznej.

 

Rząd Chin ogłosił w czwartek sprzedaż na aukcji 10 000 ton wieprzowiny, ulubionego mięsa swoich obywateli. Do strategicznych rezerw sięga już drugi raz w przeciągu ostatnich dwóch tygodni. Podobne ogłoszenie wydał 18 września.

Przez niszczycielski wpływ ASF cena wieprzowiny w Chinach w porównaniu z poprzednim rokiem niemal się podwoiła.

Kryzys związany z ASF jest bolesnym ciosem dla chińskiej partii rządzącej. Swoje roszczenia do władzy opiera częściowo na poprawie poziomu życia obywateli w ciągu ostatnich trzech dekad, wynikającej z reformy gospodarczej.

Władze obiecały utrzymać stabilne ceny żywności przed uroczystością 70. rocznicy władzy partii komunistycznej, która przypadnie we wtorek.

Chiny są największym konsumentem wieprzowiny na świecie. Rezerwy, po które obecnie sięga rząd Chin zaspokoją mniej niż 0,2% miesięcznej konsumpcji wieprzowiny w kraju, która wynosi około 4,7 mln ton (według danych z 2018 r.). Sugeruje to, że ruch partii rządzącej nie jest próbą zmiany poziomu podaży, a jedynie sygnałem dla zakładów mięsnych by obniżyły ceny mięsa.

Jak podało chińskie Ministerstwo Rolnictwa w czwartek, cena wieprzowiny w kraju wzrosła o 82,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, a cena żywych świń rzeźnych aż o 89,5%.

Niedobory wieprzowiny w Chinach spowodowane przez ASF nieustannie napędzają import mięsa, którego skutkiem jest wzrost cen na całym świecie.

Rząd Chin utrzymuje rezerwy żywych świń i mrożonej wieprzowiny, aby zagwarantować odpowiednie zapasy dla kraju. Szczegóły dotyczące strategicznej rezerwy są tajne, ale analitycy branżowi szacują jej wielkość nawet na 3 do 5 milionów ton metrycznych. Uważają jednak, że prawdopodobnie rezerwy te są zbyt małe, aby mieć wpływ na zmiany podaży na rynku.

Władze Chin ogłosiły w tym tygodniu również inne plany. Planują wesprzeć krajową produkcję wieprzowiny za pomocną dotacji dla rolników na odbudowę stad trzody chlewnej i poprawę infrastruktury gospodarstw.

 

Źródło:

CTV News

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Rozpoczęły się oficjalne rozmowy niemiecko-chiński

Federalna minister rolnictwa Julia Klöckner i jej chiński od

Jak hodowcy oceniają Fundusz Promocji Mięsa Wieprz

W 2020 r. zarząd Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego wydał 1

Chiny napędzają globalny popyt na wieprzowinę. Duń

Rzeźnia Danish Crown spodziewa się w tym roku zwiększonego p