Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
21.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 231,50 (+ 3,81%), kukurydza CZE21 - 229,00 (+ 1,33%), rzepak MAJ21 - 561,75 (+ 2,60%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Co dalej z rynkiem mięsnym? Miejsce małych gospodarstw i rodzinnych masarni zajmują fermy przemysłowe oraz ogromnych rozmiarów rzeźnie.

prof. Piotr Tryjanowski

Tak postawionym pytaniem można by podsumować czternaste spotkanie okrągłego stołu zorganizowane przez VLAM vzw - Belgian Meat Office w urokliwym, podbrukselskim miasteczku Mechelen. Przez dwa dni (28-29 sierpnia 2019 r.) specjaliści zajmujący się badaniami rynku mięsnego, ale także promocją mięsa na naszych stołach, spotkali się by porozmawiać o współczesnych tendencjach na rynkach tego surowca w Europie. Z komentarzy i dyskusji kuluarowych, dawało się jednak wyczuć, że w czasach pędzącej globalizacji spoglądanie wyłącznie na nasz kontynent to trochę za mało.

 

Trudno, w jednej krótkiej relacji, oddać spektrum poruszanych zagadnień – było ich naprawdę sporo: od ekonomii, poprzez jakość produktów mięsnych, nowe technologie produkcji, aż po kwestie środowiskowe, weterynaryjne i OneHealth.

 

Rynek mięsny, zresztą jak wiele gałęzi przemysłu rolno-spożywczego, jest coraz bardziej skoncentrowany. Miejsce małych gospodarstw prywatnych i rodzinnych masarni, zajmują odpowiednio wyspecjalizowane fermy przemysłowe i olbrzymich rozmiarów rzeźnie i zakłady przetwórcze. Zaskakuje jednak nie tylko ich wielkość, ale szybka reakcja na potrzeby rynku. Skoro coraz więcej konsumentów interesuje się sprawami środowiskowymi, to proszę bardzo, zakłady jasno pokazują jak dbają o rozwój zrównoważony (w bardzo wielu aspektach), aż po nawiązywanie współpracy z mniejszymi producentami bio- i eko-. Dużym zaskoczeniem było, że jedna z wiodących firm na belgijskim rynku mięsa – zarówno w produkcji, obróbce, jak i handlu detalicznym - Colruyt Group Fine Food Meat – w swoich materiałach do klientów i udziałowców podkreśla zrównoważenie środowiskowe całego procesu produkcji: od pola do klienta. Na przykład całość energii elektrycznej, zarówno do utrzymywania wielkich chłodni, pracy maszyn, a nawet sklepów pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych – turbin wiatrowych i paneli słonecznych, umieszczonych zresztą na dachach chyba wszystkich budynków firmy.

 

turbina wiatrowa belgia ceny rolnicze pl

 

Fot. Turbina wiatrowa w centrum zakładów mięsnych; na dachach budynków praktycznie wszędzie znajdują się panele słoneczne.

 

W rozmowach podczas zwiedzania zakładów mięsnych, najczęściej chyba podkreślano odpowiedzialność środowiskową biznesu. To bardzo mocno zarysowujący się trend na rynku i przybliżymy go Czytelnikom, po dokładniejszym przestudiowaniu zebranych materiałów, tak ekonomicznych, produkcyjnych, konsumenckich, jak i naukowych. Bowiem do wyrobienia sobie opinii o współczesnych trendach niezbędne jest poznanie sprawy z różnych stron.

 

Skomplikowania wpływu produkcji zwierzęcej i rynku mięsnego na środowisko poświęcone były dyskusje, w których centralny punkt zajęły trzy referaty naukowe. Główny temat wystąpień można streścić zdaniem: dążenie do poprawy jakości z uwzględnieniem warunków ekonomicznych. Prelegentami było troje belgijskich naukowców: Jeroen Dewulf, specjalista do spraw biobezpieczeństwa i epidemiologii, Liesbet Pluym badająca przede wszystkim pozostałości antybiotyków w hodowlach trzody chlewnej i Erik Lenaers, zajmujący się marketingiem i promocja produktów mięsnych. Dyskujsę moderował Joris Coenen z Belgian Meat Office.

 

sympozjum belgia mieso ceny rolnicze pl

 

Fot. Po każdym z referatów następowała seria pytań i bardzo szczegółowa dyskusja poruszanych zagadnień.

 

belgia prelegenci mieso mechelen ceny rolnicze pl

 

Fot. Prelegenci – od lewej do prawej – w kolejności wystąpień: Jeroen Dewulf, Liesbet Pluym, Erik Lenaers.

 

Spotkanie dostarczyło wielu ciekawych przemyśleń, a otrzymane materiały są takich rozmiarów, że ich studiowanie zajmie zapewne kilka tygodni. Waga poruszanych zagadnień była jednak tak wielka, że jeszcze niejednokrotnie będziemy do nich wracać na łamach naszego portalu.

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Sylwia Spurek nie owija w bawełnę. Branża mięsna d

- Czy w końcu zaczniemy łączyć kropki? Hodowla przemysłowa n

Walka z mięsem nie ma sensu. Taka dieta towarzyszy

Rzekoma szkodliwość produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym

Historia pewnego bocianiego cenzusu

Bocian biały Ciconia ciconia należy do najlepiej i najdłużej