kps

kojs

CenyRolnicze
12 maja 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7456 EUR EUR - 4.5453 GBP GBP - 5.2969 DKK DKK - 0.6113
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

ph konrad

agrifirm

Niemieccy Socjaldemokraci i Zieloni chcą zdecydowanej podwyżki podatku VAT na mięso

Redakcja

Politycy współrządzących za Odrą socjaldemokratów (SPD) i opozycyjnych Zielonych chcą podwyższenia podatku VAT na mięso z 7 do 19 proc. Ich intencją jest poprawa dobrostanu zwierząt. Przeciwnicy tego pomysłu ostrzegają, że podwyższenie podatków doprowadzi do upadku wielu niemieckich hodowców, a mięso krajowe zostanie wyparte z rynku przez tańszy produkt zagraniczny.

 

Stowarzyszenie Animal Welfare Association ponownie w debacie publicznej podniosło temat wyższego podatku od mięsa. - Równolegle z podatkiem od CO2, potrzebujemy również podatku od mięsa - powiedział prezes AWA ds. dobrostanu zwierząt Thomas Schröder dla gazety New Osnabrücker. Wg niego, dzięki dodatkowym dochodom, które mają wrócić do rolników, można będzie sfinansować kolejne inwestycje zwiększające dobrostan zwierząt.

 

Polityk CDU, Albert Stegemann, jest otwarty na propozycję Stowarzyszenia. - Taki podatek może być konstruktywną propozycją, ale ten dodatkowy dochód musiałby zostać wykorzystany jako premia za dobrostan zwierząt, aby wesprzeć właścicieli zwierząt domowych w Niemczech - powiedział polityk CDU. Wg niego droga do zrównoważonej hodowli zwierząt pochłonie miliardy euro, których rolnicy w Niemczech nie byliby w stanie ponieść samodzielnie. Dlatego do zmian ma przyczynić się wkład finansowy ze strony konsumentów i sektora handlowo-przetwórczego.

 

Także politycy SPD i Zieloni opowiadają się za podniesieniem podatku VAT na mięso. Rainer Spiering, polityk SPD, powiedział, że producenci mięsa i handel detaliczny żywnością będą musieli „przyczynić się do zrównoważonej hodowli zwierząt”. Pieniądze z tego funduszu będą mogły „utrzymywać działania na rzecz wspólnego dobra, przyrody i środowiska”.


Z drugiej strony propozycję wyższych podatków od mięsa krytykuj lewicowe FDP i AfD. Zdaniem wielu polityków podatek jest niepotrzebny, ponieważ dobrostan zwierząt jest zapisany w ustawie zasadniczej i musi być egzekwowany za pomocą środków regulacyjnych i ukierunkowanej polityki finansowania. - Wyższy podatek nie przyczyni się ani do dobrostanu zwierząt, ani do ochrony klimatu, ale popycha sztuczny wzrost cen niemieckich produktów - powiedział Gero Stool, polityk FDP. W rezultacie konsumenci uciekaliby się do tańszych produktów zagranicznych.

 

Jak wskazują statystyki, produkcja mięsa w Niemczech w pierwszej połowie 2019 r. spadła o 2,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, w tym drobiu, do 3,9 miliona ton. Według Federalnego Urzędu Statystycznego spadek ten był szczególnie wyraźny w przypadku wieprzowiny: ubój świń spadł o 4,3 procent do 27,2 miliona zwierząt. Produkcja wieprzowiny spadła o 3,7 procent do 2,6 miliona ton.

 

Liczba bydła poddanego ubojowi o 1,3 procent do 1,65 miliona. Jednak wyższe masy uboju spowodowały wzrost produkcji wołowiny o 0,7 procent do 543 300 ton. Produkcja mięsa drobiowego, wynosząca 786 800 ton, była o 0,7 procent niższa niż w pierwszej połowie 2018 r.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu