Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9319 EUR EUR - 4,3438 GBP GBP - 4,9277 DKK DKK - 0,5817
Archiwum
20.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,05 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 19.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,15%), kukurydza LIS19 - 163,50 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 387,00 (+ 0,58%) [euro/tona] +++ +++ +++

Rosja: Celebryci kontra producent mięsa

Redakcja

Grupa celebrytów zainicjowała kampanię przeciwko największej rosyjskiej firmie produkującej mięso wieprzowe Miratorg, wzywając obywateli, aby nie kupowali niczego pod etykietami firmy. Powodem jest propozycja przedstawicieli branży mięsnej w Rosji, którzy oczekują m. in. wprowadzenia zakazu przywożenia w bagażach podręcznych mięsa i przetworów mlecznych z zagranicy.

 

Kilka tygodni temu rosyjskie Narodowe Stowarzyszenie Mięsa (NMA) wezwało wicepremiera Rosji Aleksieja Gorgejewa do wprowadzenia zakazu przewożenia w bagażach mięsa i przetworów mlecznych w bagażu podręcznym w czasie podróży zagranicznych jak i krajowych. NMA uzasadniało wprowadzenie nowych ograniczeń groźbą różnych chorób zwierząt, przede wszystkim afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na przykład Vadim Dymov, właściciel firmy Dymov, członek NMA, podobnie jak Miratorg, wyjaśnił, że celem wszystkich tych środków jest ochrona krajowego przemysłu mięsnego.

 

Obecnie Rosjanie mogą przewozić do 5 kg mięsa i przetworów mlecznych na osobę podczas odprawy celnej, nawet po powrocie z Unii Europejskiej lub innych krajów objętych embargiem na żywność z 2014 r. W ciągu ostatnich kilku lat stało się to tradycją, ponieważ większość Rosjan powracających z Europy korzysta z tej możliwości. Propozycja doprowadziła do oburzenia w rosyjskich sieciach mediów społecznościowych, w których użytkownicy twierdzili, że „władze próbowały pozbawić Rosjan jednej z niewielu okazji do spróbowania dobrej jakości żywności, której obecnie nie można znaleźć w kraju”. Właśnie wtedy Linnik wypowiedział słowa, które miały oburzyć Rosjan. Stwierdził, iż „społeczeństwo musi myśleć o rozwoju kraju, a nie o szynce iberyjskiej i parmezanie”, nazywając swoich rodaków histerykami.

 

Bojkot produktów mięsnych Miratorg zainicjowany przez rosyjskich celebrytów zyskuje na popularności. Kilka gwiazd popiera kampanię, a nawet rosyjscy urzędnicy krytykowali Linnika za jego słowa, w tym Giennadija Onishenko, członek rosyjskiego parlamentu i były główny lekarz sanitarny. Ponadto kilka rosyjskich restauracji odmówiło używania mięsa produkowanego przez Miratorg. Do tej pory firma nie wydała żadnego oficjalnego oświadczenia w odpowiedzi na tę kampanię.

 

Źródło: Pig Progress

Może zainteresuje Cię również:

Na Pomorzu chcą wybudować 30-kilometrowe ogrodzeni

Dzisiaj zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej spotkał się w siedz

W walce z ASF Prawo i Sprawiedliwość okazało słabo

- W walce z ASF-em partia rządząca nie zrobiło tego, co już

Drugie ognisko ASF w Korei Południowej. Do wybicia

Korea Południowa potwierdziła wybuch drugiego ogniska afryka