Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 czerwca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9121 EUR EUR - 4,3859 GBP GBP - 4,9186 DKK DKK - 0,5884
Archiwum
03.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 184,75 (+ 0,27%), kukurydza CZE20 - 170,00 (- 0,58%), rzepak SIE20 - 374,25 (+ 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Rosja: Celebryci kontra producent mięsa

Redakcja

Grupa celebrytów zainicjowała kampanię przeciwko największej rosyjskiej firmie produkującej mięso wieprzowe Miratorg, wzywając obywateli, aby nie kupowali niczego pod etykietami firmy. Powodem jest propozycja przedstawicieli branży mięsnej w Rosji, którzy oczekują m. in. wprowadzenia zakazu przywożenia w bagażach podręcznych mięsa i przetworów mlecznych z zagranicy.

 

Kilka tygodni temu rosyjskie Narodowe Stowarzyszenie Mięsa (NMA) wezwało wicepremiera Rosji Aleksieja Gorgejewa do wprowadzenia zakazu przewożenia w bagażach mięsa i przetworów mlecznych w bagażu podręcznym w czasie podróży zagranicznych jak i krajowych. NMA uzasadniało wprowadzenie nowych ograniczeń groźbą różnych chorób zwierząt, przede wszystkim afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na przykład Vadim Dymov, właściciel firmy Dymov, członek NMA, podobnie jak Miratorg, wyjaśnił, że celem wszystkich tych środków jest ochrona krajowego przemysłu mięsnego.

 

Obecnie Rosjanie mogą przewozić do 5 kg mięsa i przetworów mlecznych na osobę podczas odprawy celnej, nawet po powrocie z Unii Europejskiej lub innych krajów objętych embargiem na żywność z 2014 r. W ciągu ostatnich kilku lat stało się to tradycją, ponieważ większość Rosjan powracających z Europy korzysta z tej możliwości. Propozycja doprowadziła do oburzenia w rosyjskich sieciach mediów społecznościowych, w których użytkownicy twierdzili, że „władze próbowały pozbawić Rosjan jednej z niewielu okazji do spróbowania dobrej jakości żywności, której obecnie nie można znaleźć w kraju”. Właśnie wtedy Linnik wypowiedział słowa, które miały oburzyć Rosjan. Stwierdził, iż „społeczeństwo musi myśleć o rozwoju kraju, a nie o szynce iberyjskiej i parmezanie”, nazywając swoich rodaków histerykami.

 

Bojkot produktów mięsnych Miratorg zainicjowany przez rosyjskich celebrytów zyskuje na popularności. Kilka gwiazd popiera kampanię, a nawet rosyjscy urzędnicy krytykowali Linnika za jego słowa, w tym Giennadija Onishenko, członek rosyjskiego parlamentu i były główny lekarz sanitarny. Ponadto kilka rosyjskich restauracji odmówiło używania mięsa produkowanego przez Miratorg. Do tej pory firma nie wydała żadnego oficjalnego oświadczenia w odpowiedzi na tę kampanię.

 

Źródło: Pig Progress

Może zainteresuje Cię również:

Minister Ardanowski: Kolejne ogniska ASF na pewno

Szef resortu rolnictwa przyznaje, że liczba odstrzelonych dz

Ministerstwo zapowiada zakup 500 kontenerów chłodn

Rolnicy z Wielkopolski zgłaszają szereg problemów dotyczącyc

Gwałtowny spadek eksportu polskiej wieprzowiny

Zgodnie z dostępnymi danymi Ministerstwa Finansów eksport mi