Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9281 EUR EUR - 4,3543 GBP GBP - 4,7713 DKK DKK - 0,5837
Archiwum
16.08.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 168,00 (0,00%), kukurydza LIS19 - 168,00 (- 0,59%), rzepak LIS19 - 380,00 (+ 0,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.08.2019 12:54 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60- 6,10 zł/kg, średnia: 5,84 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Egzotyczne mięso z lewamizolem trafiło do zakładów z woj. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego

Redakcja

Już 25 lutego informowaliśmy na naszym portalu, iż tusze wieprzowe z Barbadosu, skażone środkiem przeciw robakom i tasiemcom, trafiły przez Belgię m. in. do Polski. Teraz o tym fakcie informuje portal Wirtualna Polska, który podaje, iż 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. Ponadto 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi.

 

Informację o skażonej wieprzowinie z Barbadosu zamieścił 22 lutego RASFF, unijny system ostrzegania przed niebezpieczną żywnością. My o tej sprawie poinformowaliśmy już 25 lutego - kliknij aby przeczytać. Jak podaje Wirtualna Polska, nadzór weterynaryjny pobrał próbki z odnalezionych w handlu partii mięsa. Badania potwierdziły, iż mięso było zaprawione lewamizolem. Substancja ta jest środkiem stosowanym w medycynie weterynaryjnej głównie w ramach terapii odrobaczających, którego karencja w przypadku stosowania u świń wynosi 28 dni. Chemioterapeutyk stosowany jest również w przypadkach chorób pasożytniczych u ludzi, jednak jego nieuzasadnione wprowadzanie do organizmu, tak jak w przypadku innych leków, może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Nieodpowiedzialne stosowanie środków przeciwpasożytniczych i dopuszczanie do przedostawania się ich resztek do żywności przyczynia się do narastania oporności pasożytów na leki. Ponadto niektórzy ludzie wykazują silną nadwrażliwość na lewamizol. W rzadkich przypadkach lek może wywołać poważne zmiany obrazu krwi, nudności, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz gorączkę.

 

Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło Wirtualnej Polsce, że 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi. Część mięsa zatrzymano i przekazano do utylizacji.

 

Dodajmy, że wieprzowina z Barbados trafiła również do Niemiec, Luksemburga, Rumunii, Chorwacji, Francji, Austrii, Estonii i Czech.

Może zainteresuje Cię również:

Wieprzowa konkurencja od środka: belgijskie zakład

Pod koniec maja tego roku zostaliśmy zaproszeni przez Belgia

USA: będą dodatkowe cła na europejską wieprzowinę?

(USTR) Biuro Przedstawiciela Handlowego USA opublikowało uzu

Import wieprzowiny nadal psuje rodzimy rynek?

- Na rynek krajowy wjeżdża mięso z zagranicy, zwłaszcza z ty