Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 czerwca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7727 EUR EUR - 4,2554 GBP GBP - 4,7771 DKK DKK - 0,5698
Archiwum
14.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 180,75 (+ 1,12%), kukurydza SIE19 - 176,50 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 369,25 (+ 0,48%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.06.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,23 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++

Egzotyczne mięso z lewamizolem trafiło do zakładów z woj. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego

Redakcja

Już 25 lutego informowaliśmy na naszym portalu, iż tusze wieprzowe z Barbadosu, skażone środkiem przeciw robakom i tasiemcom, trafiły przez Belgię m. in. do Polski. Teraz o tym fakcie informuje portal Wirtualna Polska, który podaje, iż 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. Ponadto 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi.

 

Informację o skażonej wieprzowinie z Barbadosu zamieścił 22 lutego RASFF, unijny system ostrzegania przed niebezpieczną żywnością. My o tej sprawie poinformowaliśmy już 25 lutego - kliknij aby przeczytać. Jak podaje Wirtualna Polska, nadzór weterynaryjny pobrał próbki z odnalezionych w handlu partii mięsa. Badania potwierdziły, iż mięso było zaprawione lewamizolem. Substancja ta jest środkiem stosowanym w medycynie weterynaryjnej głównie w ramach terapii odrobaczających, którego karencja w przypadku stosowania u świń wynosi 28 dni. Chemioterapeutyk stosowany jest również w przypadkach chorób pasożytniczych u ludzi, jednak jego nieuzasadnione wprowadzanie do organizmu, tak jak w przypadku innych leków, może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Nieodpowiedzialne stosowanie środków przeciwpasożytniczych i dopuszczanie do przedostawania się ich resztek do żywności przyczynia się do narastania oporności pasożytów na leki. Ponadto niektórzy ludzie wykazują silną nadwrażliwość na lewamizol. W rzadkich przypadkach lek może wywołać poważne zmiany obrazu krwi, nudności, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz gorączkę.

 

Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło Wirtualnej Polsce, że 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi. Część mięsa zatrzymano i przekazano do utylizacji.

 

Dodajmy, że wieprzowina z Barbados trafiła również do Niemiec, Luksemburga, Rumunii, Chorwacji, Francji, Austrii, Estonii i Czech.

Może zainteresuje Cię również:

W ciągu najbliższej dekady europejska produkcja wi

Prezes zakładu mięsnego Vion, Ronald Lotgerink, spodziewa si

Belgia wygrywa walkę z ASF. Co stoi za sukcesem?

Dla państwa, któremu eksport wieprzowiny przynosi bardzo duż

Zakłady mięsne doszły do muru? Nie będzie dalszych

Ceny żywca wieprzowego są wysokie, co z pewnością cieszy pro