Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 listopada 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8786 EUR EUR - 4,2928 GBP GBP - 5,0238 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
19.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 180,25 (+ 1,26%), kukurydza STY20 - 163,25 (+ 0,15%), rzepak LUT20 - 392,00 (+ 0,51%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.11.2019 12:37 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,95 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++

Egzotyczne mięso z lewamizolem trafiło do zakładów z woj. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego

Redakcja

Już 25 lutego informowaliśmy na naszym portalu, iż tusze wieprzowe z Barbadosu, skażone środkiem przeciw robakom i tasiemcom, trafiły przez Belgię m. in. do Polski. Teraz o tym fakcie informuje portal Wirtualna Polska, który podaje, iż 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. Ponadto 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi.

 

Informację o skażonej wieprzowinie z Barbadosu zamieścił 22 lutego RASFF, unijny system ostrzegania przed niebezpieczną żywnością. My o tej sprawie poinformowaliśmy już 25 lutego - kliknij aby przeczytać. Jak podaje Wirtualna Polska, nadzór weterynaryjny pobrał próbki z odnalezionych w handlu partii mięsa. Badania potwierdziły, iż mięso było zaprawione lewamizolem. Substancja ta jest środkiem stosowanym w medycynie weterynaryjnej głównie w ramach terapii odrobaczających, którego karencja w przypadku stosowania u świń wynosi 28 dni. Chemioterapeutyk stosowany jest również w przypadkach chorób pasożytniczych u ludzi, jednak jego nieuzasadnione wprowadzanie do organizmu, tak jak w przypadku innych leków, może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Nieodpowiedzialne stosowanie środków przeciwpasożytniczych i dopuszczanie do przedostawania się ich resztek do żywności przyczynia się do narastania oporności pasożytów na leki. Ponadto niektórzy ludzie wykazują silną nadwrażliwość na lewamizol. W rzadkich przypadkach lek może wywołać poważne zmiany obrazu krwi, nudności, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz gorączkę.

 

Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło Wirtualnej Polsce, że 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi. Część mięsa zatrzymano i przekazano do utylizacji.

 

Dodajmy, że wieprzowina z Barbados trafiła również do Niemiec, Luksemburga, Rumunii, Chorwacji, Francji, Austrii, Estonii i Czech.

Może zainteresuje Cię również:

Rosja chce sprzedawać wieprzowinę do Chin

Izolacja z powodu długotrwałych problemów z ASF w Rosji, spo

Deficyt wieprzowiny w Chinach powoduje, że ludzie

Niedobór wieprzowiny w Chinach powoduje, że do menu tamtejsz

Chiny uwalniają rezerwy wieprzowiny by obniżyć cen

Rząd Chin ponownie sięga do strategicznych rezerw wieprzowin