Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8665 EUR EUR - 4.5903 GBP GBP - 5.3478 DKK DKK - 0.6173
Archiwum
08.03.2021 12:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++

Czesi biorą pod lupę polską wołowinę

Redakcja

Czeski minister rolnictwa Miroslav Toman i jego polski odpowiednik, Jan Krzysztof Ardanowski, spotkali się w miniony poniedziałek w Brukseli w związku z skandalem w rzeźni w woj. mazowieckim. Polska wyeksportowała w zeszłym roku do Czech 14,3 tys. ton wołowiny. Nasi południowi sąsiedzi zaostrzyli kontrole dostaw polskiego mięsa.

 

- Natychmiast po otrzymaniu informacji o problemach w polskich rzeźniach zainicjowałem spotkanie z moim polskim kolegą. Zdecydowanie poprosiłem go o oficjalne informacje, które ocenimy i podejmiemy odpowiednie kroki - powiedział minister rolnictwa Miroslav Toman. Polski minister obiecał, że poradzi sobie z sytuacją natychmiast po powrocie i wyciągnie odpowiednie konsekwencje. - Priorytetem dla mnie jest ochrona naszych konsumentów, dlatego w porozumieniu z Głównym Dyrektorem Państwowej Administracji Weterynaryjnej rozpoczęliśmy intensywne kontrole dotyczące polskiej wołowiny, szczególnie z województwa mazowieckiego - powiedział minister Toman.

 

Według informacji Państwowej Administracji Weterynaryjnej prawie 27 000 przesyłek wołowiny z Polski o łącznej wadze prawie 14 300 ton zostało przywiezione do Czech w zeszłym roku. Podczas kontroli produktów zwierzęcych, SVS zabroniło wydawania konsumentom ok. 8 ton polskich produktów spożywczych (7,6 tony kurczaków, 54 kg wieprzowiny, 30 kg kebabu drobiowego i 4 kg produktów mięsnych) w Republice Czeskiej. Nasi południowi sąsiedzi przywiązują dużą wagę do zagranicznych kontroli żywności, a ich liczba stale rośnie. Na przykład w 2017 r. Inspektorzy przeprowadzili 7 048 zagranicznych kontroli żywności, a następnie 7 175 kontroli w 2018 r.

 

Wczoraj czeskie ministerstwo rolnictwa (MZe) otrzymało informację, że mięso pochodzące z nielegalnego uboju w rzeźni na terenie województwa mazowieckiego w Polsce wędrowało przez dwa zakłady przetwórcze do dziesięciu państw członkowskich UE. Republika Czeska nie znalazła się na tej liście. Czeskie organy nadzorcze sporządzają mapę całego przywozu mięsa z Polski i przeprowadzają kontrole nadzwyczajne. - Bardziej konsekwentne kontrole i system zgłaszania importu mięsa okazały się uzasadnione. Wołowina z Polski jest obecnie priorytetem w kontroli, a kontrole obejmują badania laboratoryjne dostarczonego mięsa. Warto przypomnieć, że w Republice Czeskiej można sprzedawać jedynie wołowinę ze zwierząt poddanych ubojowi w rzeźni, gdzie każde zwierzę poddaje się kontroli weterynaryjnej przed ubojem, a następnie po uboju. Dla nas ochrona konsumenta jest bardzo ważna, robimy wszystko, aby mieć pełne zaufanie do rynku krajowego i żywności - powiedział minister rolnictwa Miroslav Toman. Strona polska zagwarantowała, że mięso pochodzące z nielegalnego uboju zostanie wycofane z rynku we wszystkich dziesięciu krajach, do których trafiła wołowina z trefnego zakładu. Podkreślono, że ​była to nielegalna działalność, nad którą nie było nadzoru weterynaryjnego.

 

Czeski minister nalega na zbadanie sprawy i zapewnienie, że weterynaryjny system nadzoru w Polsce zostanie uszczelniony, aby podobne sprawy nie miały miejsca. Zgodnie z aktualnymi informacjami w Polsce rozważane są zmiany w prawodawstwie, takie jak całodobowy nadzór nad rzeźnią i wyposażenie rzeźni w kamery. Według Ministerstwa Zdrowia, Komisja Europejska wysyła audyt do Polski w celu dokładnego zbadania sprawy. Czesi oczekują bardziej szczegółowych informacji od strony polskiej tak szybko, jak to możliwe i będą wymagać wyjaśnień. - Nie ma możliwości wejścia na rynek mięsa pochodzącego z nielegalnego uboju, nawet z oficjalnymi dokumentami i pieczęciami - powiedział minister Toman.

 

Czeskie Ministerstwo Rolnictwa uruchomiło stronę na swojej stronie internetowej, która zaktualizuje najnowsze informacje dotyczące polskiej sprawy związanej z wołowiną.

 

Może zainteresuje Cię również:

Czy polska wołowina podbije rynek chiński?

Według prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydł

Francja: spada produkcja wołowiny i liczba krów ml

We Francji spodziewane jest ograniczenie produkcji wołowiny

W Rosji powstaje największa rzeźnia w Europie. Będ

Jeden z największych rosyjskich producentów wieprzowiny, Mir