Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 czerwca 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9303 EUR EUR - 4,3902 GBP GBP - 4,9334 DKK DKK - 0,5890
Archiwum
02.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 184,25 (- 1,21%), kukurydza CZE20 - 171,00 (+ 1,48%), rzepak SIE20 - 373,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.06.2020 12:43 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Czesi biorą pod lupę polską wołowinę

Redakcja

Czeski minister rolnictwa Miroslav Toman i jego polski odpowiednik, Jan Krzysztof Ardanowski, spotkali się w miniony poniedziałek w Brukseli w związku z skandalem w rzeźni w woj. mazowieckim. Polska wyeksportowała w zeszłym roku do Czech 14,3 tys. ton wołowiny. Nasi południowi sąsiedzi zaostrzyli kontrole dostaw polskiego mięsa.

 

- Natychmiast po otrzymaniu informacji o problemach w polskich rzeźniach zainicjowałem spotkanie z moim polskim kolegą. Zdecydowanie poprosiłem go o oficjalne informacje, które ocenimy i podejmiemy odpowiednie kroki - powiedział minister rolnictwa Miroslav Toman. Polski minister obiecał, że poradzi sobie z sytuacją natychmiast po powrocie i wyciągnie odpowiednie konsekwencje. - Priorytetem dla mnie jest ochrona naszych konsumentów, dlatego w porozumieniu z Głównym Dyrektorem Państwowej Administracji Weterynaryjnej rozpoczęliśmy intensywne kontrole dotyczące polskiej wołowiny, szczególnie z województwa mazowieckiego - powiedział minister Toman.

 

Według informacji Państwowej Administracji Weterynaryjnej prawie 27 000 przesyłek wołowiny z Polski o łącznej wadze prawie 14 300 ton zostało przywiezione do Czech w zeszłym roku. Podczas kontroli produktów zwierzęcych, SVS zabroniło wydawania konsumentom ok. 8 ton polskich produktów spożywczych (7,6 tony kurczaków, 54 kg wieprzowiny, 30 kg kebabu drobiowego i 4 kg produktów mięsnych) w Republice Czeskiej. Nasi południowi sąsiedzi przywiązują dużą wagę do zagranicznych kontroli żywności, a ich liczba stale rośnie. Na przykład w 2017 r. Inspektorzy przeprowadzili 7 048 zagranicznych kontroli żywności, a następnie 7 175 kontroli w 2018 r.

 

Wczoraj czeskie ministerstwo rolnictwa (MZe) otrzymało informację, że mięso pochodzące z nielegalnego uboju w rzeźni na terenie województwa mazowieckiego w Polsce wędrowało przez dwa zakłady przetwórcze do dziesięciu państw członkowskich UE. Republika Czeska nie znalazła się na tej liście. Czeskie organy nadzorcze sporządzają mapę całego przywozu mięsa z Polski i przeprowadzają kontrole nadzwyczajne. - Bardziej konsekwentne kontrole i system zgłaszania importu mięsa okazały się uzasadnione. Wołowina z Polski jest obecnie priorytetem w kontroli, a kontrole obejmują badania laboratoryjne dostarczonego mięsa. Warto przypomnieć, że w Republice Czeskiej można sprzedawać jedynie wołowinę ze zwierząt poddanych ubojowi w rzeźni, gdzie każde zwierzę poddaje się kontroli weterynaryjnej przed ubojem, a następnie po uboju. Dla nas ochrona konsumenta jest bardzo ważna, robimy wszystko, aby mieć pełne zaufanie do rynku krajowego i żywności - powiedział minister rolnictwa Miroslav Toman. Strona polska zagwarantowała, że mięso pochodzące z nielegalnego uboju zostanie wycofane z rynku we wszystkich dziesięciu krajach, do których trafiła wołowina z trefnego zakładu. Podkreślono, że ​była to nielegalna działalność, nad którą nie było nadzoru weterynaryjnego.

 

Czeski minister nalega na zbadanie sprawy i zapewnienie, że weterynaryjny system nadzoru w Polsce zostanie uszczelniony, aby podobne sprawy nie miały miejsca. Zgodnie z aktualnymi informacjami w Polsce rozważane są zmiany w prawodawstwie, takie jak całodobowy nadzór nad rzeźnią i wyposażenie rzeźni w kamery. Według Ministerstwa Zdrowia, Komisja Europejska wysyła audyt do Polski w celu dokładnego zbadania sprawy. Czesi oczekują bardziej szczegółowych informacji od strony polskiej tak szybko, jak to możliwe i będą wymagać wyjaśnień. - Nie ma możliwości wejścia na rynek mięsa pochodzącego z nielegalnego uboju, nawet z oficjalnymi dokumentami i pieczęciami - powiedział minister Toman.

 

Czeskie Ministerstwo Rolnictwa uruchomiło stronę na swojej stronie internetowej, która zaktualizuje najnowsze informacje dotyczące polskiej sprawy związanej z wołowiną.

 

Może zainteresuje Cię również:

Codziennie ubijali 16 tys. świń. Zakład zamknięty

Firma przetwórstwa mięsnego Van Rooi Meat w holenderskim Hel

Eksport irlandzkiej wołowiny do Chin wstrzymany

Eksport irlandzkiej wołowiny do Chin został tymczasowo zawie

Chiny wstrzymują import wołowiny z Australii. To k

Australijskie zakłady: Kilcoy Pastoral Company, JBS's Beef C