Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Ruszyły kontrole importowanego mięsa. Co wykażą?

Redakcja

Dzisiaj ruszają kontrole wieprzowiny z importu. W super i hipermarketach sprawdzana będzie jakość oraz oznakowanie mięsa. Dzieje się tak na wniosek ministra rolnictwa, który chce w ten sposób wesprzeć rodzimych hodowców w związku z niskimi cenami żywca. Poza tym szef resortu zapowiedział walkę z tuczem nakładczym, który jego zdaniem jest katastrofalny dla polskiego rolnictwa.

 

Jak już informowaliśmy, w miniony piątek odbyło się spotkanie ministra rolnictwa z hodowcami trzody chlewnej z województwa kujawsko-pomorskiego. Rolnicy skarżą się na niskie ceny skupu tuczników. A te często spadają poniżej 4 złotych za kilogram żywca. To nieopłacalne do tego stopnia, że wielu gospodarstwom grozi bankructwo. W województwie łódzkim pojawiły się pierwsze, uliczne protesty producentów trzody chlewnej. 

 

- Cena wieprzowiny spadła na łeb na szyję. Stawka 3,50 zł/kg, to żadna opłacalność, bo do każdego tucznika trzeba dołożyć prawie 100 zł – mówi Janusz Walczak z NSZZ RI Solidarność. Zdaniem rolników, wieprzowina z importu wypiera rodzimą produkcję. Mięso sprowadzane z zagranicy jest tańsze od tego produkowanego w Polsce. W dodatku ze względów ekonomicznych tucz krajowy w coraz większym stopniu zaczyna opierać się o warchlaki z importu. - Sytuacja jest wręcz dramatyczna, bo cena trzody chlewnej na rynku jest bardzo niska, a spowodowana jest brakiem pasz w Danii i wystąpieniem ASF w Belgii. W tym momencie rynki zwariowały – dodał Janusz Walczak.

 

Kontrole sprowadzanego z zagranicy mięsa mają zweryfikować, czy to co trafia do sklepów jest odpowiedniej jakości. Jak donosi Agrobiznes, ewentualne przekroczenia normy mają spowodować wstrzymanie importu tych partii. Dodatkowo minister rolnictwa zapowiedział wniosek do resortu finansów o przygotowanie wprowadzenia 23-procentowego VAT-u w tzw. tuczu nakładczym, w którym "rolnik otrzymuje prosięta i pasze, a potem od niego odbierane są odchowane tuczniki". - To dla rolnictwa jest katastrofa – przyznał na antenie TVP minister Jan Krzysztof Ardanowski. - Nie może być takiej sytuacji, że ten tucz nakładczy wypiera z rynku naszą hodowlę świń. Tu są potrzebne również działania zwiększające produkcję prosiąt i warchlaków, ale tucz nakładczy nie jest przeze mnie popierany i skoro nie można go zlikwidować, to będę starał się go opodatkować – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

 

Podczas pierwszych ośmiu miesięcy tego roku import wieprzowiny wzrósł o 8,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku i wyniósł prawie 500 tys. ton. Coraz więcej sprowadzamy mięsa od Belgów i Duńczyków.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: Agrobiznes TVP

Może zainteresuje Cię również:

W Europie spada liczba przypadków ASF wśród dzików

Dane dotyczące sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pa

Pomoc za straty spowodowane klęskami żywiołowymi l

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałani

Czy komary mogą przenosić ASF? Wyniki najnowszych

W najnowszych badaniach naukowcy z Chin sprawdzili, czy koma