Umowa handlowa KORUS uspokaja amerykańską branżę wołowiny i wieprzowiny

Paweł Hetnał
Pixabay

W ciągu ostatnich 6 lat eksport produktów rolnych z USA do Korei wzrósł o 6,9 miliarda USD, w tym roku wartość eksportu wołowiny i wieprzowiny wzrosła o ponad 50%. 

 

Podpisanie zmienionej umowy handlowej KORUS jest dobrą wiadomością dla amerykańskiego przemysłu wołowiny i wieprzowiny. Od 2012 r., kiedy umowa handlowa weszła w życie, wymiana handlowa między tymi dwoma krajami wzrosła o ponad 50% z 6,3 mld USD do 9,8 mld USD w 2017 r. Korea stanowi szósty dla Amerykanów rynek eksportowy z obrotami na poziomie 6,9 mld USD.

 

Stany Zjednoczone są największym dostawcą wołowiny do Korei i drugim po Unii Europejskiej dostawcą wieprzowiny. Eksport czerwonego mięsa z USA do Korei ustanowił rekordowy rok w wysokości 1,7 miliarda USD, co stanowi wzrost o 19% rok do roku i o 69% od 2012 r., kiedy to KORUS wszedł w życie. Trend ten utrzymuje się w 2018 r., a wartość eksportu wołowiny i wieprzowiny w USA wzrosła o ponad 50% w porównaniu z rokiem 2009.

 

Korea jest obecnie drugim co do wielkości rynkiem wartości dla amerykańskiej wołowiny (po Japonii) i czwartym co do wielkości jeśli chodzi o wieprzowinę (po Japonii, Meksyku i Chinach / Hong Kongu). Stawka cła na amerykańską wołowinę została zmniejszona z 40% do 21,3% i będzie nadal spadać każdego roku, dopóki nie zostanie wyeliminowana do 2026 r. 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz