kojs

kojs

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

ph konrad

Chaos w branży drobiarskiej. Hodowcy nie wiedzą kiedy i czy w ogóle otrzymają odszkodowania za ptasią grypę

Redakcja
gęsi, wolny wybieg, ferma, ptasia grypa, grypa ptaków

Rolnicy borykają się z ogromnymi problemami, mają potężne problemy, zatory płatnicze. Po pierwsze, nie mogą zapłacić za pisklęta, za paszę, za prąd. Nie posiadają pieniędzy na obsługę kredytów bankowych. Kolejnym ciosem jest utylizacja jaj, paszy i obornika. Rolnicy, którzy mają zdrowe stada, nie wiedzą, czy kupować paszę czy hodować dalej, czy w ogóle ich ptaki będą utylizowane.

 

- Dziś branża drobiarska przeżywa bardzo głęboki kryzys. W roku 2020 wprowadzenie lockdownu, zamknięcie rynku HoReCa z powodu COVID-19 spowodowały znaczne obniżenie dochodów producentów przede wszystkim drobiu i trzody chlewnej. Kolejne trzęsienie ziemi nastąpiło w 2021 r. W kraju wykryto do tej pory 265 ognisk ptasiej grypy. Rok wcześniej było ich zaledwie 35. Do dzisiaj zutylizowano 10 mln sztuk drobiu: 5 mln sztuk kur niosek, 1,1 mln brojlerów, ponad 1 mln indyków, zlikwidowano pojedyncze stada gęsi i kaczek. To są ogromne straty dla rolników. W budżecie na rok 2021 na zwalczanie chorób zakaźnych przewidziano 430 mln zł. Do tej pory straty wyliczone tylko w powiatach żuromińskim, mławskim i sierpeckim wojewódzki lekarz weterynarii wycenił na 500 mln zł – mówił podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu poseł Zbigniew Ziejewski.

 

- Potrzebna jest pilna nowelizacja ustawy, bo nie policzyliśmy tutaj Warmii i Mazur, nie policzyliśmy Wielkopolski, nie policzyliśmy Kujaw, nie policzyliśmy reszty kraju. Te straty znacznie przekraczają 430 mln zł. Rolnicy borykają się z ogromnymi problemami, mają potężne problemy, zatory płatnicze. Po pierwsze, nie mogą zapłacić za pisklęta, za paszę, za prąd. Nie posiadają pieniędzy na obsługę kredytów bankowych. Kolejnym ciosem jest utylizacja jaj, paszy i obornika. Rolnicy, którzy mają zdrowe stada, nie wiedzą, czy kupować paszę czy hodować dalej, czy w ogóle ich ptaki będą utylizowane. Dzisiaj w powiecie Ostrów Wielkopolski przeznaczono do utylizacji kolejne 150 tys. sztuk. Potrzebne jest pilne zwołanie komisji rolnictwa, poznanie właściwych strat podanych przez lekarzy wojewódzkich i powiadomienie rolników, kiedy otrzymają należne im odszkodowania. Należy też pamiętać o lekarzach weterynarii, którzy zostali skierowani do pracy z różnych rejonów kraju. Dzisiaj pan minister Waldemar Buda prosił posłów PSL o właściwe głosowanie: za Funduszem Odbudowy. Panie ministrze, posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego zagłosowali właściwie, ale oczekują takiej samej postawy od rządu, tak żeby polscy rolnicy otrzymali odszkodowania za straty wynikające z ptasiej grypy – apelował Ziejewski.

 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu