kojs

kojs

CenyRolnicze
11 maja 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7514 EUR EUR - 4.5628 GBP GBP - 5.3050 DKK DKK - 0.6137
Archiwum


11.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-226,75 (+ 1,45%), kukurydza CZE21-258,50 (+0,68%), rzepak SIE21-543,25 (+2,11%) [euro/t

10.05.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,10 zł/kg, średnia: 6,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

ph konrad

agrifirm

Co nas czeka na rynku kurczaka? Destabilizacja i wzrost cen

Redakcja

- Wysyp ognisk ptasiej grypy w Polsce w ostatnich tygodniach wprowadził dodatkowe zamieszanie i niepewność na rynku kurczaka. Jeśli dodamy pozostałe dwa główne czynniki, które silnie wpływają na rynek – pandemię (zamrożenie popytu) i rosnące koszty chowu (wzrost cen paszy), to zauważymy prawdziwą skalę wyzwań, które stoją przed branżą – ocenia najbliższe perspektywy dla rynku drobiu nasz redakcyjny ekspert, Adam Kurowski.

 

Na podstawie ostatnich danych GLW w okresie od 14 do 19 kwietnia ilość potwierdzonych przypadków ptasiej grypy w Polsce zwiększyła się z 178 do 202. Tym gorzej, że ostatni wysyp grypy był zlokalizowany głównie w woj. mazowieckim, które jest największym zagłębiem ferm drobiarskich w Polsce, w tym stad rodzicielskich. Utylizacja stad rodzicielskich będzie skutkować mniejszą podażą piskląt na rynku. Liczba wstawień spadnie do poziomu znaczniej poniżej 100 mln miesięcznie. 

 

Od początku roku do utylizacji skierowano na terenie kraju ponad 6 mln sztuk drobiu z czego ponad 3 mln w woj. mazowieckim.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Jak te wydarzenia mogą wpłynąć na rynek w najbliższych miesiącach?

 

Rynek żywca

 

Najbardziej dotknięte niedoborem żywca będą ubojnie dla których powiaty żuromiński i mławski na Mazowszu pozostają ważnym zapleczem surowcowym. Żywiec będzie poszukiwany w innych rejonach Polski, w tym na wolnym rynku, co spowoduje wzrost ceny. Oferty zakupu mogą niedługo testować poziom 5,00 zł i powyżej. 

 

Rynek kontraktacji będzie wzrastał. Obecne średnie ceny na poziomie 3,75-3,80 są nie do utrzymania. Nie jest pytaniem czy, tylko kiedy pęknie bariera 4,00 zł.

 

Rynek krajowy

 

Czeka nas okres destabilizacji i podwyżki cen. Mogą wystąpić czasowe niedobory tuszki. Największa ubojnia w Polsce będąca głównym źródłem zaopatrzenia rynku tradycyjnego (rozbieralnie, hurtownie) już stopniowo podnosi ceny. Prognozowana średnia cena w maju może przebić poziom 7,00 zł. W szczytowym okresie niedoboru ubojnie mogą testować poziom 7,50 i powyżej, a w ślad za tym filet może być oferowany na najwyższym poziomie od 3 lat i przebić barierę 17,00 zł, co nie oznacza, że rynek zaakceptuje ten poziom. Pamiętajmy, że dla polskiego klienta alternatywą pozostaje wieprzowina, której statystycznie spożywamy rocznie o 10 kg więcej niż drobiu. Przy relatywnie wysokich cenach drobiu, klient może przerzucić się na zakup wieprzowiny. Przy ograniczonym popycie na rynku (twardy lockdown) cena w jeszcze w większym stopniu pozostaje czynnikiem decydującym o zakupie lub nie. Ptasia grypa może pośrednio wpłynąć na zwyżkę cen wieprzowiny.

 

Co z wysyłkami do UE i Anglii?

 

Zmniejszy się wolumen mięsa wysyłanego za granicę, chociaż będzie okazja do upłynnienia mrożonych zapasów. Wzrosną ceny na elementy schłodzone z Polski. Skala jest trudna do oszacowania. Pamiętajmy, że lukę na rynku mięsa mogą do pewnego stopnia wypełnić producenci z innych krajów np. Ukrainy, Rumunii czy Brazylii, a także inne polskie zakłady drobiarskie (kosztem rynku krajowego), posiadające własne zaplecze surowcowe na terenach nie objętych ptasia grypą. Klienci zagraniczni nie pozostają bez alternatywy i nie oczekujmy, że zaakceptują każdą zwyżkę ceny. Tym bardziej, że gospodarki dalej pozostają w mniejszym lub większym „lockdownie” i rynek pozostaje wrażliwy na wszelkie ruchy cenowe. Poprawa sytuacji epidemicznej będzie następować powoli, a wraz z nią proces odmrażania gospodarek.

 

Trochę inaczej kształtuje się segment z wartością dodaną, wyroby convenience. Z uwagi na bardziej skomplikowane procesy technologiczne, luka w surowcu w Polsce może być bardziej dotkliwa dla klientów z tego segmentu (głównie sieci angielskie). Należy spodziewać się anulowania części kontraktów przez stronę polską.

 

Autor: Adam Kurowski – niezależny analityk rynku mięsa

 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu