Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ogromne straty w azjatyckiej produkcji drobiu. To szansa dla polskich eksporterów?

Redakcja

Nie tylko Europa walczy z wirusem grypy ptaków. Największy problem nadal występuje w Azji. Producenci kurczaków i jaj na azjatyckich rynkach, od Japonii po Koreę Południową i Indie, zmagają się z najgorszą od lat falą zakażeń wirusem grypy ptaków u drobiu.

 

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Korea Południowa zlikwidowała dotychczas około 28 milionów ptaków w zakażonych gospodarstwach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby w ramach trwającej fali AI. Posunięcie to doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen jaj konsumpcyjnych w Korei, które wzrosły już o 49,7 procent rok do roku (dane z ostatniego tygodnia). Na rynku brakuje jaj, a koreański rząd zniósł cła, aby importować jaja i produkty jajeczne z innych krajów. Korea Południowa planuje zaimportować bez ceł do końca czerwca tego roku łącznie do 50 tys. ton świeżych jaj konsumpcyjnych i innych produktów jajecznych.

 

- Sądzimy, że może to być szansa handlowa dla europejskich eksporterów, w tym Polski. Straty w pogłowiu drobiu w Japonii wyniosły już  blisko 8 mln ptaków. Przypuszczamy, że będzie to miało duże znaczenie dla rynku międzynarodowego, ponieważ Japonia jest jednym z kluczowych światowych importerów mięsa, jaj i produktów przetwórstwa jaj. Dla przykładu, Japonia jest od wielu lat największym importerem produktów jajecznych z UE. Japoński rynek w 2020 roku (do września) wchłonął około 30% unijnego eksportu jaj i przetworów jajecznych. Co więcej, Japonia jest wiodącym importerem mięsa drobiowego na świecie. W Indiach sytuacja epizootyczna jest niemniej dramatyczna. Poza stratami w pogłowiu, ze względu na strach przed możliwością transmisji wirusa grypy ptaków na ludzi, która to obawa jest bardzo  silna w społeczeństwie indyjskim, ceny mięsa drobiowego i jaj w Indiach gwałtownie spadły.  Społeczna fobia drastycznie obniżyła popyt na produkty pochodzące od drobiu. W Wietnamie wirus został wykryty w kilkunastu prowincjach, ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii na większą skalę jest bardzo wysokie. Naszym zdaniem sytuacja na rynkach międzynarodowych ma bardzo duże znaczenie dla europejskich państw, w tym dla Polski, ponieważ jako jeden z największych producentów i eksporterów mięsa oraz jaj i ich przetworów w skali globalnej reagujemy na wszelkie szoki podażowo – popytowe na świecie – komentuje KIPDiP.

 

 

Źródło: KIPDiP

Może zainteresuje Cię również:

Ptasia grypa w województwach łódzkim i lubuskim. D

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwóch

Rosja: Siedmiu pracowników fermy drobiu zakażonych

Siedmiu pracowników fermy drobiu w Rosji zaraziło się wiruse

Ptasia grypa nie odpuszcza. W tym roku wykryto już

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 20. i 21.