Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
22.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 238,50 (+ 3,02%), kukurydza CZE21 - 233,75 (+ 2,07%), rzepak MAJ21 - 595,25 (+ 5,96%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Gwóźdź do trumny polskiego drobiarstwa

Redakcja

Sprawdził się najgorszy przewidywany scenariusz. Po serii zakażeń wirusem  w ostatnich kilku tygodniach w innych europejskich krajach i krajach trzecich, grypa ptaków dotarła do Polski. - Jest wysoce prawdopodobne, że większość krajów trzecich wstrzyma import drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego i jaj z Polski. Będzie to kolejny negatywny impuls do i tak dramatycznej sytuacji polskiego drobiarstwa – wskazuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. 

 

Pierwsze ognisko w naszym kraju w tym sezonie jesienno – zimowym potwierdzono na fermie kur niosek w miejscowości Wroniawy, w gminie Wolsztyn, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim. W dniu 24 listopada 2020 r. Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach poinformował o wyniku dodatnim stwierdzającym obecność wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków podtypu H5N8. Do zdarzenia doszło na fermie o bardzo dużym pogłowiu kur niosek.

 

- Ponad miesiąc temu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apelowała do hodowców o zachowanie najwyższej ostrożności, a nawet o niewypuszczanie ptaków na zewnątrz. Spodziewaliśmy się bowiem, że prędzej czy później wirus HPAI dotrze także do Polski. Niestety nasze prognozy się sprawdziły – mówi Katarzyna Gawrońska.

 

KIPDiP zwraca także uwagę na negatywne konsekwencje ekonomiczne pojawienia się grypy ptaków w Polsce. - Jest wysoce prawdopodobne, że większość krajów trzecich wstrzyma import drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego i jaj z Polski. Będzie to kolejny negatywny impuls do i tak dramatycznej sytuacji polskiego drobiarstwa – wskazuje Gawrońska z KIPDiP. 

 

 

W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, zostały wdrożone  wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ponownie apeluje do wszystkich producentów drobiu w Polsce o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji i wdrożenie wszelkich rozwiązań w oparciu o dotychczasowe doświadczenia związane z HPAI w celu ograniczenia ryzyka przedostania się wirusa do gospodarstwa. Ostrzeżenia i apele do hodowców wystosowały także polskie władze weterynaryjne.

 

Diamond XPC 999 x 175

 

Źródło: KIPDiP

Może zainteresuje Cię również:

Składował obornik na łące. Może posiedzieć trzy la

Poważne konsekwencje grożą mężczyźnie, który wywoził obornik

Zakopią tysiące ton padliny z ognisk ptasiej grypy

Mieszkańcy Lipowica Kościelnego (woj. mazowieckie) kategoryc

W polskiej branży drobiarskiej etyka umarła. Nie m

Zamknięcie gastronomii, czasowe przerwanie łańcuchów dostaw