Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 marca 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7851 EUR EUR - 4.5540 GBP GBP - 5.2717 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
04.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 236,25 (- 0,42%), kukurydza MAR21 - 217,00 (- 3,98%), rzepak MAJ21 - 515,00 (+ 2,23%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Bruksela nie pomoże. Drób nie jest częścią standardowej siatki bezpieczeństwa

Redakcja

Europoseł Krzysztof Jurgiel zwrócił się do Komisji Europejskiej z pismem, w którym wskazuje na trudną sytuację sektora drobiowego w kontekście pandemii COVID-19. Były minister rolnictwa wniósł o uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania mięsa drobiowego. Szef Komisji, Ursula von der Leyen poinformowała, iż takiej pomocy nie będzie.

 

Jak pisze von der Leyen, Komisja przyjęła już szereg środków mających na celu złagodzenie społeczno-gospodarczego wpływu pandemii COVID-19, w tym na sektor rolnictwa. Przypomina, iż 19 marca 2020 r. Komisja przyjęła tymczasowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa, które pozwalają państwom członkowskim na przyznanie wsparcia w wysokości do 100 000 EUR na rolnika i do 800 000 EUR na przedsiębiorstwo zajmujące się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych. Przewodnicząca KE wymienia jeszcze kilika innych form pomocy dla sektora rolnictwa.

 

- Jeśli chodzi o wsparcie rynkowe, Komisja przyjęła pakiet środków w ramach rozporządzenia ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych. Niedawno przyjęte rozporządzenia wykonawcze dotyczą w szczególności sektora mięsnego. Jak Pan wspomniał, pakiet ten nie obejmuje drobiu. Nie jest on częścią standardowej siatki bezpieczeństwa, którą można szybko uruchomić za pomocą rozporządzenia wykonawczego. Charakter sektora mięsa drobiowego, w szczególności krótki cykl produkcyjny i znacznie niższe ceny mrożonych produktów z mięsa drobiowego, to również czynniki, które nie sprzyjają środkom w zakresie prywatnego przechowywania. Jest rzeczą oczywistą, że Komisja Europejska nadal ściśle monitoruje wszystkie rynki – zapewnia von der Leyen.

 

W odniesieniu do wniosku Krzysztofa Jurgiela dotyczącego zawieszenia przywozu mięsa, poprzednie kryzysy światowe pokazały, że utrzymanie płynności handlu ma zasadnicze znaczenie dla globalnej stabilności. COVID-19 nie jest zdaniem przewodniczącej wystarczającym powodem do ograniczeń w handlu środkami spożywczymi, nie mówiąc o tym, że prawdopodobnie odbiłoby się to na eksporcie UE. Jest to w jej opinii ważna kwestia w przypadku mięsa drobiowego, gdzie UE notuje nadwyżkę w handlu z krajami trzecimi. - Sam Pan wie, że polski sektor drobiarski szczególnie skorzystał na tej sytuacji w ostatnich latach – napisała Ursula von der Leyen.

Może zainteresuje Cię również:

Koronawirus w zakładach mięsnych w Niemczech i Bel

Spora grupa pracowników niemieckiego zakładu mięsnego Westfl

Podlasie jest jednym z regionów najbardziej narażo

Porzucanie gruntów rolnych pozostaje ważnym wyzwaniem dla UE

Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw

Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19