Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
06.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,50 (- 0,14%), kukurydza SIE20 - 169,50 (+ 0,74%), rzepak SIE20 - 379,25 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.07.2020 12:55 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,53 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++

Eksport drobiu na rynek chiński nie będzie łatwy

Redakcja

Niedawno polskie drobiarstwo cieszyło się z dopuszczenia kolejnych zakładów do sprzedaży mięsa  na rynek chiński. Znów pojawiły się nadzieje, że nowi gracze będą w stanie skuteczniej niż przedsiębiorstwa mające do  tej pory  dostęp do Chin sprzedawać drób na tamtym rynku i  – tym samym  - nasz eksport drobiu do Państwa  Środka wzrośnie. Przy tej okazji pojawiło się jednak wiele sceptycznych głosów, co do możliwości sprzedaży na  chiński rynek naprawdę wielkich ilości drobiu.

 

Argumentowano, że od jakiegoś czasu Chiny otwierają się na  niemal wszystkie chętne państwa, a zamówienia stamtąd mają bardziej polityczny niż ekonomiczny charakter. Jednak mimo tych sceptycznych głosów, dominował optymizm związany z nowymi zakładami przygotowującymi się do eksportu do Chin. Teraz pojawił się kolejny argument wzmacniający obóz sceptyków. Amerykańsko - chińska wojna handlowa wkracza w nową fazę, którą można nazwać „zawieszeniem broni”. W związku z tym oczekuje się, że obie strony uzgodnią wzajemne, symboliczne ustępstwa. USA zależy na tym, aby Chiny otworzyły się na amerykańskie produkty rolno - spożywcze, przede wszystkim na soję. Analitycy  twierdzą, że Chiny aż tak „sympatyczne” dla USA nie będą i zamiast importu soi pozwolą na import drobiu z  USA. Jeśli tak rzeczywiście się stanie będzie to zła wiadomość dla polskich eksporterów, którym konkurencja w Chinach wzmocni się w bardzo istotnie.

 

Źródło: KIPDiP 

 

plukon

Może zainteresuje Cię również:

Większy eksport drobiu z Brazylii, ale mniejsze pr

Brazylijskie stowarzyszenie ABPA poinformowało, że brazylijs

Singapur i Hongkong znoszą restrykcje dla polskieg

1 czerwca 2020 r. władze Singapuru poinformowały o zniesieni

Chiny wstrzymują import wieprzowiny z USA. Skorzys

Chińskie władze wydały dyspozycje importerom, aby zaprzestan