Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 lutego 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9189 EUR EUR - 4,2502 GBP GBP - 5,1109 DKK DKK - 0,5689
Archiwum
17.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (0,00%), kukurydza MAR20 - 168,25 (0,00%), rzepak MAJ20 - 400,75 (+ 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.02.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Eksport drobiu na rynek chiński nie będzie łatwy

Redakcja

Niedawno polskie drobiarstwo cieszyło się z dopuszczenia kolejnych zakładów do sprzedaży mięsa  na rynek chiński. Znów pojawiły się nadzieje, że nowi gracze będą w stanie skuteczniej niż przedsiębiorstwa mające do  tej pory  dostęp do Chin sprzedawać drób na tamtym rynku i  – tym samym  - nasz eksport drobiu do Państwa  Środka wzrośnie. Przy tej okazji pojawiło się jednak wiele sceptycznych głosów, co do możliwości sprzedaży na  chiński rynek naprawdę wielkich ilości drobiu.

 

Argumentowano, że od jakiegoś czasu Chiny otwierają się na  niemal wszystkie chętne państwa, a zamówienia stamtąd mają bardziej polityczny niż ekonomiczny charakter. Jednak mimo tych sceptycznych głosów, dominował optymizm związany z nowymi zakładami przygotowującymi się do eksportu do Chin. Teraz pojawił się kolejny argument wzmacniający obóz sceptyków. Amerykańsko - chińska wojna handlowa wkracza w nową fazę, którą można nazwać „zawieszeniem broni”. W związku z tym oczekuje się, że obie strony uzgodnią wzajemne, symboliczne ustępstwa. USA zależy na tym, aby Chiny otworzyły się na amerykańskie produkty rolno - spożywcze, przede wszystkim na soję. Analitycy  twierdzą, że Chiny aż tak „sympatyczne” dla USA nie będą i zamiast importu soi pozwolą na import drobiu z  USA. Jeśli tak rzeczywiście się stanie będzie to zła wiadomość dla polskich eksporterów, którym konkurencja w Chinach wzmocni się w bardzo istotnie.

 

Źródło: KIPDiP 

 

plukon

Może zainteresuje Cię również:

Amerykański drób wrócił na rynek chiński

Ponowne zdobycie chińskiego rynku drobiarskiego przez  

Kolejne kraje rezygnują z polskiego drobiu. Na liś

Wczoraj Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o kolejn

Korea i Singapur też nie chcą polskiego drobiu

W związku z potwierdzeniem ognisk wysoce zjadliwej grypy pta