Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Ukraiński drób będzie eksportowany do Chin

Redakcja

Ukraiński wiceminister gospodarki ogłosił, że trwają negocjacje z chińskimi urzędnikami w sprawie otwarcia rynku Chin na eksport drobiu z Ukrainy – donosi agencja prasowa Bloomberg. Optymistyczny  scenariusz zakłada, że do końca roku zostanie osiągnięte porozumienie z Chińczykami.  Administracja chińska wydała już zezwolenia na eksport ukraińskiej wołowiny. 

 

Firma MHP – lider produkcji drobiu na Ukrainie, wyraziła zadowolenie z możliwości otwarcia Chin na ukraiński drób. Komentarza w tej sprawie dla Bloomberga udzielił Jurij Kosyuk - prezes MHP. Stwierdził, że owszem istnieje potencjalnie wyższy popyt w Chinach na mięso drobiowe, z uwagi na fakt, że wirus ASF zdziesiątkował stada świń, a ceny wieprzowiny osiągają rekordowe poziomy. Firma MHP może być jedną z tych, która skorzysta na niedoborze mięsa w Państwie Środka. Z drugiej jednak strony, Kosyuk zaznaczył, że: „Dziś Chiny mają deficyt. Jutro będą samowystarczalne. Nie skoncentrujemy swoich dostaw tylko na jednym rynku”. 

 

Ukraiński eksport drobiu w 2019 roku ma zwiększyć się do około 350 tys. ton. Daje to Ukrainie siódmą pozycję w rankingu największych światowych eksporterów. Dla porównania, Stany Zjednoczone i Brazylia wysyłają ponad 3 mln ton mięsa drobiowego. Produkcja przedsiębiorstwa MHP w 2018 roku osiągnęła wartość 617 tys. ton. Drób sprzedawany był głównie w Unii Europejskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.  Według przedstawiciela MHP,  Azja nie jest głównym kierunkiem zainteresowania z uwagi na odległość.

 

W wypowiedziach Prezesa MHP, obok oceny sytuacji rynkowej w Azji, pojawiły się informacje istotne z punktu widzenia przyszłych interesów europejskich producentów i eksporterów drobiu. Kosyuk zakomunikował, że w tym roku ukraiński potentat  MHP zakupił  aktywa drobiarskie na Słowenii – ale na tym nie poprzestanie - planuje nabycie kolejnych producentów lub przetwórców w Europie i na Bliskim Wschodzie.

 

Źródło: KIPDiP

Może zainteresuje Cię również:

Jak chronić drób przed stresem cieplnym?

Stres cieplny odbija się na zdrowiu i wydajności ptaków. Wyn

Drób na wybiegu niszczy glebę: jak ją ochronić?

Chów drobiu na wolnym wybiegu rośnie na popularności w wielu

Złe wiadomości dla polskiego drobiarstwa. Ukraińsk

Unia Europejska wydała zgodę na zastosowanie zasady regional