Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 października 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8734 EUR EUR - 4.5877 GBP GBP - 5.0766 DKK DKK - 0.6165
Archiwum
22.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,00 (- 1,07%), kukurydza LIS20 - 191,25 (+ 0,26%), rzepak LIS20 - 394,75 (- 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ 21.10.2020 13:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,70 - 4,50 zł/kg, średnia: 4,03 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Ukraiński drób będzie eksportowany do Chin

Redakcja

Ukraiński wiceminister gospodarki ogłosił, że trwają negocjacje z chińskimi urzędnikami w sprawie otwarcia rynku Chin na eksport drobiu z Ukrainy – donosi agencja prasowa Bloomberg. Optymistyczny  scenariusz zakłada, że do końca roku zostanie osiągnięte porozumienie z Chińczykami.  Administracja chińska wydała już zezwolenia na eksport ukraińskiej wołowiny. 

 

Firma MHP – lider produkcji drobiu na Ukrainie, wyraziła zadowolenie z możliwości otwarcia Chin na ukraiński drób. Komentarza w tej sprawie dla Bloomberga udzielił Jurij Kosyuk - prezes MHP. Stwierdził, że owszem istnieje potencjalnie wyższy popyt w Chinach na mięso drobiowe, z uwagi na fakt, że wirus ASF zdziesiątkował stada świń, a ceny wieprzowiny osiągają rekordowe poziomy. Firma MHP może być jedną z tych, która skorzysta na niedoborze mięsa w Państwie Środka. Z drugiej jednak strony, Kosyuk zaznaczył, że: „Dziś Chiny mają deficyt. Jutro będą samowystarczalne. Nie skoncentrujemy swoich dostaw tylko na jednym rynku”. 

 

Ukraiński eksport drobiu w 2019 roku ma zwiększyć się do około 350 tys. ton. Daje to Ukrainie siódmą pozycję w rankingu największych światowych eksporterów. Dla porównania, Stany Zjednoczone i Brazylia wysyłają ponad 3 mln ton mięsa drobiowego. Produkcja przedsiębiorstwa MHP w 2018 roku osiągnęła wartość 617 tys. ton. Drób sprzedawany był głównie w Unii Europejskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.  Według przedstawiciela MHP,  Azja nie jest głównym kierunkiem zainteresowania z uwagi na odległość.

 

W wypowiedziach Prezesa MHP, obok oceny sytuacji rynkowej w Azji, pojawiły się informacje istotne z punktu widzenia przyszłych interesów europejskich producentów i eksporterów drobiu. Kosyuk zakomunikował, że w tym roku ukraiński potentat  MHP zakupił  aktywa drobiarskie na Słowenii – ale na tym nie poprzestanie - planuje nabycie kolejnych producentów lub przetwórców w Europie i na Bliskim Wschodzie.

 

Źródło: KIPDiP

Może zainteresuje Cię również:

Świnie wolą muzykę klasyczną

Świnie zdecydowanie wolą muzykę klasyczną od rocka. Krowy pr

Coraz większą nadpodaż drobiu na rynku. Będą rozda

Przedstawiciele Departamentu Rolnictwa na Filipinach  p

Indie obniżyły cło importowe na kukurydzę, aby wes

Indie wprowadziły ulgowe, 15% cło importowe na pół miliona t