Producenci drobiu nie otrzymają wsparcia z PROW 2014-2020

Redakcja

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że na obecnym etapie wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nie przewiduje się rozszerzenia grona beneficjentów ww. instrumentu wsparcia o rolników prowadzących inny niż ekologiczny chów drobiu. Resort podkreśla, że rozpoczęto już prace w zakresie analizy potrzeb w obszarze wsparcia inwestycyjnego producentów rolnych po 2020 roku i rozważy wsparcie producentów drobiu.

 

Jak informuje ministerstwo, sposób ukierunkowania pomocy w poszczególnych działaniach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014—2020 (PROW 2014-2020) został określony na podstawie analizy SWOT przeprowadzonej na potrzeby programu, opinii ekspertów, uzgodnień, a także ukształtował się w wyniku konsultacji publicznych i negocjacji programu z Komisją Europejską. Programując instrumenty pomocy finansowej brano pod uwagę również Ekspertyzę pt.: Koncepcja ukierunkowania wsparcia gospodarstw rolnych w perspektywie lat 2014—2020, przygotowaną przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

W ramach PROW 2014-2020 przewidziano różne instrumenty wsparcia skierowane do podmiotów prowadzących działalność rolniczą. Pomoc, której celem jest poprawa wyników gospodarstw oraz ułatwianie ich restrukturyzacji i modernizacji, dostępna jest m.in. w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych". Zgodnie z § 4 ust. 3 rozporządzenia MRiRW z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania „ Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych " objętego PROW 2014—2020 (Dz. U. poz. 1371, z późn. zm.), pomocy nie przyznaje się na operację dotyczącą chowu drobiu, chyba że chów ten jest ekologiczny, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz. Urz. UE L 189 z 20.07.2007 r., str. 1, z późn. zm.), albo operacja będzie polegała na zmianie sposobu chowu z nieekologicznego na ekologiczny.

 

W sprawie prac nad nowym okresem programowania MRiRW zwróciło się o udostępnienie wszystkich materiałów, w tym analiz, ekspertyz, opinii, pomocnych w nakreśleniu obecnej sytuacji w omawianym sektorze produkcji. - Na etapie tworzenia projektu dokumentów programowych, które będą obowiązywały w następnej perspektywie finansowej, niezwykle istotna jest aktywność interesariuszy tj. w tym przypadku Krajowej Rady Izb Rolniczych, organizacji branżowych, producentów rolnych, w zdiagnozowaniu problemów i szans polskiego rolnictwa, w tym w kontekście poszczególnych sektorów produkcji rolnej. Istotne jest, aby zgłaszane postulaty, były wsparte uzasadnieniem, opartym na obiektywnych danych. Nowy okres programowania to możliwość wnikliwego przeanalizowania dotychczasowych rozwiązań, w tym dotyczących ukierunkowania pomocy inwestycyjnej, jednakże podejmowane decyzje muszą wynikać z obiektywnej oceny sytuacji. Należy również pamiętać, że ze względu na oczywiste ograniczenia budżetowe, nie ma możliwości wsparcia wszystkich potencjalnie zainteresowanych – czytamy w piśmie ministerstwa skierowanym do KRIR.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz