Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 grudnia 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,8505 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 5,0756 DKK DKK - 0,5733
Archiwum
11.12.2019 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 182,00 (- 0,55%), kukurydza STY20 - 163,50 (- 0,91%), rzepak LUT20 - 396,50 (- 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 11.12.2019 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,20 zł/kg, średnia: 5,60 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

Na kilku fermach drobiu w Holandii i Niemczech wykryto stosowanie niedozwolonego środka biobójczego. Mięso nie zostało wycofane z obrotu

Redakcja

Pojawiły się informacje, że w Holandii i w Niemczech na fermach brojlerów kurzych zastosowano środek, który nie znajduje się na liście zarejestrowanych i dopuszczonych do stosowania w Unii Europejskiej biocydów. Pierwsze doniesienia o takiej praktyce pochodziły z Holandii.

 

Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) ujawnił niedawno, że na kilku holenderskich fermach brojlerów kurzych badania laboratoryjne potwierdziły, że został użyty środek o nazwie DutriRock Bedding Powder. Okazuje się, ze z uwagi na jego właściwości miał on chronić przez zakażeniem salmonellą. Urzędnicy prowadzący dochodzenie wskazali, że stosowanie DutriRock Bedding Powder w zwalczaniu salmonelli jest zabronione, ponieważ każdy środek biobójczy zanim zostanie wprowadzony do obrotu musi zostać zatwierdzony przez odpowiedni urząd rejestrujący środki ochrony roślin i produkty biobójcze.

 

Rzecznik holenderskiego Inspektoratu Środowiska i Transportu (ILT) zaznaczył, że dostawca tego produktu nie posiadał takiego zezwolenia. Nie jest to pojedynczy incydent. Również niemieckie władze przyznały, że niedozwolony biocyd zastosowano na fermach w Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej - Westfalii. Co ciekawe, w wyniku przeprowadzonych badań, Holenderski Urząd ds. Oceny Ryzyka i Badań stwierdził, że substancja nie stanowi ryzyka dla bezpieczeństwa żywności i zdrowia konsumentów. Uznano zatem, że nie ma powodów, aby wycofywać z obrotu mięso kurcząt pochodzących z tych ferm. Niemieccy urzędnicy są podobnego zdania.

 

DutriRock jest proszkiem opartym na bazie dwutlenku chloru, którego powolne uwalnianie powoduje dezynfekujące działanie przez dłuższy czas. Podobno zwalcza różne rodzaje salmonelli.

Może zainteresuje Cię również:

Litewscy rolnicy przymierzają się do protestów. Na

Akcja niemieckich rolników, którzy na swoich polach uprawnyc

Włosi uważają, że drób z Polski jest niebezpieczny

Jak informuje Polsat News, stowarzyszenie włoskich producent

Zdrowe świnie zimą: jak zapobiegać chorobom?

Pomimo całkiem dobrej odporności na niskie temperatury, świn