Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 sierpnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7558 EUR EUR - 4,4123 GBP GBP - 4,9028 DKK DKK - 0,5925
Archiwum
12.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 177,50 (- 0,14%), kukurydza LIS20 - 163,75 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 376,50 (+ 0,80%) [euro/tona] +++ +++ +++ 12.08.2020 14:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++

Sytuacja w Chinach może w drugiej części roku pomóc polskiej branży drobiarskiej

Redakcja

Ze względu na problemy z ASF w Chinach gwałtownie drożeje drób. Jeśli firmom z Brazylii i Tajlandii bardziej będzie opłacało się eksportować mięso do Chin zamiast do Europy, to wówczas ich miejsce mogą zająć dostawy z Polski. 

 

W marcu  tego roku cena hurtowa mięsa drobiowego w Chinach wzrosła o 68 procent w porównaniu do marca 2018 roku. W Pekinie, na największym targu hurtowym żywymi ptakami, ceny między lutym a marcem tego roku wzrosły o 27 procent. Na skutek sytuacji w Chinach drożeje także drób w innych krajach azjatyckich. Zgodnie z informacjami firm handlowych, u największego importera mięsa drobiowego na świecie, w Japonii, ceny mięsa drobiowego przywożonego z Brazylii i Tajlandii wzrosły ostatnio o 15–20 procent. W Chinach ASF i masowe zastępowanie mięsa wieprzowego mięsem drobiowym nie jest jedynym powodem wzrostów cen drobiu. Chińczycy mają także problem z podażą piskląt na rynku wewnętrznym. Przez sankcje nałożone na Stany Zjednoczone oraz Francję  do Chin trafia zbyt mało ptaków stad rodzicielskich oraz prarodzicielskich. Z tych powodów pogłowie kurcząt rzeźnych istotnie spada.

 

- Sytuacja w Chinach może w drugiej części roku pomóc polskiej branży drobiarskiej. Przy pozytywnym rozwoju sytuacji może się okazać, że firmom z Brazylii i Tajlandii bardziej będzie opłacało się eksportować mięso do Chin zamiast do Europy, gdzie ich miejsce mogą zająć dostawy z Polski. Niestety, ewentualne otwarcie rynku chińskiego na dostawy z USA oraz Francji może zniwelować ten efekt, a nawet doprowadzić do pogorszenia sytuacji polskich drobiarzy. Ten negatywny scenariusz zakłada, że część dostaw z Brazylii zostanie zastąpiona  przez Amerykanów, w związku z czym konkurencja na rynku unijnym zamiast zelżeć będzie jeszcze większa - ocenia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

Może zainteresuje Cię również:

Sytuacja na rynku drobiu jest bardzo trudna. Ceny

Zamknięcie w marcu granic wewnątrzunijnych oraz lokali gastr

Mrożony kurczak z Brazylii z koronawirusem. Chińsk

Mieszkańcy chińskiego miasta Shenzhen zostali wezwani do zac

Odbudowa chińskiego stada świń przebiega z dużymi

Pomimo prób odbudowy stada świń, deficyt białka zwierzęcego