Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
22.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 238,50 (+ 3,02%), kukurydza CZE21 - 233,75 (+ 2,07%), rzepak MAJ21 - 595,25 (+ 5,96%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Sytuacja w Chinach może w drugiej części roku pomóc polskiej branży drobiarskiej

Redakcja

Ze względu na problemy z ASF w Chinach gwałtownie drożeje drób. Jeśli firmom z Brazylii i Tajlandii bardziej będzie opłacało się eksportować mięso do Chin zamiast do Europy, to wówczas ich miejsce mogą zająć dostawy z Polski. 

 

W marcu  tego roku cena hurtowa mięsa drobiowego w Chinach wzrosła o 68 procent w porównaniu do marca 2018 roku. W Pekinie, na największym targu hurtowym żywymi ptakami, ceny między lutym a marcem tego roku wzrosły o 27 procent. Na skutek sytuacji w Chinach drożeje także drób w innych krajach azjatyckich. Zgodnie z informacjami firm handlowych, u największego importera mięsa drobiowego na świecie, w Japonii, ceny mięsa drobiowego przywożonego z Brazylii i Tajlandii wzrosły ostatnio o 15–20 procent. W Chinach ASF i masowe zastępowanie mięsa wieprzowego mięsem drobiowym nie jest jedynym powodem wzrostów cen drobiu. Chińczycy mają także problem z podażą piskląt na rynku wewnętrznym. Przez sankcje nałożone na Stany Zjednoczone oraz Francję  do Chin trafia zbyt mało ptaków stad rodzicielskich oraz prarodzicielskich. Z tych powodów pogłowie kurcząt rzeźnych istotnie spada.

 

- Sytuacja w Chinach może w drugiej części roku pomóc polskiej branży drobiarskiej. Przy pozytywnym rozwoju sytuacji może się okazać, że firmom z Brazylii i Tajlandii bardziej będzie opłacało się eksportować mięso do Chin zamiast do Europy, gdzie ich miejsce mogą zająć dostawy z Polski. Niestety, ewentualne otwarcie rynku chińskiego na dostawy z USA oraz Francji może zniwelować ten efekt, a nawet doprowadzić do pogorszenia sytuacji polskich drobiarzy. Ten negatywny scenariusz zakłada, że część dostaw z Brazylii zostanie zastąpiona  przez Amerykanów, w związku z czym konkurencja na rynku unijnym zamiast zelżeć będzie jeszcze większa - ocenia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

Może zainteresuje Cię również:

W polskiej branży drobiarskiej etyka umarła. Nie m

Zamknięcie gastronomii, czasowe przerwanie łańcuchów dostaw

Chiny napędzają globalny popyt na wieprzowinę. Duń

Rzeźnia Danish Crown spodziewa się w tym roku zwiększonego p

W Chinach znów narasta problem ASF. Szansa na podw

Źródła branżowe i analitycy twierdzą, że fala epidemii afryk