Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Drobiarski gigant z Ukrainy przejmuje słoweńską spółkę Perutnina Ptuj

Redakcja

Ukraiński lider rynku drobiarskiego – Myronivsky Hliboproduct (MHP) – otrzymał kolejne zezwolenie – tym razem od serbskiej Komisji ds. Ochrony Konkurencji - na zakup akcji słoweńskiego przedsiębiorstwa drobiarskiego Perutnina Ptuj Group.  W ramach planowanej koncentracji MHP ma pozyskać 90,69% ogólnej liczby akcji największej słoweńskiej spółki przetwarzającej żywność, która posiada jednostki  zależne w kilku państwach członkowskich. Wcześniej zgodę na przejęcia wydały organy regulacyjne w Austrii, Macedonii i Rumunii. Oczekuje się jeszcze na „zielone światło” ze strony słoweńskiego urzędu ochrony konkurencji. W ostatnich dniach doszło do spotkania delegacji MHP i Perutnina Ptuj, podczas którego dyskutowano o strategii dalszego rozwoju słoweńskiej firmy. MHP jako inwestor strategiczny planuje zainwestować około 200 mln euro w przeciągu 4 – 5 lat i zamierza skupić się na poprawie bazy produkcyjnej Perutnina Ptuj.

 

Przedsiębiorstwo to może być dla naszych wschodnich sąsiadów szczególnie ciekawe, ponieważ posiada ono zakłady rozsiane w siedmiu europejskich krajach. Perutnina Ptuj ma pozycję rynkowego lidera w Chorwacji, Serbii, Słowenii oraz Bośni i Hercegowinie. Najnowsze wyniki  pokazują, że w pierwszym półroczu tego roku sprzedaż Perutnina Ptuj osiągnęła wartość 132 mln euro. Stanowi  to około siedmioprocentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2017 roku.

 

Pozyskanie  kolejnych aktywów na terenie państw członkowskich to dla MHP strategiczny krok do stania się jeszcze mocniejszym graczem na rynku unijnym. Największy producent drobiu na Ukrainie ma już swoje zakłady w Holandii oraz na Słowacji. Ukraińcy interesowali się także przejęciem polskiego Exdrobu oraz francuskiego Doux’a, jednak nie doszło do realizacji inwestycji. Co więcej, MHP aspiruje do roli najmocniejszych graczy w skali globu - chce rozwinąć firmę tak, aby stać się europejskim odpowiednikiem chociażby takich gigantów jak Tyson czy Brasil Foods.

 

Firma z Ukrainy poza dywersyfikacją zasięgu eksportowego i wzrostem jego wolumenu, za strategiczny cel w perspektywie dalszego rozwoju stawia sobie zwiększanie obecności na rynku Wspólnoty, co znacznie ułatwi dostęp do unijnych odbiorców. Już teraz Ukraina jest największym eksporterem mięsa drobiowego do Wspólnoty, a za większość wysyłek odpowiada właśnie MHP. Według danych za 2017 rok, Ukraina wyeksportowała do UE 68,4 tys. ton mięsa drobiowego, z czego 64 tys. ton dostarczyło MHP. Unia Europejska ma 30% udział w całkowitym eksporcie Myronivsky Hliboproduct.

 

Już wcześniejsze informacje o poszukiwaniach przez MHP kolejnych celów aktywizacyjnych wywołały „burzę”. Francuska grupa drobiarska LDC oskarżyła MHP, że przejęcie Perutnina Ptuj  ma tak naprawdę na celu obejście przepisów celnych Unii Europejskiej oraz nieuprawnione rozszerzenie postanowień umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą. W tle pretensji formułowanych przez Francuzów jest oczywiście słynny filet z kością, który jest ukraińskim patentem na bezcłowy import mięsa drobiowego do Unii Europejskiej. Za importem „fileta z kością” stoją dwa kraje w których MHP ma swoje zakłady (Holandia oraz Słowacja) oraz – co ciekawe – Polska.

 

Źródło: KIPDiP

Może zainteresuje Cię również:

Import wieprzowiny do Ukrainy spadł o 32%. Polska

Według danych Państwowej Służby Celnej Ukrainy wolumen impor

Jak chronić drób przed stresem cieplnym?

Stres cieplny odbija się na zdrowiu i wydajności ptaków. Wyn

Drób na wybiegu niszczy glebę: jak ją ochronić?

Chów drobiu na wolnym wybiegu rośnie na popularności w wielu