Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 stycznia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8844 EUR EUR - 4,2794 GBP GBP - 5,0614 DKK DKK - 0,5727
Archiwum
28.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,50 (+ 013%), kukurydza MAR20 - 169,75 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 404,50 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.01.2020 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,44 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++

Brazylia domaga się odblokowania eksportu drobiu do Europy

Redakcja
Pixabay

Po wielotygodniowych przygotowaniach, na ostatnim spotkaniu Światowej Organizacji Handlu, Brazylia oficjalnie zwróciła się do Unii Europejskiej o odblokowanie możliwości eksportu drobiu do Europy przez 20 ukaranych zakładów. Przedstawiciele Unii odpowiedzieli, że mimo, że ostatnie inspekcje przeprowadzone w brazylijskich firmach pokazują istotną poprawę to jednak nie wszystkie problemy zostały rozwiązane.

 

W ocenie Brazylijczyków pretensje zgłaszane przez unijnych urzędników nie mają podstaw naukowych i są subiektywne. Przedstawiciele największego eksportera mięsa drobiowego na świecie nie chcą pogodzić się z tym, że Unia Europejska stosuje surowsze kryteria dla mięsa drobiowego pochodzącego z Brazylii niż dla mięsa z innych państw. Brazylijczycy twierdzą, że gdyby kryteria mikrobiologiczne dla drobiu z Brazylii były takie same jak dla drobiu z innych krajów, problemy z gorszą jakością brazylijskiego mięsa w ogóle nie istniałyby. Odpowiadając na te zarzuty Unia Europejska twierdzi, że Brazylijczycy sami są sobie winni. Otóż, aby uzyskać niższą stawkę celną dla mięsa eksportowanego do UE brazylijskie zakłady dodawały do mięsa sól, przez co mięso mogło formalnie uzyskać status przetworzonego czyli obciążonego mniejszą stawką wwozową. Jednak dla mięsa przetworzonego Unia Europejska stosuje bardziej surowe kryteria mikrobiologiczne.

 

plukon

 

Źródło: KIPDIP

Może zainteresuje Cię również:

Korea i Singapur też nie chcą polskiego drobiu

W związku z potwierdzeniem ognisk wysoce zjadliwej grypy pta

Dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zacho

Grypa ptaków to wirusowa choroba drobiu. Wirus grypy ptaków

Grypa ptaków – zagrożenia dla polskiego drobiarstw

Grypa ptaków, której ognisko potwierdzono w województwie lub