Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Czołowy ukraiński producent jaj inwestuje na Łotwie

Redakcja

Grupa Ovostar Union N.V. – wiodący producent jaj i przetworów na Ukrainie – w marcu 2018 roku nabyła 89 procent udziałów w spółkach SIA "OE Product" i SIA "Gallusman", zlokalizowanych na Łotwie i zainwestuje w budowę nowych ferm drobiu w kraju bałtyckim. Z informacji, które uzyskała Krajowa Izba PDiP wynika, że firma planowała budowę ferm drobiu w miejscowości Valka, ale obecnie rozważa inwestycję w regionie Tukums. W realizacje projektu zaangażowana jest spółka „Gallusman”, najprawdopodobniej obecnie trwają rozmowy na etapie uzyskiwania pozwoleń z lokalnymi władzami. Pojawiły się informacje, że inwestycja mogłaby powstać na łącznej powierzchni 94 hektarów.

 

Pierwsza z zależnych jednostek „OE Product” to przedsiębiorstwo handlowe, profil drugiej spółki to produkcja jaj kurzych w skorupkach. Nabycie udziałów, uczyniło OE Product oficjalnym przedstawicielem Ovostaru na europejskim rynku. Nowe inwestycje mają za zadanie zwiększyć możliwości marketingowe na rynku UE – rozszerzyć asortyment dla konsumentów detalicznych i innych gałęzi przemysłu spożywczego. Uwagę przykuwa fakt, że firma OE Product została założona pod koniec 2014 roku jako wyłączny przedstawiciel OVOSTAR UNION GC. Podmiot ten już w 2016 roku korzystał z kwot importowych na przywóz produktów z Ukrainy, pomagając rozszerzyć sprzedaż Ovostaru na rynku UE. Od jesieni 2017 roku spółka ta mogła się również zająć importem jaj w skorupkach klasy A, z uwagi na przyzwolenie Komisji Europejskiej.

 

Podmiot OE Product będzie reprezentował interesy dwóch ukraińskich zakładów należących do grupy spółek Ovostar Union N.V.: producenta jaj w skorupach - Yasensvit Ltd oraz producenta przetworów jajecznych - OVOSTAR Ltd. Przypominamy, że oba zakłady posiadają zezwolenie instytucji unijnych na eksport swoich produktów do Wspólnoty. Ovostar już od dłuższego czasu prowadzi sprzedaż przetworów jajecznych do UE, a od października 2017 roku także jaj w skorupkach klasy A. Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi jednak ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu na lukratywnym rynku europejskim.

 

Warto zauważyć, że Grupa koncentruje produkcję na Ukrainie, ale swoją działalność biznesową poprzez spółki zależne rozszerza w innych regionach świata. Dla przykładu, ukraińska firma po analizie potencjału i perspektyw dalszej ekspansji na rynek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są w tej chwili kluczowym odbiorcą jaj w skorupkach i produktów jajecznych z Ukrainy, podjęła decyzję o otwarciu w 2018 roku spółki w Dubaju - Grupa posiada 100% udziałów w przedsiębiorstwie handlowym OAE Food Trade FZE. Jednostki, które nadzoruje są także zarejestrowane na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

 

Plany budowy na Łotwie są niepojące dla lokalnych producentów, ale zdaniem KIPDiP zaostrzy to jeszcze bardziej konkurencję w handlu wewnątrzwspólnotowym. Obawy branży budzi przywóz towarów z Ukrainy na rynek Unii Europejskiej, który po chwili przestoju w 2017 roku, wrócił na ścieżkę wzrostu. Według statystyk, przez cztery miesiące tego roku, europejskie firmy sprowadziły ze Wschodu więcej towarów niż w całym roku 2017. Co ważniejsze, dzieje się tak nie tylko za sprawą zakupów produktów jajecznych, ale dynamicznie rosnących przesyłek jaj w skorupkach. Potwierdzają się też wcześniejsze przypuszczenia KIPDIP, że jaja kurze świeże będą trafiać na rynek unijny nie tylko w ramach bezcłowych kontyngentów. Można przypuszczać, że ukraińskie przesyłki mogą „wygrywać” nawet z konkurencyjnością Amerykanów.

 

ogloszenia dla hodowcow drobiu

 

Źródło: KIPDiP

Może zainteresuje Cię również:

Kurczak z lasu - nowy pomysł na chów drobiu

Przodek kury domowej do dnia dzisiejszego zamieszkuje lasy t

Egipt eksportuje drób po 14 latach zakazu

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) zezwoliła na eks

Jaja - jeść czy nie jeść?

Czas Świąt Wielkanocnych to czas Zmartwychwstania Pańskiego,