RPA nie chce brazylijskiego mięsa drobiowego

Redakcja
fot. pixabay.com

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że władze RPA ogłosiły wstrzymanie przywozu mięsa i produktów drobiowych z trzech brazylijskich zakładów. Są one zamieszane w brazylijski skandal związany z bezpieczeństwem żywności, między innymi w zakresie niespełniania produkcyjnych standardów higienicznych czy fałszowania wyników badań mikrobiologicznych w kierunku salmonelli celem ukrycia poziomów niezgodnych z ustaleniami krajów importujących. Najprawdopodobniej dwa z nowo zawieszonych zakładów należą do firmy BRF.



Strona afrykańska jako powód zastosowanych restrykcji podała rzekomy związek z niebezpiecznym rozpowszechnieniem listeriozy w RPA z mięsem odkostnionym mechanicznie (MDM) importowanym  z Brazylii. Zaprzecza temu brazylijski przemysł, podnosząc brak jakichkolwiek dowodów w tej sprawie.


RPA w 2017 roku sprowadziła na swój rynek 202 tys. ton MDM. Zapotrzebowanie na tego rodzaju asortyment w państwie afrykańskim  w 97 procentach pokrywa brazylijski przemysł mięsny.



Brazylia od 2001 roku jest największym eksporterem mięsa kurcząt do RPA, w większości sprzedając mięso odkostnione mechanicznie. W ubiegłym roku brazylijskie firmy dostarczyły o 42 procent więcej towarów drobiarskich niż w 2016 roku osiągając poziom 337,5 tys. ton. Zdaniem analityków jednym z czynników wzmagającym dostawy z tego regionu świata były ograniczenia importu zastosowane przez Południową Afrykę wobec państw unijnych na tle grypy ptaków i handlowych działań protekcjonistycznych kraju afrykańskiego. Unijny wywóz mięsa kurcząt brojler do RPA spadł w 2017 roku o ponad 70 procent osiągając wolumen 76 tys. ton. Braki w unijnych dostawach drobiu w dużej mierze pokryli Brazylijczycy i Amerykanie.


Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w 2017 roku Republika Południowej Afryki zaimportowała łącznie 557 tys. ton drobiu, z czego 36 procent wolumenu stanowiło mięso odkostnione mechanicznie. Dostawy z Brazylii odpowiadały za 61% importu RPA, ze Stanów Zjednoczonych za 16% importu, a z UE za 15% importu.


Analitycy rynku bacznie obserwują problemy Brazylijczyków i coraz bardziej agresywne działania ochronne własnego rynku władz RPA, co obok powrotu Amerykanów po grypie ptaków, może  w dalszym ciągu powodować duże zamieszanie w handlu międzynarodowym. KIPDiP przypomina, że pod koniec marca brazylijskie ministerstwo rolnictwa zablokowało eksport do Unii Europejskiej jednego z największych producentów mięsa na świecie, firmy BRF.

 

Źródło: KIPDiP

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz