Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 września 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8658 EUR EUR - 4.5268 GBP GBP - 4.9560 DKK DKK - 0.6079
Archiwum
30.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 197,75 (+ 2,86%), kukurydza LIS20 - 172,50 (+ 1,77%), rzepak LIS20 - 385,00 (+ 1,12%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.09.2020 13:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,59 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++

Kutnowskie Zakłady Drobiarskie "EXDROB" - czy to koniec działalności?

Hanna Krugiełka

W środowisku od kilku dni mówi się o upadłości dużych zakładów mięsnych „Exdrob SA” w Kutnie. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja spółki i ile prawdy jest w krążącej między drobiarzami plotce.

Już we wrześniu wiadomo było o w sprawie przejęcia przez Raftan Holding Limited z siedzibą na Cyprze kontroli nad Kutnowskimi Zakładami Drobiarskimi. Potencjalny nabywca Exdrobu to spółka należąca do Jurija Kosiuka, jednego z najbogatszych Ukraińców i właściciela MHP, największego producenta drobiu na Ukrainie. Jednak do dzisiaj przejęcie Exdrobu nie zostało sfinalizowane. Za to do sądów wpływają coraz to nowe wnioski o zapłatę zaległych należności.

 

Dyrekcja Zakładów Mięsnych „Exdrob” zaprzecza informacjom o upadłości spółki.

Dowiedzieliśmy się, że rozpoczęło się już jednak postępowanie sanacyjne. Charakteryzuje się ono największym rygoryzmem oraz największym zaangażowaniem organów władzy publicznej spośród wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Jest ono podobne do dawnego postępowania upadłościowego z opcją układową – z tą jednak różnicą, że postępowanie sanacyjne nie powoduje ogłoszenia upadłości dłużnika, a przyjęcie układu następuje dopiero po wykonaniu czynności sanacyjnych. Jest jedynym z postępowań restrukturyzacyjnych, które obok uniknięcia upadłości dłużnika w drodze zawarcia układu z wierzycielami ma także doprowadzić do uzdrowienia sytuacji gospodarczej dłużnika przez przeprowadzenie działań sanacyjnych na podstawie planu restrukturyzacyjnego. Sprawę prowadzi łódzki sąd.

 

Co dalej z Zakładami „Exdrob”? Kiedy nastąpią zmiany? Nasza redakcja będzie monitorować sprawę i niezwłocznie publikować informacje w tej sprawie.

 

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Świnie wolą muzykę klasyczną

Świnie zdecydowanie wolą muzykę klasyczną od rocka. Krowy pr

Coraz większą nadpodaż drobiu na rynku. Będą rozda

Przedstawiciele Departamentu Rolnictwa na Filipinach  p

Indie obniżyły cło importowe na kukurydzę, aby wes

Indie wprowadziły ulgowe, 15% cło importowe na pół miliona t