Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Wybuch w Libanie będzie miał wpływ na polski rynek żywca wołowego

Redakcja

- Jak dobrze wiemy Liban jest jednym z ważniejszych partnerów w handlu żywcem wołowym, który rozdysponowuje zwierzęta do innych krajów tego regionu. To trzeci odbiorca pod względem liczby zamawianego żywego bydła z Polski. To klient na mięso wysokiego gatunku, bardzo dobrej jakości z ras mięsnych. Ten wybuch w porcie niestety skomplikował trochę sytuację, ze względu na to, iż to właśnie do Bejrutu były dostarczane te zwierzęta – mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

 

W programie (O)ceny Rolnicze realizowanym przez Instytut Gospodarki Rolnej, Jacek Zarzecki (Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego)komentował ostatnie podwyżki na rynku bydła rzeźnego.Mimo lepszych nastrojów w branży, sytuacja hodowców jest nadal nieciekawa.

 

- Trzeci i czwarty kwartał roku to są miesiące, w których ceny wołowiny wzrastają. Ten rok jest bardzo zachwiany ze względu na koronawirusa, ale powoli odbudowujemy eksport wołowiny do krajów Unii Europejskiej i krajów trzecich. Jest jednak jedno „ale”, które ma związek z wybuchem w porcie w Bejrucie. Jak dobrze wiemy Liban jest jednym z największych odbiorców żywca wołowego z Polski, który następnie rozdysponowuje zwierzęta do innych krajów tego regionu. To trzeci odbiorca pod względem liczby odbieranego żywego bydła z naszego kraju. To odbiorca mięsa wysokiego gatunku, bardzo dobrej jakości z ras mięsnych. Ten wybuch w porcie niestety skomplikował trochę sytuację, ze względu na to, iż to właśnie do Bejrutu były dostarczane te zwierzęta, a także inne płody rolne. Jak dobrze wiemy w wyniku tej eksplozji ponad 85 proc. zapasów zboża uległo zniszczeniu. Poważnie uszkodzona została też infrastruktura do rozładunku bydła. Są zatem możliwe wahania związane z rynkiem libańskim. Po tym wybuchu sytuacja wewnętrzna w Libanie nie jest stabilna i to może rodzić obawy, że ta sytuacja może przynieść pewne kłopoty dla sektora wołowiny nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Nie chcę oczywiście straszyć, ale taki wniosek powstaje na skutek analizy faktów.

 

- Co nas czeka w najbliższym czasie? W sytuacji gdy występuje koronawirus i w obliczu takich sytuacji jakie mamy w Libanie, wyrokowanie czegokolwiek jest karkołomne. Przypuszczalnie te ceny będą wzrastały i będą wracały do poziomu z 2018 r. Na początek może wróćmy do cen z 2019 r. i powoli będziemy odbijali sobie tę całą sytuację. Władze polskie cały czas toczą rozmowy z organizacjami branżowymi, jakie nowe rynki otwierać i jakie procedury muszą zostać ułatwione, po to żeby rozszerzać eksport polskiej wołowiny. Wiemy, że bardzo mocno toczą się rozmowy jeśli chodzi o rynek algierski i cały rynek muzułmański, gdzie trafia mięso pochodzące z uboju religijnego. Jest to dla nas bardzo ważny kierunek, ponieważ ceny uzyskiwane na tamtym rynku są dużo wyższe niż te, które możemy uzyskać na rynkach lokalnych.

 

Może zainteresuje Cię również:

13.04.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: podwyżka cie

Dzisiaj odnotowaliśmy spore ożywienie w cennikach skupu żywc

06.04.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: wróciły podw

Pierwszy dzień po Świętach Wielkanocnych przyniósł pozytywne

30.03.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: Bez większyc

W porównaniu do notowania z ubiegłego tygodnia, średnie ceny