Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Niemcy: 36 euro za byczka, 1 euro za jałoszkę. Dramat hodowców bydła.

Martyna Frątczak

Ograniczenia związane z koronawirusem spowodowały w Niemczech załamanie popytu na wołowinę. Za czarno-białe byczki na opas niemieccy rolnicy otrzymali w maju zaledwie 36 euro. Jałoszki oddawane są niemal za darmo.

 

Ceny cieląt w Niemczech są katastrofalne już od pewnego czasu. W czerwcy wzrosły nieznacznie, jednak ich poziom wciąż daleko odbiega od rozsądnych kwot pokrywających koszty hodowli. Za samą opiekę weterynaryjną rolnicy płacą przynajmniej 50 euro.

Sytuacja raczej nie poprawi się w ciągu najbliższych kilku tygodni i miesięcy.

Dramatyczny spadek ceny bydła rzeźnego jest związany z pandemią koronawirusa.

Zamknięcie lokali gastronomicznych spowodowało załamanie popytu na cielęcinę i wołowinę ogółem. Wielu hodowców zrezygnowało z zakupu cieląt na opas i zrobiło przerwę, aby uniknąć strat.

„Ciężko przewidzieć, kiedy ceny tuczu bydła wzrosną” - mówi Albert Hortmann-Scholten, ekspert rynku w Izbie Rolnictwa Dolnej Saksonii.

Jednak cielęta stale przychodzą na świat w gospodarstwach mlecznych, a połowa z nich to byczki. Nadmierna podaż cieląt rośnie, a wielu producentów mleka nie wie, co zrobić z cielętami.

Jednocześnie koszty weterynaryjne i paszowe znacznie przekraczają wpływy. Federalne stowarzyszenie rolników z Kassel obliczyło niedawno, że cielę, które jest sprzedawane w wieku trzech tygodni, kosztuje około 150 do 200 euro. Wlicza się w to koszty stałe i koszt paszy, godziny pracy oraz koszt inseminacji krowy.

Ceny za cieliczki, które nie są potrzebne do chowu, są jeszcze niższe niż w przypadku byczków. Za cieliczki na północnym zachodzie płaci się od 1 do 15 euro za zwierzę.

Niektórzy handlowcy mają nawet podobno pobierać opłaty od rolników za samo zabieranie cieliczek.

Rolników nie ratuje również sprzedaż cieląt do firm znajdujących się w innych krajach europejskich. Ten kanał został poważnie zakłócony przez ograniczenia związane z koronawirusem.

 „Wiele gospodarstw mlecznych sprzedaje swoje cielęta za pośrednictwem dealerów w Holandii”, mówi Matthias Kohlmüller z Rolniczego Towarzystwa Informacji Rynkowej (AMI). Istnieją firmy specjalizujące się w tuczu cieląt. „W ciągu ostatnich kilku lat średnio od 9 000 do 10 000 cieląt jeździło co tydzień z Niemiec do Holandii”, mówi dr. Frank Greshake z Izby Rolnictwa Nadrenii Północnej-Westfalii.

Jednak obecnie eksport utknął w martwym punkcie z powodu koronawirusa. Ponadto rolnicy skarżą się, że niektóre urzędy weterynaryjne nie wydają już zezwoleń na przewóz cieląt do innych krajów UE.

Jakby sytuacja nie była już wystarczająco zła, w niektórych regionach Niemiec pojawiły się ostatnio problemy związane chorobą niebieskiego języka (chorobą zakaźną bydła zwalczaną z urzędu), które wpływają negatywnie na marketing niemieckiego mięsa.

 

Na podstawie:

Agrarheute

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Dramatyczna sytuacja hodowców bydła mięsnego. Potr

- Ceny bydła rzeźnego to masakra. Teraz stawki znowu polecia

07.07.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: jest coraz g

W coraz głębszy marazm popada polski rynek bydła mięsnego. Z

Nanotechnologia w żywieniu bydła: jak lepiej chron

Wysokowydajne krowy mają duże zapotrzebowanie na aminokwasy,