Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 października 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8706 EUR EUR - 4.5869 GBP GBP - 5.0472 DKK DKK - 0.6163
Archiwum
21.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,25 (0,00%), kukurydza LIS20 - 190,75 (+ 1,06%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 1,02%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ 21.10.2020 13:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,70 - 4,50 zł/kg, średnia: 4,03 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Niemcy: 36 euro za byczka, 1 euro za jałoszkę. Dramat hodowców bydła.

Martyna Frątczak

Ograniczenia związane z koronawirusem spowodowały w Niemczech załamanie popytu na wołowinę. Za czarno-białe byczki na opas niemieccy rolnicy otrzymali w maju zaledwie 36 euro. Jałoszki oddawane są niemal za darmo.

 

Ceny cieląt w Niemczech są katastrofalne już od pewnego czasu. W czerwcy wzrosły nieznacznie, jednak ich poziom wciąż daleko odbiega od rozsądnych kwot pokrywających koszty hodowli. Za samą opiekę weterynaryjną rolnicy płacą przynajmniej 50 euro.

Sytuacja raczej nie poprawi się w ciągu najbliższych kilku tygodni i miesięcy.

Dramatyczny spadek ceny bydła rzeźnego jest związany z pandemią koronawirusa.

Zamknięcie lokali gastronomicznych spowodowało załamanie popytu na cielęcinę i wołowinę ogółem. Wielu hodowców zrezygnowało z zakupu cieląt na opas i zrobiło przerwę, aby uniknąć strat.

„Ciężko przewidzieć, kiedy ceny tuczu bydła wzrosną” - mówi Albert Hortmann-Scholten, ekspert rynku w Izbie Rolnictwa Dolnej Saksonii.

Jednak cielęta stale przychodzą na świat w gospodarstwach mlecznych, a połowa z nich to byczki. Nadmierna podaż cieląt rośnie, a wielu producentów mleka nie wie, co zrobić z cielętami.

Jednocześnie koszty weterynaryjne i paszowe znacznie przekraczają wpływy. Federalne stowarzyszenie rolników z Kassel obliczyło niedawno, że cielę, które jest sprzedawane w wieku trzech tygodni, kosztuje około 150 do 200 euro. Wlicza się w to koszty stałe i koszt paszy, godziny pracy oraz koszt inseminacji krowy.

Ceny za cieliczki, które nie są potrzebne do chowu, są jeszcze niższe niż w przypadku byczków. Za cieliczki na północnym zachodzie płaci się od 1 do 15 euro za zwierzę.

Niektórzy handlowcy mają nawet podobno pobierać opłaty od rolników za samo zabieranie cieliczek.

Rolników nie ratuje również sprzedaż cieląt do firm znajdujących się w innych krajach europejskich. Ten kanał został poważnie zakłócony przez ograniczenia związane z koronawirusem.

 „Wiele gospodarstw mlecznych sprzedaje swoje cielęta za pośrednictwem dealerów w Holandii”, mówi Matthias Kohlmüller z Rolniczego Towarzystwa Informacji Rynkowej (AMI). Istnieją firmy specjalizujące się w tuczu cieląt. „W ciągu ostatnich kilku lat średnio od 9 000 do 10 000 cieląt jeździło co tydzień z Niemiec do Holandii”, mówi dr. Frank Greshake z Izby Rolnictwa Nadrenii Północnej-Westfalii.

Jednak obecnie eksport utknął w martwym punkcie z powodu koronawirusa. Ponadto rolnicy skarżą się, że niektóre urzędy weterynaryjne nie wydają już zezwoleń na przewóz cieląt do innych krajów UE.

Jakby sytuacja nie była już wystarczająco zła, w niektórych regionach Niemiec pojawiły się ostatnio problemy związane chorobą niebieskiego języka (chorobą zakaźną bydła zwalczaną z urzędu), które wpływają negatywnie na marketing niemieckiego mięsa.

 

Na podstawie:

Agrarheute

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

20.10.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki są st

Pomimo zawirowań wokół hodowli bydła mięsnego związanych z t

Program zwalczania IBR u bydła: czy się opłaca? Ja

Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła oraz otręt bydła (ok

13.10.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: kosmetyczne

Jak dotychczas październik nie przyniósł większy zmian w cen