Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 grudnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7038 EUR EUR - 4.4642 GBP GBP - 4.9426 DKK DKK - 0.5996
Archiwum
01.12.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,50 (- 0,36%), kukurydza STY21 - 189,75 (- 1,94%), rzepak LUT21 - 404,25 (- 1,10%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.11.2020 13:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,53 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Wielu rolników może przerzucić się z hodowli bydła mięsnego na produkcję mleka

Redakcja

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła wniosło do ministerstwa rolnictwa żądanie niezwłocznej interwencji resortu w zakresie ustalenia oczekiwanych przez producentów rolnych cen skupu bydła lub wprowadzenia dopłat. Jednocześnie oczekuje się, by środki funduszu promocji wołowiny zostały przeznaczone na propagowanie spożycia tego mięsa na rynku krajowym. Hodowcy chcieliby również, aby bydło opasowe zostało włączone w program „dobrostan zwierząt”.

 

Zrzeszenie już interweniowało w resorcie rolnictwa ws. rynku wołowiny. Organizacja wprawdzie odpowiedź otrzymała, ale nie była ona satysfakcjonująca. Zdaniem producentów bydła, zaproponowane środki są niewystarczające. - W obecnych, wyjątkowych realiach konieczna jest nadzwyczajna i pilna interwencja MRiRW bądź UOKiK w zakresie ustalenia adekwatnych i sprawiedliwych zasad oraz warunków handlowych na rynku. Interwencja mogłaby polegać na odgórnym wprowadzeniu widełek cenowych skupu żywca przez zakłady przetwórcze bądź wprowadzeniu dopłat do cen sprzedaży krów mięsnych, jałówek i byków. W innym razie grozi nam załamanie tej ważnej dla konsumentów gałęzi produkcji rolnej. PZPB proponuje, aby poddać analizie uśrednione ceny z miesiąca lutego br. publikowane w Biuletynie Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej z uwzględnieniem aktualnych wzrostów kosztów produkcji rolnej – sugeruje PZBM.

 

Zrzeszenie podziela zdanie innych stowarzyszeń branżowych, które domagają się skupu interwencyjnego na rynku żywca wołowego, co pozwoli przetrwać hodowcom. Jednocześnie organizacja wnioskuje do ministerstwa o włącznie producentów bydła mięsnego do działania „dobrostan zwierząt”.

 

- Wiemy, że polska wołowina jest jedną z najlepszych w Europie. Dlatego też w związku z wstrzymaniem możliwości eksportowych krajowej wołowiny, uważamy że Fundusz Promocji Mięsa Wołowego powinien służyć promocji wołowiny na rynku krajowym, by usilnie zachęcać polskich konsumentów do wzrostu aktywności popytowej na to wartościowe mięso. Z przykrością, a jednocześnie z obawą musimy stwierdzić, że jeśli sytuacja na rynku wołowiny się nie poprawi, to prawdopodobnie masa producentów bydła będzie zmuszona się przebranżowić z produkcji bydła na mięso w kierunku produkcji mleka. Jak pokazuje doświadczenie, branża mleczarska znajduje się w znacznie lepszej kondycji finansowej, jest bowiem bardziej wspierana przez resort rolnictwa, a tym samym bardziej odporna na kryzysy gospodarcze w rolnictwie – czytamy w piśmie Podlaskiego Zrzeszenia, które liczy na pilną i skuteczną interwencję rządu na rynku wołowiny.

Może zainteresuje Cię również:

Co minister Puda zaproponował sektorowi wołowiny?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił d

Bruksela rozważa interwencję na rynku wieprzowiny

Komisja Europejska zamierza rozważyć interwencję na rynku wi

Zielony Ład może być trudny do przełknięcia dla ho

Podwyższony dobrostan zwierząt w ramach tzw. Zielonego Ładu