Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ministerstwo wskazuje przyczynę niskich cen skupu bydła. Powodem kryzysu jest o 98 proc. niższy eksport do Turcji

Paweł Hetnał

Nie zmowa cenowa na rynku skupu bydła, a zapaść eksportowa jest podstawową przyczyną niskiej wyceny żywca wołowego. W okresie styczeń sierpień 2019 r., Polska wyeksportowała do Turcji o 98 proc. mniej mięsa wołowego (jedynie 587 ton) niż w analogicznym okresie 2018 r. kiedy to wywóz stanowił 29 tys. ton. Polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o wsparcie tego rynku, ale obecnie Bruksela uważa, że nie ma ku temu podstaw.

 

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, od początku 2019 r. mamy do czynienia ze spadkową tendencją cenową na rynku bydła rzeźnego, zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej. Z tym, że spadki cen polskiego bydła są głębsze niż w pozostałych krajach unijnych. Wg resortu rolnictwa, regres można tłumaczyć spadkiem eksportu do krajów trzecich, w tym głównie do Turcji, ze względu na trudną sytuację gospodarczą w tym kraju. Znacznie większy spadek ceny bydła w Polsce niż przeciętnej ceny unijnej, był głównie spowodowany tym czynnikiem, gdyż polski eksport do Turcji stanowił w 2018 r. prawie całość eksportu unijnego. W okresie styczeń-sierpień 2019 r., Polska wyeksportowała do Turcji o 98 proc. mniej mięsa wołowego (jedynie 587 ton) niż w analogicznym okresie 2018 r. - 29 tys. ton. Jednocześnie polski eksport mięsa wołowego ogółem w okresie styczeń-sierpień br. wartościowo i ilościowo obniżył się o ok. 10 proc. (916,9 mln euro, 248,8 tys. ton w wadze produktu).

 

Rolnicy i samorząd rolniczy z Lubelszczyzny sugerowali niejednokrotnie, że poza problemami eksportowymi, wpływ na rynek może mieć zmowa cenowa punktów skupujących bydło. W związku z tym UOKiK, na polecenie ministra rolnictwa, przyjrzał się tym doniesieniom. UOKiK również odbierał podobne sygnały od rolników, ale informacje jakie posiadał nie były wystarczające do podjęcia działań w zakresie interwencji. Prezes UOKiK nie był oryginalny i wstępnie ocenił, że spadek cen może wynikać z bieżącej sytuacji rynkowej oraz wskazał, że głównym czynnikiem spadku cen zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej jest załamanie eksportu do krajów trzecich.

 

Minister rolnictwa poinformował również, że Polska na forum Unii Europejskiej wskazała na trudną sytuację producentów wołowiny w Polsce, wnioskując o wsparcie tego rynku. Komisja Europejska odnosząc się do tego wystąpienia, podkreśla szereg czynników wpływających na spadek cen, w tym m.in. ukierunkowanie produkcji polskiej wołowiny na eksport i utratę rynku tureckiego. Jak podaje szef resortu rolnictwa, obecnie KE nie przychyla się do wniosku w sprawie przyznania pomocy finansowej polskim producentom wołowiny, niemniej zapewnia o „uważnym śledzeniu rozwoju sytuacji rynkowej”.

 

Przepisy unijne w zakresie wspólnej organizacji rynków rolnych umożliwiają Komisji podjęcie określonych działań interwencyjnych na rynku wołowiny (skup interwencyjny i prywatne przechowywanie), mających na celu ustabilizowanie sytuacji rynkowej, gdy spełnione zostaną warunki uruchomienia interwencji określone w ww. przepisach. Cena wołowiny w Polsce musiałaby być jednak niższa niż 85 proc. progu referencyjnego (tj. niższa niż 1890,40 euro za tonę). Wg ministerstwa rolnictwa, bieżąca średnia cena wołowiny w Polsce jest o ok. 50 proc. wyższa.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Zmowa cenowa na rynku nawozów? Sprawa może trafić

Jak twierdzą rolnicy, ceny nawozów sztucznych od dłuższego c

02.03.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: spadły stawk

Po wielu tygodniach z podwyżkami, dzisiaj na rynku bydła rze

Czy polska wołowina podbije rynek chiński?

Według prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydł