kojs

kps

CenyRolnicze
07 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7861 EUR EUR - 4.5764 GBP GBP - 5.2720 DKK DKK - 0.6154
Archiwum


07.05.2021 12:53 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,60-7,30 zł/kg, średnia: 6,93 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni)

07.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-243,75 (- 3,85%), kukurydza CZE21-263,00 (+1,84%), rzepak SIE21-540,75 (+0,05%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Zmowa cenowa i kłopoty Pini Beef. Hodowcy bydła z Lubelszczyzny mają dość i likwidują stada

Redakcja

Niskie ceny skupu bydła i kłopoty największego w regionie zakładu Pini Beef powodują, że część lubelskich producentów zastanawia się nad likwidacją stad. Zakład w Końskowoli zalega rolnikom już 35 mln zł. Do tego hodowcy twierdzą, że na rynku panuje zmowa cenowa.

 

- 5 zł za kilogram krowy i 6 zł za kilogram jałówki i 7 zł za mięsnego byka. To jest śmiech, bo to 7 zł/kg brutto, nie netto! - podkreśla Zenon Turski, hodowca bydła z Antoniówki na Lubelszczyźnie, który utrzymuje ok. 200 zwierząt.

 

Jak można było wczoraj usłyszeć w programie Agrobiznes (TVP), Kryzys w sektorze wołowiny trwa od początku roku. Wg stacji, cieniem na branżę kładzie się tzw. afera leżakowa, dotycząca nielegalnego uboju bydła. Sytuacja jest jednak bardziej złożona, ponieważ głównym powodem są problemy eksporterów i zamknięcie rynku tureckiego.

 

- Rolnicy będą likwidować stada, bo nie wprowadzają nowych cieląt do hodowli. Na dodatek zakład Pini w Końskowoli nie płaci rolnikom. Z naszych informacji wynika, że jest to 35 mln zł – mówi Gustaw Jedrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. - Nikt tak naprawdę nie wie, co dzieje się za zamkniętą bramą zakładów mięsnych położonych pomiędzy Końskowolą, a Sielcami w powiecie puławskim. Zewsząd spływają jednak niepokojące informacje o kondycji firmy. Według niepotwierdzonych danych, produkcja w ostatnich miesiącach spadła z ponad czterystu do zaledwie kilkudziesięciu sztuk bydła na dobę – pisał już w połowie lipca br. Dziennik Wschodni.

 

Hodowcy mówią wprost o łamaniu prawa i zmowie cenowej zakładów, poprzez co ceny oferowane za żywiec wołowy są wyjątkowo niskie. - Wszystkie zakłady na terenie Wielkopolski, Małopolski i Lubelszczyzny umówiły się, że jednakowo kupują. Gdzie nie zadzwonić, to cena jest jednakowa. W woj. lubelskim nie ma zakładów, które są w stanie odebrać większą ilość sztuk – mówi Zenon Turski w rozmowie z dziennikarzem Agrobiznesu.

 

Wg GUS ubój przemysłowy bydła był blisko o 5 proc. niższy niż przed rokiem.

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu