Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Zmowa cenowa i kłopoty Pini Beef. Hodowcy bydła z Lubelszczyzny mają dość i likwidują stada

Redakcja

Niskie ceny skupu bydła i kłopoty największego w regionie zakładu Pini Beef powodują, że część lubelskich producentów zastanawia się nad likwidacją stad. Zakład w Końskowoli zalega rolnikom już 35 mln zł. Do tego hodowcy twierdzą, że na rynku panuje zmowa cenowa.

 

- 5 zł za kilogram krowy i 6 zł za kilogram jałówki i 7 zł za mięsnego byka. To jest śmiech, bo to 7 zł/kg brutto, nie netto! - podkreśla Zenon Turski, hodowca bydła z Antoniówki na Lubelszczyźnie, który utrzymuje ok. 200 zwierząt.

 

Jak można było wczoraj usłyszeć w programie Agrobiznes (TVP), Kryzys w sektorze wołowiny trwa od początku roku. Wg stacji, cieniem na branżę kładzie się tzw. afera leżakowa, dotycząca nielegalnego uboju bydła. Sytuacja jest jednak bardziej złożona, ponieważ głównym powodem są problemy eksporterów i zamknięcie rynku tureckiego.

 

- Rolnicy będą likwidować stada, bo nie wprowadzają nowych cieląt do hodowli. Na dodatek zakład Pini w Końskowoli nie płaci rolnikom. Z naszych informacji wynika, że jest to 35 mln zł – mówi Gustaw Jedrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. - Nikt tak naprawdę nie wie, co dzieje się za zamkniętą bramą zakładów mięsnych położonych pomiędzy Końskowolą, a Sielcami w powiecie puławskim. Zewsząd spływają jednak niepokojące informacje o kondycji firmy. Według niepotwierdzonych danych, produkcja w ostatnich miesiącach spadła z ponad czterystu do zaledwie kilkudziesięciu sztuk bydła na dobę – pisał już w połowie lipca br. Dziennik Wschodni.

 

Hodowcy mówią wprost o łamaniu prawa i zmowie cenowej zakładów, poprzez co ceny oferowane za żywiec wołowy są wyjątkowo niskie. - Wszystkie zakłady na terenie Wielkopolski, Małopolski i Lubelszczyzny umówiły się, że jednakowo kupują. Gdzie nie zadzwonić, to cena jest jednakowa. W woj. lubelskim nie ma zakładów, które są w stanie odebrać większą ilość sztuk – mówi Zenon Turski w rozmowie z dziennikarzem Agrobiznesu.

 

Wg GUS ubój przemysłowy bydła był blisko o 5 proc. niższy niż przed rokiem.

Może zainteresuje Cię również:

Czy polska wołowina podbije rynek chiński?

Według prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydł

23.02.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: niższa podaż

- Faktem jest, że mamy ceny najwyższe od kilku lat. Zbliżamy

16.02.2021 Ceny skupu bydła rzeźnego: średnia staw

Notowania cen skupu bydła rzeźnego nadal na fali wznoszącej.