Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 października 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8759 EUR EUR - 4.5774 GBP GBP - 5.0579 DKK DKK - 0.6151
Archiwum
26.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 207,25 (- 1,19%), kukurydza LIS20 - 196,50 (0,00%), rzepak LIS20 - 391,25 (- 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Zmowa cenowa i kłopoty Pini Beef. Hodowcy bydła z Lubelszczyzny mają dość i likwidują stada

Redakcja

Niskie ceny skupu bydła i kłopoty największego w regionie zakładu Pini Beef powodują, że część lubelskich producentów zastanawia się nad likwidacją stad. Zakład w Końskowoli zalega rolnikom już 35 mln zł. Do tego hodowcy twierdzą, że na rynku panuje zmowa cenowa.

 

- 5 zł za kilogram krowy i 6 zł za kilogram jałówki i 7 zł za mięsnego byka. To jest śmiech, bo to 7 zł/kg brutto, nie netto! - podkreśla Zenon Turski, hodowca bydła z Antoniówki na Lubelszczyźnie, który utrzymuje ok. 200 zwierząt.

 

Jak można było wczoraj usłyszeć w programie Agrobiznes (TVP), Kryzys w sektorze wołowiny trwa od początku roku. Wg stacji, cieniem na branżę kładzie się tzw. afera leżakowa, dotycząca nielegalnego uboju bydła. Sytuacja jest jednak bardziej złożona, ponieważ głównym powodem są problemy eksporterów i zamknięcie rynku tureckiego.

 

- Rolnicy będą likwidować stada, bo nie wprowadzają nowych cieląt do hodowli. Na dodatek zakład Pini w Końskowoli nie płaci rolnikom. Z naszych informacji wynika, że jest to 35 mln zł – mówi Gustaw Jedrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. - Nikt tak naprawdę nie wie, co dzieje się za zamkniętą bramą zakładów mięsnych położonych pomiędzy Końskowolą, a Sielcami w powiecie puławskim. Zewsząd spływają jednak niepokojące informacje o kondycji firmy. Według niepotwierdzonych danych, produkcja w ostatnich miesiącach spadła z ponad czterystu do zaledwie kilkudziesięciu sztuk bydła na dobę – pisał już w połowie lipca br. Dziennik Wschodni.

 

Hodowcy mówią wprost o łamaniu prawa i zmowie cenowej zakładów, poprzez co ceny oferowane za żywiec wołowy są wyjątkowo niskie. - Wszystkie zakłady na terenie Wielkopolski, Małopolski i Lubelszczyzny umówiły się, że jednakowo kupują. Gdzie nie zadzwonić, to cena jest jednakowa. W woj. lubelskim nie ma zakładów, które są w stanie odebrać większą ilość sztuk – mówi Zenon Turski w rozmowie z dziennikarzem Agrobiznesu.

 

Wg GUS ubój przemysłowy bydła był blisko o 5 proc. niższy niż przed rokiem.

Może zainteresuje Cię również:

Działania marketingowe rynku mięsnego w cieniu kor

Rynek mięsny wciąż walczy o swoją pozycję. Polska należy do

20.10.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: stawki są st

Pomimo zawirowań wokół hodowli bydła mięsnego związanych z t

13.10.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: kosmetyczne

Jak dotychczas październik nie przyniósł większy zmian w cen