Donald Trump triumfuje. Amerykańska wołowina wjedzie do Europy

Redakcja
pixabay

Unia Europejska i Stany Zjednoczone formalnie podpisały wyższy kontyngent importowy na amerykańską wołowinę uzgodniony w czerwcu. Amerykanie mogą teraz dostarczać do Europy do 35 000 ton wołowiny z tuczu bez hormonów.

 

W ubiegły piątek urzędnicy UE i USA podpisali umowę w Białym Domu w Waszyngtonie. Jak ogłoszono w czerwcu, Stany Zjednoczone mogą teraz dostarczać do Europy do 35 000 ton wołowiny z tuczu bez hormonów. Kontyngent zarezerwowany na amerykańską wołowinę został zwiększony kosztem państw Mercorsur, ponieważ całkowita wielkość importu pozostaje na poziomie 45 000 ton rocznie. Pamiętajmy jednak, że państwa z Ameryki Południowej otrzymają kontyngent na blisko 100 tys. ton, o ile dojdzie do formalnej finalizacji układu z Brukselą.

 

Umowa z USA musi jeszcze zostać sfinalizowana przez Parlament Europejski, ale jej zatwierdzenie uważa się za formalność. Unijna administracja twierdzi, że „jakość i bezpieczeństwo” importowanej wołowiny z Ameryki nadal będzie spełniała surowe normy UE.

 

Po piątkowym spotkaniu prezydent USA, Donald Trump, mówił o „przełomie” i „ogromnym sukcesie” dla amerykańskich rolników, którzy dotychczas nie byli traktowani sprawiedliwie przez UE. Wartość bezcłowej wołowiny wzrośnie ze 150 milionów USD (135 milionów EUR) do 420 milionów USD (378 milionów EUR) w ciągu siedmiu lat.

 

Prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników (DBV), Joachim Rukwied, skrytykował porozumienie. - Bez względu na to, czy Mercosur, czy umowa z USA - UE coraz bardziej ustępuje ze szkodą dla europejskich rolników - powiedział Rukwied w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA. - Patrzymy na to z wielką troską. Otwarcie europejskiego rynku na transatlantycki import produktów rolnych jest nieuzasadnione, choćby na tle debaty klimatycznej – mówił Rukwied.

 

Ponadto Bruksela i Waszyngton negocjują obecnie osobną, kompleksową umowę handlową. Stanowiska obu stron,, zwłaszcza w odniesieniu do rolnictwa, są nadal bardzo odległe. UE chce wyłączyć rolnictwo z umowy, na co nie ma zgody drugiej strony. Zgodnie z zapowiedziami, do listopada br. powinno dojść do porozumienia, które eksperci uważają jednak za mało realne.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz